Laxní normy
Za aférami německých automobilek je i propojení s politiky
07.08.2017 11:41
Německé automobilky podle magazínu Spiegel v minulosti úspěšně v nejvyšších patrech německé politiky lobbovaly za mírnější emisní nařízení. Dnes některé z nich tvrdí, že právě příliš laxní normy jsou jednou z příčin nynějších problémů.
Výrobci automobilů, kteří jsou ve spolkové republice považováni za páteř německého průmyslu, čelí v poslední době několika aférám. Vedle problému manipulací s emisemi dieselových motorů ze strany koncernu Volkswagen se nyní do popředí dostala i údajná dlouholetá kartelová ujednání německých automobilek Volkswagen, BMW, Daimler, Audi a Porsche.
Aktuální problémy se odrážejí i na přesvědčení velké většiny Němců, že by politici neměli brát na automobilový průmysl takové ohledy. V minulosti tomu podle Spiegelu často bylo jinak. Magazín připomíná úzké personální propojení mezi automobilovým průmyslem a nejvyššími patry politiky a poukazuje na snahy lobbistů politiky ovlivňovat.
Jako příklad uvádí dopis šéfa Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Matthiase Wissmanna, který byl v letech 1993 až 1998 ministrem dopravy, německé kancléřce Angele Merkelové z května 2013. Wissmann v něm svou někdejší vládní kolegyni oslovuje "milá Angelo" a žádá ji, aby v Bruselu zabránila přijetí "přehnaných" návrhů Evropské komise týkajících se emisí CO2.
Lobbista Volkswagenu Michael Jansen, který dříve vedl stranickou kancelář Merkelové, zase v červenci 2015 na kancléřství napsal, že by v otázce kvality ovzduší/dieselů měly být v co nejširší míře zohledněny návrhy průmyslu.
Spiegel připomíná i snahy hlavního lobbisty Daimleru Eckarta von Klaedena, který byl dříve vysoce postaveným činitelem kancléřství. Von Klaeden v březnu 2015 usiloval o to, aby se Berlín postavil návrhu Evropské komise na testování emisí aut ve skutečném provozu. V e-mailu svému bývalému kolegovi a šéfovi oddělení hospodářské politiky na kancléřství Von Klaeden psal, že návrh Evropské komise není možné přijmout. Jeho schválení by podle lobbisty mohlo mít enormní následky pro automobilový průmysl, pokud jde o budoucí využití dieselových motorů. Byl by proto vděčný, kdyby vláda svůj postoj ještě přehodnotila.
Na kancléřství se v této věci obrátil i šéf VDA Wissmann. Lobbisté podle Spiegelu požadovali odložení rozhodnutí o zavedení testů emisí ve skutečném provozu a také změkčení emisních limitů. Věci se ujal šéf kancléřství Peter Altmeier, jehož úředníci nakonec vypracovali stanovisko, v němž žádají ministerstva dopravy a životního prostředí, aby na jednání v Bruselu explicitně zmínila obavy vyslovené sdružením VDA a Daimlerem, a aby v dalších jednáních zohlednila i požadavek VDA na "realistický celkový koncept". "Důsledek: během 48 hodin změnila vláda svůj postoj," konstatuje Spiegel.
Auta zatím musí emisní normy splňovat jen při testech v laboratořích, a nikoliv ve skutečném provozu. Při něm však například drtivá většina dieselových vozů produkuje výrazně vyšší emise.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.