Odporné a bezohledné
Série skandálů německých automobilek pokračuje
02.02.2018 14:20
Za nepřijatelný skandál, který je třeba vyšetřit, označil testy automobilových emisí na opicích úřadující německý ministr dopravy Christian Schmidt (CSU). Testy při projednávání aktuální kauzy německých automobilek v parlamentu kritizovali i zástupci dalších politických stran.
"Je to absolutně nepřijatelné etické pochybení. Chybí mi pro to jakékoliv pochopení," řekl poslancům Schmidt. Německé automobilky podle něj kvůli kauze přišly o další část důvěryhodnosti, kterou můžou zpět získat jen změnami a transparentním chováním.
Testy škodlivosti emisí naftových vozů na opicích financovalo Evropské výzkumné sdružení pro životní prostředí a zdraví v dopravním sektoru (EUGT), které v roce 2007 založily automobilky Volkswagen, BMW a Daimler spolu s firmou Bosch. Pokusu, který se uskutečnil ve Spojených státech, bylo podrobeno deset opic, které musely ve skleněných klecích čtyři hodiny vdechovat automobilové zplodiny. EUGT kromě toho dopad různých koncentrací oxidu dusičitého (NO2) zkoumala i na lidech, i když výrazně jiným způsobem než na opicích.
Zelení testy označili za odporné a bezohledné a Levice hovořila o nepřetržité sérii skandálů. Sociální demokraté zase vyslovili požadavek, aby byl zaveden registr lobbistů, což by podle nich podobným případům mohlo zabránit.
Současná kauza není jediná, která je pro automobilky problematická. Evropské úřady vyšetřují údajná dlouholetá kartelová ujednání německých výrobců Volkswagen, BMW, Daimler, Audi a Porsche. Magazín Spiegel informoval, že tyto automobilky čelí i podezření, že se domlouvaly na stejných podmínkách pro nákup oceli, čímž se podle německých úřadů provinily proti hospodářské soutěži.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.