Události týdne
Marná snaha, Evropou od stojanu k stojanu a příplatek boháčů
03.12.2016 07:57 Původní zpráva
Navázat na přerušenou tradici je obtížné. Přesvědčili se o tom i pořadatelé mezinárodního autosalonu v Brně, kteří se snažili obnovit přehlídku, která měla kdysi velice dobrý zvuk a byla dějištěm světových premiér. Jenomže naposledy se konala v roce 2013 a připomínala spíše regionální výstavu. A přípravu příští zastavili.
Podmínkou obnovení brněnského autosalonu byla účast alespoň patnácti dovozců a značek, jenomže se jich přihlásilo pouze třináct. Důvod? "Pro nekonání Autosalonu vidím dva zásadní: český automobilový trh je poloviční než například v sousedním menším Rakousku. A konání Autosalonu nenahrává ani aktuální rozložení tržních podílů automobilových značek na českém trhu," uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. Jenomže poněkud opomenul jiný faktor - importéři umí počítat, a tak výše vynaložených prostředků jim většinou připadá neefektivní. Ostatně otazník visí nad existencí daleko prestižnějších autosalonů, hodně se o budoucnosti hovořilo například letos v Paříži...
Automobiloví fanoušci ovšem o přehlídku nepřijdou, nové vozy spolu s veterány a unikátními stroji se prezentují při nově založené tradici na motoristické slavnosti Legendy v areálu Bohnické psychiatrické nemocnice.
Dění kolem alternativních pohonů nabírá na síle. Koncern Daimler hodlá investovat až deset miliard eur (zhruba 270 miliard Kč) do vývoje vozidel s elektrickým pohonem, Volkswagen uvedl, že se do roku 2025 hodlá stát světovou jedničku v oblasti elektrického pohonu aut a dosáhnout prodeje milionu elektromobilů ročně. Jenomže to chce také patřičnou infrastrukturu, což německé velikány (VW, BMW, Daimler) spolu s evropskou divizí Fordu dovedlo k dohodě, že společně investují do celoevropské sítě rychlých dobíjecích stanic pro elektromobily. Výsledkem má být 400 nových dobíjecích stanic pro elektromobily již v příštím roce a do roku 2020 tisíce rychlých dobíjecích stanic podél hlavních evropských tras.
Evropské automobilky reagují na úspěch elektromobilů americké firmy Tesla, na jejíž Model 3 je spousta předobjednávek, zatímco prodej jiných značek je zatím spíše rozpačitý. Právě Tesla již síť dobíjecích stanic v Evropě provozuje, aktuálně jich je na 700 a dobíjení je na nich zdarma.
Chystané dobíjení prý bezplatné nebude, ostatně zadarmo není nic a brzy nebudou pro osobní vozy ani německé dálnice. Evropská komise totiž kývla a upravený záměr našich sousedů, kteří původně chtěli o poplatek za mýtné snížit domácím řidičům daň. A tím diskriminovat zahraniční. Dohodnutý kompromis nadále předpokládá, že majitelům aut registrovaných v Německu bude zaplacené mýtné plně kompenzováno formou daňové úlevy. Majitelé aut s velmi nízkými emisemi škodlivých plynů však nyní získají ještě větší úlevu, než zaplatí na mýtném. Kompromisní plán zahrnuje rovněž úpravu krátkodobých sazeb mýtného pro zahraniční řidiče. Desetidenní poplatek by se podle něj měl v závislosti na objemu motoru a velikosti emisí pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 20 eur (zhruba 68 až 541 Kč).
To v Česku vyšlo ministerstvo dopravy účastníkům dálničního provozu vstříc. Dálniční kupon nebudou muset mít vozidla například na úsecích dálnic v okolí Prahy, Kroměříže, Berouna a Ústí nad Labem. Ministerstvo je vybralo proto, že slouží jako obchvaty velkých měst, lidé bez kuponu je tak nebudou muset objíždět po silnicích nižších tříd. Jedná se o zhruba 100 kilometrů obchvatů, nicméně každý počin, který přináší úlevu, je vítaný...
A když jsme připutovali do Česka, pak významnou událostí je ukončení výroby druhé generace pětidveřového hatchbacku Hyundai i30. V nošovické továrně už se všechno chystá na to, aby 15. prosince začala produkce třetí generace úspěšného vozu. Mimochodem od ledna 2012, kdy byla zahájena sériová výroba modelu, sjelo z linky více než 373 tisíc kusů. Prodej novinky bude v celé Evropě zahájen v prvním čtvrtletí příštího roku.
Na Hyundai i30 a jemu podobné vozy se ovšem nebude vztahovat zvláštní desetiprocentní daň na luxusní automobily, jejichž cena činí minimálně 1,3 milionu jüanů (zhruba 4,8 milionu Kč). Uvalila ji čínská vláda a opatření má pomoci snížit emise a zároveň omezit okázalé utrácení čínských boháčů. Podle agentury Reuters by nová daň mohla mít negativní dopad na značky, jako jsou například Rolls-Royce, Ferrari či Aston Martin. Otázkou ovšem je, zda zdanění bude mít potřebný efekt. Když už se někdo rozhodne pro pětimilionové auto, půlmilionový příplatek ho nejspíš neodradí...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.