Události týdne
Potrestané falšování, Trumpovy hrozby a pikantní detaily
07.01.2017 08:05 Původní zpráva
Jestli si vedení koncernu Volkswagen oddechlo, že má za sebou složitý loňský rok, pak hned první letošní dny ho vyvedly z omylu. Emisní aféra je na něj přilepená neodstranitelným lepidlem, a to do takové míry, že jihokorejský soud poslal jednoho z vedoucích pracovníků tamní divize koncernu za mříže.
Potrestal ho tak za falšování dokumentů o testech emisí a úrovně hluku, jehož cílem bylo získat potvrzení pro dovoz aut. Jižní Korea v této kauze postupuje poměrně tvrdě. Již předloni automobilku kvůli manipulaci s testy emisí pokutovala částkou 14,1 miliardy wonů (301 milionů Kč). Loni v prosinci pak firmě vyměřila pokutu 37,3 miliardy wonů (797 milionů Kč) za klamavou reklamu týkající se emisí.
Žalobě ovšem musí VW a její bývalý generální ředitel Martin Winterkorn čelit i v USA. Žalující stranu tvoří převážně americké penzijní fondy, které do Volkswagenu investovaly a utrpěly ztráty v důsledku propadu ceny jeho akcií po vypuknutí skandálu. Žaloba tvrdí, že Volkswagen a jeho vedoucí představitelé poskytovali investorům zavádějící informace. A podle nich Winterkorn o celé záležitosti věděl.
Nedá se však předpokládat, že by bývalý šéf koncernu Martin Winterkorn šel "sedět", nicméně asi mu to trochu kazí radost z odchodu do důchodu. Koncem loňského roku totiž oficiálně vypršela jeho pracovní smlouva, a tak získal nárok na vyplacení důchodového příspěvku v hodnotě kolem 1,2 milionu eur (32,4 milionu Kč). Skromná náplast na starosti, které přenechal jiným...
A to zdaleka není všechno. Americká advokátní kancelář Hausfeld chce od koncernu Volkswagen vymoci odškodné pro evropské majitele naftových vozů umožňujících manipulovat s testy emisí. Doufá přitom v pomoc ze strany Soudního dvora Evropské unie.
Na její straně je i eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová, podle listu Die Welt nedávno uvedla, že využije všech prostředků, aby evropským zákazníkům VW odškodné za skandál s emisemi zajistila. Začátkem února se prý setká s generálním ředitelem Volkswagenu Matthiasem Müllerem.
Hlavu pořádně zamotal šéfům automobilek budoucí prezident USA Donald Trump. Pohrozil totiž uvalením vysokých cel na případný dovoz automobilů vyrobených v Mexiku i japonské Toyotě. A tak Ford již zrušil plán na stavbu nové mexické továrny, na General Motors spadla hrozba vysokého cla při dovozu vozů Chevrolet Cruze vyráběných na území jižního souseda. No a na adresu japonské automobilky napsal Trump na twitteru: "Toyota Motor řekla, že postaví novou továrnu v mexické Baji, kde bude vyrábět vozy Corolla pro Spojené státy. Nic takového! Postavte závod v USA, nebo při dovozu plaťte vysokou daň!"
Trump ale ve svém prohlášení zaměnil již existující továrnu Toyoty v mexickém státě Baja California hraničícím s USA za továrnu v jiném mexickém městě Guanajuato, jejíž výstavba začala loni v listopadu. Závod v Guanajuatu by měl zahájit provoz v roce 2019 a měla by se do něj přesunout výroba vozů Corolla z Kanady...
Jinak ovšem mají automobilky za sebou úspěšný rok. Tak třeba nošovická automobilka Hyundai vyrobila loni 358 400 aut, což je nejvíce v historii závodu. Bylo to o 16 200 automobilů (4,7 procenta) více než v roce 2015 a o 8400 vozů (2,4 procenta) více, než ukládal plán. A auta putovala do 66 zemí! Nejvíce loni vyrobených vozů bylo modelu Hyundai Tucson, z výrobních pásů jich sjelo 247 tisíc kusů, což představuje 68,8 procenta objemu výroby. Modelu i30 druhé generace automobilka vyprodukovala více než 73 tisíc vozů a modelu ix20 téměř 34 tisíc kusů.
V Las Vegas probíhá veletrh spotřební elektroniky (CES 2017), v případě prezentací automobilek je ovšem termín "spotřební" poněkud zavádějící. Soustředily se totiž na prezentaci svých kroků směřujících k autonomní jízdě, ostatně například samořízený Hyundai Ioniq už brázdí bulváry v okolí výstaviště. Pikantní ovšem je, do jakých podrobností a detailů výzkumníci zacházejí. Tak například Nissan ve spolupráci s firmou Bose představil novou technologii s reproduktory v hlavové opěrce. K čemu je to dobré? Třeba k tomu, že signál o změně směru jízdy doleva bude slyšet v levém uchu řidiče...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.