Investovat se vyplácí
Půjčování sněhových řetězů aneb Zrádná česká specialita
06.01.2017 06:22 Původní zpráva
Sněhová nadílka dorazila i do české kotliny, a tak mnoho řidičů řeší problém zvaný sněhové řetězy. Ve vyšších oblastech totiž přijdou k duhu a pomohou zvládnout svízelné situace. Pořizovat si je ale pro jedno použití? Češi to řeší po svém, rádi si nepostradatelnou část zimní výbavy půjčují od svých známých. A to se může vymstít.
Několik marných pokusů o upevnění řetězů na kola korunovaných pár metry jízdy, než zase spadnou. Hlavní role v těchto zimních scénách hrají bohužel často čeští řidiči. S oblibou si totiž půjčují sněhové řetězy od známých, bez toho, aby si předem vyzkoušeli jejich použití.
"Pokud jsou řetězy kvalitní a v dobrém stavu, není v tom žádný problém. Nejčastěji se však setkáváme s tím, že řidiči si nejsou jisti, kdy a jak je nasadit," říká Petr Vomáčka z ÚAMK a připomíná, že například v Rakousku jsou k dispozici lety prověřené půjčovny u partnerského autoklubu ÖAMTC.
"Ten, kdo si myslí, že problém vyřeší tím, že hodí do kufru auta půjčené řetězy od kamaráda, situaci zpravidla přehodnotí, až když je pozdě. Je potřeba si řetězy vyzkoušet dopředu a pořídit si nebo půjčit přesný tip odpovídající autu," říká Martin Lenfeld, zástupce společnosti Pewag. Řetězy se neliší jen na základě rozměrů pneumatiky. Existují stovky typů řetězů vyráběných na různé typy vozů a v různých rozměrech pneumatik. Svou roli může sehrát i rok výroby vozidla nebo údaje o možnosti/nemožnosti použití řetězů ve velkém technickém průkazu vozu.
Krátkodobá úspora se nemusí vyplatit
Hlavním důvodem, proč si Češi obecně velice rádi půjčují věci mezi sebou je finanční úspora. Taková výpůjčka je pak stojí pouze flašku, bonboniéru nebo se odmění formou protislužby. Častí návštěvníci hor však dávají přednost řetězům vlastním. Do kufru se vejdou vždy a investice do kvalitních řetězů se jim pak dlouhodobě vyplácí, byť je nasadí jednou dvakrát za sezónu nebo vůbec.
"Levné řetězy z hobby marketů se mohou krátkodobě vyplatit a možná i dvě zimy vydrží, stejně tak vám ale můžou prasknout při prvním použití nebo krátké jízdě po asfaltu. Svou roli hraje i komfort montáže. Proč vystupovat z auta a dopínat řetězy, když si mohu pořídit takové, které se dopínají za jízdy sami." vysvětluje Martin Lenfeld s tím, že je dobré držet se značek pravidelně testovaných některým z renomovaných automobilových magazínů a především autoklubů v Německu a Rakousku.
Nepřekonaná ocel
Z testů vyplývá, že tradiční sněhové řetězy z oceli jsou nezastupitelné. "Trakční výpomoc z látky lze možná snadněji nasadit, může být i krátkodobě účinná, ale nevydrží, což je obzvlášť patrné na ledu. Takzvané řetězy ve spreji už nevydrží vůbec nic," říká Martin Lenfeld z firmy, která vyrábí sněhové řetězy. Ty kvalitní nesou v našich podmínkách obvykle značení ATEST 8 SD. V Rakousku musí řetězy splňovat tzv. ÖNORM, TÜV. Textilie ani sprej nepřicházejí v úvahu.
V horských oblastech je vzhledem k nebezpečí uvíznutí lepší řetězy považovat za povinnou výbavu. Výpůjčka nesprávných řetězů od známého by se pak mohla vymstít. "Pokud například v Rakousku řidič sněhovou situaci podcení a zablokuje komunikaci, hrozí mu pokuta až pět tisíc eur," varuje Petr Vomáčka z ÚAMK. A to se může stát i na příjezdové komunikaci k penzionu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.