Rizikový dovoz
Kam se starým a ojetým autem? Do Česka!
02.05.2016 05:26 Původní zpráva
Na hranicích to může být pěkný frmol. Ojetá auta putují z obou stran, z Česka se na západ vyvážejí kvalitní ojetiny, do české kotliny naopak cestují především auta staršího vydání.
V prvním čtvrtletí letošního roku dovoz ojetých aut do Česka vzrostl o osm procent na 36 676 vozidel, což je v průměru na čtyři stovky vozů denně. Import ojetin tedy stále roste, nicméně velkým škraloupem je fakt, že více než polovinu z dovážených vozidel tvoří auta starší deseti let. Což má samozřejmě vliv i na stáří vozového parku na českých silnicích, které je v současnosti 14,3 roku, přitom v roce 2014 bylo 14,1 roku.
"Příčinu pokračujícího růstu dovozu ojetin ze zahraničí vidíme především ve snaze zákazníků vyhnout se českým stočeným vozům. Neuvědomují si však, že problém stáčení existuje všude a není českým specifikem. Naopak převoz vozidla přes hranice je dobrou příležitostí pro podvodníky řadu věcí na autě vylepšit, protože zjistit historii auta v zahraničí je daleko obtížnější. Podle všech našich analýz jsou dovážené ojetiny v mnoha ohledech rizikovější než vozy českého původu," uvedl Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie aut.
Stočené tachometry
Cebia provedla před nedávnem analýzu vybraného vzorku dovážených vozů a zjistila, že přes 60 procent z nich mělo při prodeji v ČR přetočený tachometr. V průměru měly dovážené vozy stočený tachometr o 82 tisíc kilometrů, rekordně o 192 tisíc kilometrů. Vozidlo s takto stočeným tachometrem je pak zhruba o 50 tisíc až 100 tisíc korun dražší. Nejčastěji se tato úprava týká vozů nejprodávanějších značek Škoda, Ford a Volkswagen a vozy luxusních značek BMW, Audi a Mercedes.
Chce jeden příklad za všechny? Dvoulitrový kombík Ford Mondeo TDCI s rokem výroby 2010 vyšel v Německu po najetí 300 tisíc kilometrů na 6,5 tisíce eur (zhruba 176 tisíc korun). Poplatky za dovoz ojetiny vyšly na 4,5 tisíce korun a po stočení stovky tisíc kilometrů se vůz prodal v české kotlině za 280 tisíc...
Otázka tak zní, proč Češi nakupují v zahraničí auta, jejichž ročník narození je před více než deseti lety, když v nabídce domácích autobazarů si mohou pořídit za stejnou cenu daleko mladší vozy. "V zahraničí není z pohledu ceny lepší nabídka ojetin. Naopak. Zahraniční obchodníci s ojetými vozy se snaží nakupovat kvalitní ojetiny v Česku. Lze však říci, že v cizině je širší nabídka motorizací a výbav jednotlivých modelů. Je to pochopitelně dáno velikostí trhu, vždyť například jen v Německu je registrováno na 53 milionů vozů," tvrdí Pavel Foltýn z Auto Esa. A jeho slova potvrzuje i regionální manažer společnosti Autotým Jiří Beneš: "Vidím rozdíl spíše ve výbavě vozu. V zahraničí je mnohem jednodušší najít auto s nejvyšším stupněm výbavy, příkladem budiž téměř výhradně kožená sedadla ve vozech či xenony a jiné exkluzivní prvky výbavy."
Prodám a neručím
"V zahraničí je kvalitních ojetin nedostatek, což vidět i na zvýšeném zájmu zákazníků z ciziny a již zmíněným trablům se staršími vozy, u kterých se jen stěží ověřuje historie vozu a následně vůz také reklamuje. Spíše je to určitá otupělost zákazníků k rizikům dovozových aut a upřednostňování podezřele nízké nákupní ceny před prokazatelnou servisní historií, včetně ověřeného stavu najetých kilometrů," říká Karolína Topolová, generální ředitelka AAA Auto.
Zájem o dovážené ojeté vozy samozřejmě láká i řadu podnikavců, kteří nabízejí individuální obstarání automobilu. Jeden z nich, pod podmínkou, že TÝDEN nezveřejní jeho jméno, se rozhovořil. "Buď si u mne klient objedná vůz, který se já pak snažím najít u zahraničních prodejců, nebo naopak, nabídnu takový, o němž vím. Většinou zákazník chce, aby bylo vozidlo v dobrém stavu, mělo solidní výbavu a bylo za přijatelné peníze. Víc ho nezajímá, na původ se ptá snad každý pátý. A mnozí se spokojí s tím, když řeknu, že je z Německa... Prodám a tím pro mne všechno končí, dál za nic neručím... " Případný spor s klientem by musel řešit soud.
Český zájemce o ojetinu je velmi "price sensitive", v tom se nijak neodlišuje od zákazníka německého, rakouského nebo švýcarského, českého zákazníka však, na rozdíl od těch západoevropských, nechrání legislativa. "Kdokoliv tak může prodávat ojeté vozy, aniž by musel prokázat svoji odbornou způsobilost. Legislativa v oblasti trestnosti stáčení tachometrů je zoufale nedostatečná, možnost prověřit vozidlo v Centrálním registru vozidel téměř nulová. To vše nahrává nepoctivcům, kteří takový stav využívají. Dovážejí do ČR nekvalitní a přestárlé vozy ze zahraničí a za zdánlivě atraktivní cenu je umisťují na trh," tvrdí Pavel Foltýn.
Vývoz kvalitních ojetin
Průzkumy dokazují, že podíl ojetých aut se stočeným tachometrem se na českých silnicích pohybuje kolem čtyřiceti procent, u dovážených je ale pravděpodobnost stočení o 50 procent vyšší než u tuzemských ojetin. Mimochodem i renomovaný německý autoklub ADAC má za to, že po spolkových zemích jezdí 30 procent vozů s upraveným nájezdem kilometrů. "Lidé rizika podceňují, proto se počet dovozů mírně zvyšuje. S ním ovšem stoupá i počet podvedených. Je také znát, že přestává mít vliv zákon, který na staré ojetiny uvaloval ekologické poplatky. Na trhu se objevuje stále více vozů, na něž se tento zákon nevztahuje, a přitom jsou již také blízko konce své životnosti. V současné době poslanci projednávají novelu zákona, která uvalí poplatky i na tyto automobily, což by mohlo jejich příliv opět omezit," tvrdí Kateřina Topolová.
Naopak z českých zdrojů putují ojetiny za hranice, uměle oslabená koruna činí ceny prodávaných aut "z druhé ruky" pro cizince velice lákavými, a tak není divu, že se export zvýšil meziročně o více než čtyřicet procent. "České ojetiny jsou nejlevnější v Evropě. Tento trend potvrzuje zvýšený zájem zahraničních zákazníků, kteří vědí, že u nás najdou kvalitní a prověřené ojetiny za výhodnější cenu než ve své domovské zemi. Proto skupina AAA Auto exportuje do západní Evropy ročně až 5000 ojetých vozů," vysvětluje Karolína Topolová.
Vývoz ojetin rostl v důsledku měnových intervencí České národní banky (ČNB), které oslabily korunu a jejich cena je tak pro zahraniční prodejce velice lákavá. V roce 2014 se export ojetých vozů dostal na číslo 52 917, vloni už vyšplhal na více než 90 tisíc.
A zdá se, že trend pokračuje. Což vede k závěru, že pokud legislativa účinné nezasáhne, stanou se české silnice domovem vraků, které by jinde do provozu nesměly.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.