Události týdne
Marná obrana, Londýn nemá rád naftu a u mě dobrý
01.04.2017 08:20 Původní zpráva
Je rozhodnuto. Zavedení mýta na německých dálnicích od roku 2019 má zelenou. Padla totiž poslední bašta odpůrců poplatku, kterou byla Spolková rada. Orgán, v němž zasedají zástupci vlád jednotlivých spolkových zemí, totiž vyslovila s novinkou souhlas.
Zavedení mýtného kritizuje několik evropských zemí, český ministr dopravy Dan Ťok dokonce dostal za úkol zpracovat analýzu jeho dopadu pro tuzemské řidiče, nicméně zdá se, že jde pouze o symbolický krok. Těžko předpokládat, že Německo vyslyší rakouské (Rakousko podává žalobu u Soudního dvora Evropské unie) či české nářky, když má před sebou vidinu částky, která by pomohla udržovat dálniční síť za naší západní hranicí. Prostě musíme se smířit s tím, že platit po přejezdu "čáry" budeme, když už jsme projeli zpoplatněné české dálnice...
Ostatně větším výdajům se nevyhnou ani auta v Londýně. Od pondělí budou řidiči dieselových vozů platit za parkování ve Westminsterské oblasti o polovinu více než ostatní. To znamená, že automobily se vznětovými motory budou platit o 4 pence za minutu více, což se rovná 2,40 liber (zhruba 77 korun) za hodinu. Londýn trápí smog a rada města doufá, že znečištěné ovzduší tím vylepší.
Evropská komise uvedla, že silnice starého kontinentu stále patří k těm nejbezpečnějším na světě. V roce 2016 na nich zemřelo 25 500 osob, což je o 600 méně než v roce 2015 a o 6000 méně než v roce 2010.
Ze souhrnných dat celé unie vyplývá snížení úmrtnosti na silnicích o 19 procent za posledních šest let. Na jeden milion osob v EU loni připadlo 50 úmrtí v důsledku nehody, zatímco celosvětově tento poměr dosahuje hodnoty 174 osob. Třebaže většina evropských států svou bezpečnost na silnicích od roku 2010 zlepšila, panují mezi nimi značné rozdíly. V roce 2016 jsou mezi zeměmi s nejnižší mírou úmrtnosti na milion obyvatel Švédsko (27), Británie (28), Nizozemsko (33), Španělsko (37), Dánsko (37), Německo (39) a Irsko (40). Oproti tomu k zemím s nejnižší bezpečností silničního provozu se řadí Bulharsko (99), Rumunsko (97), Lotyšsko (80) a Polsko (79). V České republice dosáhla tato hodnota loni podle české neziskové organizace Bezpečně na silnicích 59 úmrtí na milion obyvatel. Dobrá zpráva, ale stále je co zlepšovat...
"Dohodli jsme se, že bychom připravili přeshraniční projekt, který by mohl umožnit vyzkoušet chytrou dálnici v provozu," řekl po jednání se zástupci slovenského státu ministr Dan Ťok. V zorném poli je úsek na dálnici D2 mezi Bratislavou a Brnem.
Ministerstvo dopravy již v minulých letech vypracovalo projekt zvýšení bezpečnosti silničního provozu pomocí vozidlových spolupracujících systémů, zajišťující komunikaci vozidla s ostatními vozidly nebo s inteligentní dopravní infrastrukturou. V rámci tohoto projektu bylo provedeno pilotní testování komunikace mezi vozidly a mezi vozidlem a infrastrukturou, a to na úseku D0 silničním okruhu kolem Prahy mezi Vestcem a Jesenicí (km 80 - 3,6). Teď jde o to, aby si vozy a autonomním řízením dovedly poradit i s povrchem českých dálnic, který má k ideálu dost daleko...
A když už jsme se dotkli budoucnosti, pak stojí za zaznamenání, že Škoda Auto oznámila premiéru svého prvního elektromobilu. Stane se tak při autosalonu v Šanghaji a automobilka ukáže pětidveřové sportovně užitkové (SUV) a čistě elektrické kupé Vision E s dojezdem na baterie 500 km. Dokonce se schopností autonomního řízení.
Škoda v současnosti elektromobil nemá, v minulosti zabudovala elektrický pohon do deseti exemplářů modelu Octavia. Do roku 2025 ale počítá s pěti elektromobily v různých segmentech. V roce 2019 přijde s prvním sériovým hybridním autem do zásuvky v rámci modelové řady Superb, o rok později bude následovat sériový elektromobil.
Závěrem jedna zajímavost. Registrační značku na přání má v Česku 5470 aut či motocyklů. Nejvíce jich úřady vydaly v Praze, nejméně v kraji Vysočina. Zájemci za ně zaplatili 55 milionů korun. Majitelé chtěli mít na "espézetkách" zpravidla křestní jména nebo jména firem, případně se snažili registrační značku ozvláštnit nějakým vtipem nebo přezdívkou typu "UME D0BRY" nebo "RUK UNAT0".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.