Budování dobíjecích stanic
Počet elektromobilů poroste především díky dotacím
30.05.2018 13:30
Počet elektromobilů na českých silnicích by se měl v roce 2020 zvýšit proti loňsku téměř čtyřikrát na zhruba 5000. Množství hybridů se pak zdvojnásobí na 12 tisíc vozů. V roce 2025 by to pak mohlo být až 100 tisíc elektromobilů. Na konferenci Elektromobilita 2018 to uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický.
Elektromobily si v 95 procentech podle Muřického pořizují firmy. Tomu odpovídá i státní podpora. Převážná část dotací z operačních programů by ale v současnosti měla směřovat do budování infrastruktury dobíjecích stanic. V roce 2020 by jich mělo být 1300, z toho 500 mají být rychlodobíjecí stanice.
MPO dosud vypsalo tři výzvy na čerpání dotací pro pořízení elektromobilů. Přihlásilo se celkem 290 projektů na nákup 680 vozů na elektrický pohon. Do konce letošního roku by měla být vypsaná čtvrtá výzva.
V celé Evropě by podle odhadů Evropské komise mělo v roce 2020 jezdit 3,3 milionu elektromobilů, z toho okolo jednoho milionu v Německu. V současnosti na kontinentu jezdí asi 530 tisíc elektromobilů.
Elektromobily v současnosti nabízí nebo chystá většina automobilových značek. Zlom by měl nastat právě okolo roku 2020, kdy automobilky slibují přijít na trh s desítkami nových elektrických modelů, aby splnily zpřísňující se limity pro emise CO2. V té době by měla mýt minimálně dva elektromobily i domácí Škoda Auto.
Celkový počet aut na českých silnicích loni přesáhl 5,5 milionu. Množství osobních vozů v registru vozidel se meziročně zvýšilo o 224 tisíc na 5,593 milionu na konci prosince 2017. Průměrné stáří aut v Česku se meziročně zvýšilo ze 14,48 roku na 14,62 roku. Od roku 2011 vozový park zestárl téměř o jeden rok.
Jak je na tom svět
Počet elektromobilů na světových silnicích se loni zvýšil o 57 procent na rekordních 3,1 milionu, z toho 40 procent vozů na elektrický pohon jezdilo v Číně. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Pro další rozvoj je však podle ní nezbytný další výzkum i podpora.
Prodej elektromobilů se loni vyšplhal na více než milion, což je také nový rekord.
Jakkoli výzkum a vývoj, politická podpora, investice do nabíjecích stanic i zlepšení ve výrobě přinesly nižší náklady na baterie i zvýšení jejich kapacity, tento komponent je stále hlavní nákladovou zátěží. Na podporu rozvoje elektromobility je zapotřebí další finanční podpora, jako jsou slevy, daňové úlevy nebo výjimky, uvádí ve své zprávě IEA.
Vzhledem k vládní podpoře a nasazení automobilek je zřejmé, že rozmach automobilů na elektrický pohon v dalším desetiletí neochladne. Agentura odhaduje, že do roku 2030 bude v provozu 125 milionů elektromobilů, a pokud se politici větší měrou zasadí o plnění globálních cílů v ochraně klimatu, může tento počet vzrůst až na 220 milionů.
Orientace na elektromobily přinese vyšší poptávku po některých materiálech, zejména kobaltu a lithia, používaných v lithium-iontových bateriích. Poptávka po kobaltu bude podle IEA v roce 2030 desetkrát vyšší než teď, v případě důraznější politiky až 25krát vyšší.
Co se týče spotřeby elektřiny, růst počtu vozidel na elektrický pohon se zatím prakticky neprojevil. Rozvoj elektromobility však přinese také vyšší poptávku po elektřině i zátěž na rozvodné sítě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.