Události týdne
Evropský šampion, neamerické nekupuj a vládní sliby
18.02.2017 08:30 Původní zpráva
Staří latiníci tvrdili, že není míru pod olivami. Dějiny pak ukázaly, jak hlubokou měli pravdu. A ani současnost jim neodporuje. Tak například v automobilové branži zrovna klid a mír nepanuje. Nejčerstvějším kamenem, který rozčeřil hladinu, bylo oznámení, že General Motors se chce oprostit od evropských povinností. Tedy od značek Opel a Vauxhall.
Faktem je, že GM se evropského "apendixu" chtěl zbavit již v minulosti, ale nikdy snahu nedotáhl do konce. Až nyní, kdy to vypadá, že Opel/Vauxhall přejdou do rukou francouzského koncernu PSA Group (Peugeot, Citroën, DS). Němci se samozřejmě obávali, že po změně majitele by mohlo dojít k zavírání továren, nicméně Francouzi je ujistili, že nic takového neplánují. A tak se objevilo i nadšení, spojení obou automobilek uvítal například ministr hospodářství německé spolkové země Porýní-Falc Volker Wissing, podle něhož příchod PSA do Opelu povede k vytvoření "evropského šampiona". Vznikla by totiž skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu. Sesadila by tak z pozice evropské dvojky francouzský Renault a dostala by se za německou skupinu Volkswagen, která má na evropském trhu podíl 24 procent.
Další podrobnosti o jednání zveřejněny nebyly, ale dá se předpokládat, že nakonec ke spojení dojde. "Očekávám, že to nastane," řekla německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová...
Za oceánem se ovšem s příchodem prezidenta Donalda Trumpa automobilový průmysl hýbe jinak. Americký odborový svaz United Auto Workers (UAW) chystá reklamní kampaň na podporu nákupů automobilů vyráběných ve Spojených státech. Řekl to dnes novinářům šéf UAW Dennis Williams a naznačil, že by se mohla inspirovat úspěšnými kampaněmi typu "Buy American" z minulosti. "Pokud to nebylo vyrobeno v Americe, nekupujte to," řekl Williams v detroitské odborové centrále. Jenomže trochu pozapomněl, že svět se poněkud změnil a izolace není nejlepší cestou k prosperitě.
V české kotlině se uskutečnilo setkání vládních představitelů se zástupci automobilového průmyslu a vzešlo z toho několik významných slibů. Tak například do roku 2020 by mělo v Česku vzniknout celkem 1200 napájecích stanic pro elektromobily. Stát jejich výstavbu podpoří více než miliardou korun, částečně z evropských dotací, prohlásil ministr dopravy Dan Ťok. Česko by podle premiéra Bohuslava Sobotky mělo v budoucnu rovněž disponovat levnými mobilními daty a pokrytím silnic a dálnic vysokorychlostním internetem. Zároveň musí zajistit bezpečné skladování dat a ochranu velkého množství dat, která se v rámci dopravy budou přenášet. To je nezbytné pro zavádění projektů chytrých měst a autonomního řízení. Stát by měl zároveň zajistit dostatek elektrické energie pro rozvoj elektromobilů. Například Škoda Auto chce do roku 2025 vyrábět čtvrtinu vozů na elektřinu. Hezké plány, ovšem při zkušenostech s českou rychlostí jejich realizace, optimismus není na místě...
Ostatně stejně je třeba přistupovat k další vizi - ministerstvo dopravy chce iniciovat vybudování zkušebního okruhu pro testování vozidel s autonomním řízením - tedy vozidel bez řidiče. Okruh provozovaný státem by mohl vzniknout do pěti let. Dálnice hotové nebudou, ale budeme mít zkušební okruh! V jednom však bychom mohli mít prvenství, součástí testování autonomního řízení by mohla být i technologie, jak se vozidlo samo vyhne díře ve vozovce. To ostatní nezkoumají!
Naštěstí existují společnosti, které záměr dotáhnou. Tak například společnost Hyundai Mobis zahájila v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku zkušební výrobu v továrně na výrobu světlometů. Pracuje v ní zatím 240 lidí, do konce roku chce firma jejich počet zvýšit na 360. Plný provoz spustí na počátku dubna.
Kromě automobilky Hyundai v nedalekých Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude v budoucnu mošnovská továrna produkovat světlomety také pro závod a Kia v Žilině na Slovensku. Jihokorejská investice v Mošnově má dosáhnout zhruba čtyř miliard korun. V investiční smlouvě se firma zavázala, že v Mošnově vytvoří celkem více než 900 pracovních míst, což by mělo být v roce 2023.
A bude zajímavé sledovat, zda svoji představu zhmotní i prezident Miloš Zeman. Před několika dny se totiž svezl ve Škodě Kodiaq a prohlásil, že s ní byl spokojen a je pro její pořízení na Hrad. "Lépe se do ní nastupuje. V superbu se vždycky praštím do hlavy a kodiaq má o něco vyšší strop. A kupodivu méně drncá," řekl v narážce na svého předchůdce Václava Klause, který si na drncání superbu postěžoval...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.