Neplnohodnotný sprej
Sněhově řetězy vozí v autě polovina řidičů, zjistil průzkum
20.12.2016 08:18 Původní zpráva
Z průzkumu e-shopu Pneumatiky vyplývá, že letošní zimu bude mít sněhové řetězy připravené v kufru 55 procent českých řidičů. Ať už je v minulosti použili nebo ne, chtějí být připraveni na jakoukoliv situaci. Dalších 22 procent motoristů si řetězy teprve plánuje kupovat a celých 23 procent považuje sněhové řetězy za zbytečné a spoléhá se na schopnosti auta v kombinaci s pneumatikami.
Řetězy jsou v České republice povinné jen na vyznačených úsecích. Přesto by neměly chybět v základní zimní výbavě například spolu s pytlíkem posypového materiálu, lopatkou, smetáčkem a rozmrazovačem zámků. Mimochodem, věděli jste, že jedním z TOP světových výrobců je český Pewag?
Ještě v roce 2012 byla poptávka po řetězech minimální a meziročně klesala i o 38 procent díky mírným zimám. Dnes je ale situace jiná a pro velkou část řidičů nejde o tak velkou sumu peněz, aby ji neinvestovali do většího bezpečí. Potvrzují to čísla předního českého výrobce Pewag. Kvality jeho produktů dokladuje mimo jiné i to, že vyrábí svoje řetězy pro švédskou značku Thule, a je také certifikovaným dodavatelem řetězů pro NATO. Jedinečnou ukázkou schopností této značky pak byla jízda vozu Formule 1 obuté do řetězů Pewag nahoru po sjezdovce Streif v rakouském Kitzbühlu.
"Pokud chtějí zákazníci vybírat v nejkvalitnějším segmentu, mohou kromě Pewagu sáhnou po značkách RUD, König nebo Řetězárna a.s. Když je prioritou cena, prověřenou volbou je CarFace. Prémioví výrobci ale mají své produkty významně lépe technicky vyřešené a promyšlené, a to i do takových maličkostí, že návod k použití je často vyroben z pevného materiálu a v takové velikosti, že poslouží při montáži jako podložka pro zakleknutí," říká ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.
Látka řetěz nenahradí
Pokud víte, že se vám mohou hodit sněhové řetězy, kupte si sněhové řetězy a nemyslete na jejich látkové náhrady nebo dokonce alternativu ve spreji. Proč? Především všechny výsledky testů potvrzují, že se nejedná o plnohodnotnou náhradu. V přímém porovnání s klasickými řetězy skončily bez výjimky na chvostu, kdy tyto vyprošťovací pomůcky sice získaly body za snadnou manipulaci, ale co se výdrže a chování na sněhu týče, jasně zaostávaly.
"O co rychleji textilní řetězy nasadíte, tím rychleji o ně přijdete. Jejich výkon na sněhu nebo ledu se s ocelovou klasikou nedá srovnat. Samostatnou kapitolou je cena, která je srovnatelná a často i vyšší, než kovová varianta, přitom se reálně jedná spíš o vyprošťovací pomůcku, nepříliš vhodnou k delší jízdě" varuje za Pneumatiky.cz Schwangmaier.
Pokud jste však o jejich nákupu rozhodnuti, počítejte s možnými problémy při setkání s rakouskými policisty. Jak textilní návleky, tak sprej jsou pouze tzv. vyprošťovací pomůcky a nemají homologaci pro vjezd do tamních zimních středisek za podmínek, kdy platí povinnost nasadit sněhové řetězy.
Zbytečně velké množství řidičů stále nevěnuje pozornost přiloženému návodu a upíná řetězy podle svého uvážení s tím, že čím pevnější utažení, tím lepší. To je ovšem zásadní chyba. Mezi samotným řetězem a pneumatikou by měla být mezera "na dva prsty".
Při akceleraci, brždění nebo zatáčení na řetězy působí různé síly, které ani kvalitní legovaná ocel nemusí vydržet a dojde k přetržení materiálu. "To, kromě nepříjemností přímo na silnici a vysokému riziku zničení podběhu, nebo přímo nehody, znamená, že vám obchod pravděpodobně neuzná reklamaci," popisuje situaci Vojtěch Schwangmaier a dodává: "Řetězy je nezbytné nasazovat nejen správně, ale hlavně včas. Pokud se dostanete do vysoké závěje, sněhové řetězy z ní pomohou. Je zde ale násobně vyšší riziko, že jste je nasadili nevhodným způsobem a hrozí jejich prasknutí. Nazutí řetězů by si každý řidič, měl alespoň jednou zkusit v klidu doma. V reálné situaci bude taková zkušenost k nezaplacení."
Právě prasklý článek je nejčastějším důvodem reklamace. Kontrola však velice často prokáže, že byl řetěz nevhodně nasazen, nebo zažil příliš dlouhou a rychlou jízdu na asfaltu. V takovém případě se totiž vrchní kalená a zpevněná část velice rychle zahřeje a zničí, takže jádro článku nemá šanci vydržet.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.