Nové technologie
Nová zkouška autonomního řízení. Jízda srdcem Evropy
04.11.2016 12:32 Původní zpráva
Jako první na světě se autonomní vozidlo Cruise4U společnosti Valeo vydává na cestu srdcem Evropy. Během pětitýdenní jízdy ujede Cruise4U téměř 13 tisíc kilometrů napříč starým kontinentem. Nic zvláštního, jenomže cesta bude zahrnovat řízení v automatizovaném módu!
Jakmile je řidičem aktivován, převezme automatizovaný řídicí systém ovládání volantu, zrychlování a brzdění v reálných podmínkách dopravy. Vozidlo Cruise4U započalo svou cestu ve velké Británii, kde cestovalo z Edinburghu do Plymouthu. Jízda pokračuje přes Německo (Berlín, Karlsruhe, Mnichov), Nizozemsko (se zajížďkou do Amsterodamu), Českou republiku (se zastávkou v Praze), Francii a Španělsko, kde se dostane až do Sevilly, než se otočí zpět do Paříže.
Vozidlo musí projet bez nehody skrz šest zemí v automatizovaném módu, bude se muset adaptovat na různé dopravní značení a okolí, různé počasí a odlišné způsoby stylů řízení. Jízda také nabídne unikátní příležitost pozorovat schopnosti softwaru, který musí chápat okolní prostředí v podmínkách reálného světa. Otestovány budou i další systémy společnosti Valeo, jako je například asistent řízení v dopravní zácpě a asistent řízení na dálnici, které umožňují vozidlu vypořádat se s řízením ve specifických situacích.
Schopnost vozidla Cruise4U společnosti Valeo přizpůsobit se širokému spektru měnících se podmínek je výsledkem kombinace kamery, množství skenujících radarových a laserových technologií, které zformují okolo vozidla jakousi "kuklu". Tři samostatné typy senzorů poskytují obraz silnice a jejího okolí, za dne, noci, deště, mlhy i slunečního svitu. Valeo spojuje dohromady kameru, radar a LiDAR technologie (detekci světla a vzdáleností), díky čemuž dokáže detekovat, co lidské oko nedokáže vždy zachytit, ve vzdálenostech od 10 centimetrů do více než 200 metrů. Senzory přenášejí informace k výkonnému softwarovému programu, který využívá algoritmy k učinění správných rozhodnutí.
Driver Monitoring system společnosti Valeo dokáže varovat řidiče v případě ospalosti nebo rozptýlení, identifikovat řidiče, což nabízí další stupeň zabezpečení v porovnání s přístupovými systémy založenými na klíči nebo kartě, zaručuje po celou dobu, že řidič je opravdu schopný mít kontrolu nad vozidlem před přepnutím do manuálního řídicího módu, což je nezbytná funkce v případě poloautonomních vozidel.
Světelná komunikace
Další inovace, kterou Valeo představilo, se jmenuje Smart Lighting Experience. Slučuje v sobě hned dvě chytré inovace v osvětlení: High Definition Lighting a Valeo's Kinetic system. S těmito dvěma revolučními technologiemi mohou vozidla řízená v automatickém módu komunikovat s okolním prostředím pomocí světel vpředu i vzadu, a to promítáním nebo zobrazováním obrazů v celé řadě situací, čímž dochází ke zvýšení bezpečnosti.
Kinetická zadní světla komunikují s okolním prostředím zobrazováním piktogramů a personalizovaných zpráv. Automobil v automatizovaném řídicím módu vybavený Kinetickým systémem může informovat vozidlo za sebou kdykoli jeho senzory detekují nebezpečnou situaci, jako například nouzové brzdění v dohledu nebo chodce chystajícího se přejít silnici.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.