Druhá polovina března je tradičně ve znamení miliard a procent. Automobilky totiž uzavírají účetně uplynulý rok. Mladoboleslavská Škoda Auto se tak mohla pochlubit celkovými výsledky rekordního roku 2011, v němž zvýšila zisk na 16,1 miliardy korun. Prostě Škodovka jede na plný plyn a zatím to vypadá, že dojezd omezený nemá.
Nejprodávanějším modelem s logem okřídleného šípu zůstala Octavia, kterou si vloni pořídilo 390 tisíc zákazníků, fabia potvrdila roli dvojky, ovšem největší růst zaznamenal model Yeti, jehož se prodalo na 70 tisíc kusů. A kdyby výroba stíhala, tak by asi číslo bylo ještě vyšší. Společně se státní pokladnou tak můžeme jen pochválit dvě desítky let staré rozhodnutí o vstupu Škody do koncernu Volkswagen. Ve hře byl totiž například i Renault, jenž se v současnosti potýká s problémy...
Ženevský autosalon, který skončil 82. ročník minulou neděli, ukázal jednu zajímavou věc. Na jednu stranu automobilky vykřikují do světa, jak úsporné motory vyrábějí nebo vyrábět chystají, na druhou stranu velkou pozornost na sebe strhly automobily, které si s velkým objemem nedělají starosti. Například takový nový Bentley Mulsanne má pod kapotou pohonnou jednotku 6,75 litru. A ta už něco spotřebuje. Prostě staré obchodnické pravidlo "zákazník je pán" platí bez ohledu na trendy a krize. Klientů, kteří chtějí luxus, díky otevřené Číně a ruským zbohatlíkům stále přibývá, tak proč jim nevyhovět. A Evropská unie se svými emisními omezeními ať si vyvádí, jak chce.
Pravidlo ovšem platí i na druhou stranu. Ti méně majetní se ohlížejí po levnějších autech, u nichž je na prvním místě praktičnost. Renault se svou dceřinou společností Dacia dal příklad, brzy budou následovat další, kteří chtějí vyrábět masově. Nissan, jenž má i divizi luxusních aut Infiniti, ohlásil, že oživí značku Datsun, jejíž cílem bude zásobovat rozvíjející se trhy levnými automobily. A ač se o tom zatím nehovoří, není vyloučeno, že se datsuny objeví i v Evropě, protože po cenově dostupných autech bude hlad pořád.
Navíc průzkum zjistil, že řadu moderních technologií, které cenu vozu povyšují, 80 % majitelů vůbec nevyužívají. Jako příklad může posloužit systém hlasového ovládání, které používá zhruba jeden z dvaceti řidičů.
Zajímavý fakt se objevil ve vystoupení Stefana Jacobyho, generálního ředitele automobilky Volvo, na semináři v Bruselu. Uvedl, že čínská vláda vyhradila pro podporu výzkumu a vývoje elektromobilů 15 miliard amerických dolarů (asi 300 miliard korun), což je více než USA a EU dohromady. Co je na tom zajímavého? Snad je tolik, abychom nebyli překvapeni, až za nějaký čas bude Čína v tomto směru světovým lídrem...