Srovnání
Hyundai i30 Fastback versus Škoda Octavia
12.02.2018 19:42 Původní zpráva
Motoristé se občas dostanou do diskuse, které auto je lepší. A chtějí, abychom jim sdělili svůj názor. Například srovnání Škody Rapid s vozy Hyundai i30 Fastback či VW Golf. A tak jsme se pustili do díla, i když dopředu bylo jasné, že Škoda Rapid v takové konkurenci nemůže obstát, protože jednoznačně nepatří do stejné kategorie jako Hyundai i30, ale patří o kategorii níže. O jeho jasné prohře v podobném srovnání se dočtete v novém čísle časopisu TÝDEN. A protože Škoda Rapid propadla, tak jsme proti Hyundai i30 Fastback postavili Škodu Octavia. A ani ona ve srovnání neuspěla. Je na ní zkrátka poznat, že toto auto je na trhu bez zásadní změny již pět let.
Vzhled
Každému se líbí něco jiného, proto je tato kategorie nejvíc subjektivní. Zatímco karosářské tvary mladoboleslavské Octavie působí spíše konzervativněji, "itřicítka" má o poznání dynamičtější charakter, což podtrhuje zejména svažující se střecha ve stylu kupé. Podle našeho názoru je elegantnější Hyundai i30 Fastback.
Interiér
V Octavii okamžitě víte, že jste ve voze koncernu Volkswagen. Vše je funkční a solidní, nicméně vnitřku chybí atmosféra. Nic naplat, Fastback je prostě hezčí, navíc jsou v kabině použity kvalitní materiály, které zpříjemňují cestování. Současná Octavia je na trhu od roku 2013, a i přes loňský facelift je to již na interiéru a v určitých ohledech znát, např. v nízko umístěném displeji multimediálního systému a utopených ovladačích klimatizace. Fastback se svým vysoko umístěným plovoucím displejem jde s dobou a méně tak svádí k pohledům mimo zorné pole řidiče.
Prostornost
Škoda Octavia je delší (4670 mm, Fastback 4455 mm), ovšem co se týče rozvoru, rozdíl činí pouhých sedmnáct milimetrů ve prospěch mladoboleslavského vozu (Octavia 2667 mm, Fastback 2650 mm). Nicméně konstruktérům značky Hyundai se podařilo vykouzlit skutečně prostorný interiér poskytující pasažérům dostatek prostoru. Vždyť například maximální šířka v první řadě sedadel je ve Fastbacku 1490 mm, zatímco v Octavii jen 1454 mm. Pro pohodlí při jízdě je každý centimetr dobrý. A pokud se někdo obává, že svažující se střecha Fastbacku ohrozí výšku nad hlavou zadních pasažérů, pak je jeho strach zbytečný. Octavia má sice cca. o 6 cm místa pro kolena navíc, v i30 je ale zas o něco delší a výše umístěný sedák, který lépe podpírá stehna při jízdách na delší vzdálenosti.
Zavazadlový prostor
V tomto segmentu vyhrává škodovácká Octavia s objemem zavazadlového prostoru 590 objemových litrů. Fastback vsadil více na vnitřní prostornost a kufr má přeci jen menší objem (450 litrů). I to je pro rodinný vůz zcela dostatečné. Ne každý musí proměnit vůz ve stěhovák. Oba vozy bodují nadprůměrnou využitelnou výškou, která po krycí plato činí přes 50 cm. Zavazadelník Octavie je o něco delší, i30 Fastback zas Octavii překonává minimální šířkou kufru, která je větší o 5 cm.
Jízdní vlastnosti
Oba modely používají zavěšení kol McPherson vpředu. Rozdíly panují v konstrukci zadní nápravy. U i30 Fastback je víceprvkové zavěšení kol vzadu standardem všech motorizací, u Octavie si jej mohou dopřát jen uživatelé verzí s výkonem vyšším než 110 kW, poháněných CNG nebo s pohonem všech kol, takže se tato výsada jen malé části zákazníků. Vzhledem k tomu, že i30 Fastback dostal kompaktnější rozměry ve spojení s kratšími převisy karoserie a širším rozchodem kol je na silnici hbitější. Jeho poslušnosti a jistotě pomáhá i strmější řízení, reakce na pokyn volantem má rychlejší. Co se týče naladění podvozku, pak Hyundai dovede lépe odolávat nerovnostem a má vyšší komfort odpružení, škodovácký model si s hrboly a nekvalitním povrchem s takovým komfortem neporadí. Zejména na kolech s větším průměrem.
Základní výbava
Octavia je již v základu dražší (s motorem 1.0 TSI 85 kW vyjde na 417 900 Kč), ovšem řadu oblíbených prvků vedoucích k větší bezpečnosti či komfortu je třeba ještě přikoupit. Ve výbavě Active nenajdeme např. tempomat (11 000 Kč), zadní parkovací asistent (9200 Kč), Bluetooth (3500 Kč), kožený volant a hlavici řadicí páky (6500 Kč), elektrické ovládání zadních oken nebo kola z lehkých slitin (16 100 Kč).
O poznání lépe je vybavena akční verze Fresh, ta však startuje na částce 446 900 Kč. Třeba za systém sledující únavu řidiče je nutné přidat 1500 Kč a za asistenta rozjezdu do kopce 2000 Kč.
Fastback (s motorem 1.0 T-GDI 88 kW stojí 399 990 Kč a za symbolických 5000 Kč přidává veškerou výše zmiňovanou výbavu navíc). Navíc už v základu disponuje sadou moderních bezpečnostních systémů. V ceně všech verzí je např. varování před čelním nárazem s autonomním brzděním až do 180 km/h nebo tempomat s omezovačem rychlosti. Standardním provedením náleží model i30 Fastback bezesporu k nejlépe vybaveným vozům na trhu.
Do základní výbavy patří také záruční doba. Hyundai poskytuje pětiletou bez omezení najetých kilometrů, Škoda pouze dvouletou, za její rozšíření až na pět let a s limitem najetých 150 tisíc kilometrů je však třeba připlatit 11 500 korun.
Závěr
Hyundai i30 Fastback působí dynamičtěji, jeho jízdní vlastnosti jsou na vysoké úrovni a uspokojí kromě rodinných typů i sportovněji založené řidiče, má již v základu bohatší bezpečnostní výbavu a je i cenově výhodnější. To všechno jsou důvody, proč nám při srovnání vyšel lépe...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.