Specialita
McLaren odhalil nejrychlejší model ve své historii
31.10.2018 10:48
Auto jako žádné jiné. Tak označuje McLaren svůj model Speedtail, který má být dokonalým spojením techniky a umění, jaké jsou dosažitelné v automobilovém světě. Fascinující výkon 1050 koní zajišťuje hybridní pohon, úroveň výbav interiéru má stanovit novou laťku pro luxusní sportovní auta.
Jeho design v každém ohledu vychází z funkčnosti sebemenšího detailu. Čisté linie jsou definované aerodynamikou, od předního nárazníku po zadní světla je každé místo dokonale přizpůsobené proudění vzduchu. McLaren podřídil svému záměru všechno - pryč musely všechny zbytečné spoje, každý výčnělek, který by narušil "vzduchoplavbu" rychlého auta. Dokonce i vnější zrcátka byla odstraněna - nahradily je kamery, a i ty se v nejdynamičtějším jízdním režimu zatáhnou do dveří, aby nezvyšovaly odpor vzduchu.
Dlouhá záď, o níž automobilka mluví jako o chvostu či ohonu (anglicky "tail"), je určujícím prvkem, ne nadarmo jej najdete také v názvu modelu Speedtail. Striktně aerodynamické tvary vznikly pomocí digitálních technologií, při jízdě ale nastupují další technologická řešení pro dosažení ještě větší rychlosti - například podvozek se po nastartování sníží o 35 mm, takže nejvyšší bod střechy je jen 1120 mm nad zemí. Ačkoliv vůz měří na délku skoro o půl metru víc než model P1 (přesně je to 5137 mm), dokázali u McLarenu díky karbonové karoserii snížit suchou hmotnost až na 1430 kg, což je u tak velkého auta opravdu obdivuhodné.
Luxusně řešený kokpit počítá s třísedadlovým uspořádáním, to znamená centrálně umístěné sedadlo řidiče a za ním dvě sedačky pro cestující. Interiér je řešen v anilinové kůži, tedy nejkvalitnějším materiálem, kdy je přírodní useň zpracována za pomoci rostlinných olejů jen s velmi decentní povrchovou úpravou, takže si zachová přirozený vzhled a při dalším používání vlivem světla získává originální neopakovatelnou patinu. Řidič má před sebou klasický kruhový volant, zato přístrojová deska s několika displeji připomíná řídicí pult vesmírné lodi, jízdní režimy a ovládání převodovky jsou dokonce na stropní části.
Maximálka přes 400 km/h
Stačí mu 12,8 sekundy, aby se dostal na magickou hranici rychlosti 300 km/h, která je považována za vstupenku do klubu supersportů. Oproti dosud nejrychlejšímu McLarenu P1 se dokáže na třístovku dostat o 3,7 sekundy dřív. V partě nejrychlejších ale nehodlá zůstat řadovým členem, další akcelerace jej vystřelí na rychlost 403 km/h, to je maximálka, kterou z něj dosud McLaren vyždímal. Je dokonce rychlejší než McLaren F1, což automobilka otevřeně přiznává.
O pohonném ústrojí se toho zatím moc nedozvíme, kromě faktu, že se jedná o hybrid. Můžeme sice vycházet ze zkušenosti s modelem P1 a předpokládat, že se jedná o spojení čtyřlitrového osmiválce s elektromotorem, tyto podrobnosti však zatím McLaren neodtajnil. Zato už dnes víme, že nový vůz si bude moct pořídit jen 106 zákazníků, víc jich totiž automobilka nevyrobí. Nabízí jim zcela unikátní barvy laku, neobvyklé materiály v interiéru a detaily inspirované luxusními jachtami nebo zakázkovým nábytkem. Ale než začnete přemýšlet, co by se líbilo vám, a jaké specialitky byste si za deklarovanou cenu vozu 1,75 milionu liber bez daně, což je v přepočtu asi 51 milionů korun, pořídili, ušetřete si námahu. Všechny exempláře jsou už předem prodané a budoucí majitelé už nyní mohou plánovat cestu do britského Wokingu, aby si vybrali nejrychlejší "bespoke" podle svých představ.
Autor: Josef Žídek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.