Německá prokuratura sdělila, že bývalý generální ředitel automobilového koncernu Volkswagen Martin Winterkorn není jmenovitě terčem vyšetřování kvůli emisnímu skandálu. Pondělní sdělení prokuratury v severoněmeckém městě Braunschweig, podle kterého úřad zahájil vyšetřování Winterkorna, bylo špatně formulováno, připustil podle agentury AFP mluvčí této instituce.
Vyšetřování je namířeno proti "manažerům (Volkswagenu) odpovědným" za manipulace s naftovými motory, stojí v novém sdělení, které úřad zveřejnil na internetu. Žádné konkrétní jméno v něm podle AFP není zmíněno.
Skandál vypukl před téměř dvěma týdny, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagenu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů. Pokutu ve výši milionů dolarů by firma podle sdělení australských regulátorů mohla dostat v Austrálii, pokud se ukáže, že údaji o emisích klamala spotřebitele.
Kromě prokuratury v Braunschweigu vede vyšetřování i prokuratura v Ingolstadtu, kde má sídlo divize Audi. Vyšetřování kvůli možným podvodům s automobilovými emisemi zahájila podle zdroje agentury Reuters rovněž Francie. Výsledky se prý očekávají na konci listopadu nebo v prosinci.
Volkswagen potvrdil, že softwarem určeným k falšování emisních měření bylo vybaveno 11 milionů aut. Z toho připadá zhruba pět milionů vozů na vlajkovou značku VW, přes dva miliony na Audi a 1,2 milionu na vozy značky Škoda. Podle agentury Reuters to je největší skandál v 78leté historii podniku.