Události týdne
Podvodné kilometry, pád poslední bašty a čtyři tituly
05.11.2016 08:17 Původní zpráva
Byla to poněkud šokující informace. Jednomu velkému autobazaru nabízel majitel k prodeji vůz, který měl přetočený tachometr o 350 tisíc kilometrů! Autobazar nabídku samozřejmě odmítl, nicméně dá se předpokládat, že podvodník, jinak mu ani nelze říkat, svoje vozidlo prodá jinde. Třeba prostřednictvím inzerátu.
Česká legislativa je i v tomto směru nedokonalá, protože autobazar kvůli zákonu na ochranu osobních údajů nemůže ve veřejném prostoru uvést identifikační údaje vozidla a varovat tak případné zájemce před jeho koupí. A tak kdosi neznámý se bude těšit z ojetiny, kterou nejspíš získal lacino, ale bez delší budoucnosti...
Nicméně virus jménem "stáčení tachometrů" není jen českou záležitostí. Odhad Automobilového klubu Německa (AvD) uvádí, že nakaženo zmíněným virem je každé třetí ojeté auto v Německu. Odborníci odhadují, že auto, u něhož se nelegálně snížil počet najetých kilometrů, lze prodat v průměru o 3000 eur (asi 81korun korun) dráže, než kdyby se prodávalo se skutečně najetým počtem kilometrů. A to už je částka, která k úpravě láká, přestože přetočení tachometru je podle německých zákonů hodnoceno jako podvod, za který hrozí pokuta nebo až roční vězení.
Autobazary, především ty malé, ale v Česku ubývají, za posledních pět let se jich počet snížil o 279 na 338. Podle předsedy Asociace prodejců použitých automobilů - autobazarů (APPAA) Petra Přikryla se malé autobazary s maximálně 30 prodávanými vozy potýkají s nedostatečnou nabídkou vozidel, a tím i zákazníků. "Tento začarovaný kruh způsobil, že jen do června letošního roku ukončilo činnost 38 takových prodejců. Očekáváme, že konečný počet autobazarů, které letos skončily nebo skončí se svojí činností, bude až 60," uvedl. No, třeba to pomůže i s problémem stáčených tachometrů...
Když už byla řeč o Německu, pak vězte, že nejspíš skončí doba, kdy se osobní auta pohybovala po německých dálnicích zdarma. O jejich zpoplatnění náš soused usiluje už delší čas, nyní se ale podle všeho blíží dohodě s Evropskou komisí, která původní návrh Berlína kritizovala. A tak se jednalo o kompromisu, konečná dohoda mezi EK a Berlínem by mohla být uzavřena ještě v listopadu. Německo poté bude muset upravit již dříve přijatý zákon. Padne tedy poslední "bezplatná" evropská bašta.
A co Volkswagen? Byl kolem koncernu v minulých dnech klid? Kdepak, kromě toho, že vedení oznámilo nutnost v příštích letech kvůli většímu zaměření na vozy s elektrickým pohonem zrušit desetitisíce pracovních míst, ruší značka VW svoje působení v mistrovství světa v automobilových soutěžích. Německý tým od svého vstupu do šampionátu WRC v roce 2013 získal čtyři individuální tituly díky francouzskému jezdci Sébastienu Ogierovi a ovládl pokaždé i hodnocení týmů. Vedení Volkswagenu odůvodnilo konec v šampionátu novými výzvami, které představuje především elektrifikace vozového parku, ovšem více se hovoří o úsporách, které jsou zapotřebí po vypuknutí emisního skandálu. Dát dohromady miliardu eur na pokuty, to není žádná maličkost.
Jenže Volkswagen má na triku ještě další problém. Automobilku loni zažalovala skupina bývalých brazilských zaměstnanců, nichž někteří tvrdí, že byli zadržováni a mučeni v továrně Volkswagenu. Brazilská vyšetřovací komise již dříve objevila známky toho, že desítky podniků, včetně Volkswagenu a dalších zahraničních automobilek, pomáhaly v 80. letech brazilské armádě identifikovat odborové aktivisty, kteří by mohli podněcovat zaměstnanecké nepokoje. Německá automobilka proto pověřila odborníka na historii, aby přezkoumal její činnost v Brazílii za vojenské diktatury v letech 1964 až 1985. Profesor Christopher Kopper má prověřit obvinění, že firma s režimem spolupracovala a umožňovala mučení brazilských zaměstnanců, píše server BBC.
K tomu už se nedá nic dodat, spíš napadá myšlenka, jaké kostlivce má ještě Volkswagen ve skříni...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.