Od 1. listopadu letošního roku musí být každý osobní automobil prodávaný na území EU vybaven systémem pro sledování tlaku v pneumatikách TPMS (Tire Pressure Monitoring System).
V současné době jsou používány dvě různé metody měření tlaku. Systém nepřímého měření používá senzory ABS a ESP, jimiž zjišťuje rozdíly v rychlostech otáčení kol. Na základě změny průměru kola je vypočítáván tlak v pneumatice. Výhodou tohoto systému jsou nízké náklady, výsledky měření ovšem nejsou úplně přesné. Druhá metoda měření je přímá a používá senzor ve ventilu pneumatiky. Měření je přesné a okamžité. Senzory upozorňují řidiče v okamžiku, kdy tlak v pneumatikách klesne o 25 % pod doporučenou hodnotu výrobce.
Jaký je důvod nového předpisu ? Jízda na podhuštěných pneumatikách vede k nadměrné spotřebě paliva a předčasnému opotřebení pneumatik. Z průzkumů, které společnost Bridgestone provádí každý rok, vyplývá, že dvě třetiny řidičů v Evropě jezdí na pneumatikách s příliš nízkým tlakem. To znamená více než 200 miliard litrů zbytečně spotřebovaných pohonných hmot a 4,8 milionu tun dodatečných emisí CO2.
V souvislosti s povinnou výměnou letních pneumatik za zimní ovšem přicházejí také vyšší nároky na pneuservisy, neboť při každé změně je třeba používaný systém kalibrovat, aby fungoval správně. A stejně tak například při výměně ojetých pneumatik za nové. Výška dezénu může hrát roli při snímání otáček čidlem a TPMS pak reaguje chybně.
Co tedy s rezervou? Musí se také podřídit předpisům? S rozšířením systému sledování tlaku se rozšiřuje nabídka, díky novým předpisům EU tak majitelé vozů mohou využívat pneumatiky typu run-flat, které lze používat výhradně ve vozidlech s TPMS. Navíc s nimi není nutné vozit s sebou náhradní kolo, které beztak v 90 % případů nenalezne za celou životnost vozidla uplatnění.
Pneumatika run-flat se svým vzhledem vůbec neliší od běžné produkce. Rozdíl spočívá ve vnitřní konstrukci - po ztrátě tlaku je hmotnost vozidla nesena zesílenými bočnicemi a vyztuženou oblastí patky. Pneumatika se díky tomu deformuje jen minimálně a řidič nepociťuje změny při řízení vozidla. I proto je nutný systém sledování tlaku v pneumatikách, neboť řidič, který jede na pneumatikách run-flat, poškození prakticky nezpozoruje. Je třeba mít na paměti, že s poškozenou pneumatikou není možné překonávat velké vzdálenosti a rychlost jízdy by neměla být příliš vysoká. Technologie Bridgestone Run Flat (RFT) umožňuje bezpečnou jízdu s poškozenou pneumatikou do vzdálenosti až 80 km a rychlostí až 80 km/h.