Fabia druhé generace se stala v závěru svého životního cyklu šlágrem. Alespoň o tom hovoří prodejci modelů mladoboleslavské automobilky. Se zahájením výroby mladé škodovky třetí generace se nápor kupujících druhého pokolení modelu zdvihl natolik, že se na všechny nedostane. Že by obavy z vyšší ceny novinky?
Ředitel prodejní organizace Škody pro ČR Luboš Vlček sice cenu Fabie III nesdělil, ale prohlásil, že "mohu slíbit, že se bude jednat o velice atraktivní nabídku." Dosavadní model končí akční cenou 219 900 korun, jak na tom bude nastupující, uvidíme po pařížském autosalonu, kde bude mít nová Fabia světovou premiéru.
Význam Mladé Boleslavi pro celý koncern Volkswagen je opět vyšší, Škoda Auto totiž otevřela nové centrum pro vývoj a testování agregátů za 45 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). V centru vzniklo 21 nových zkušebních stanic pro testování motorů a komponentů, výstavba trvala téměř dva roky. Nyní se česká automobilka v rámci koncernu podílí na vývoji brzd, převodovek, motorů a komponent. Vedle testování nových motorů, připravovaných pro sériovou výrobu, bude v novém centru možné provádět i náročné dynamické testy, potřebné například pro aktivity týmu Škoda Motosport. Agregáty bude možné testovat také pro nejrůznější zahraniční trhy a pro různé druhy paliv.
A koncern Volkswagen hledá další trhy nejen pro škodovku, ale další své značky. Jeho šéf Martin Winterkorn opakovaně uvádí, že skupina musí expandovat v jihovýchodní Asii a tak ani nepřekvapila zpráva, že další výrobní závod by mohl vzniknout v Thajsku. Místní úřady mají schvalovat jeho výstavbu už příští týden a vzniknout by měl v blízkosti bangkockého přístavu. Investice má spadat pod vládní ekologický program, který poskytuje daňové a celní zvýhodnění pro automobilky, které vyrábějí úsporné automobily. Volkswagen bude mít nárok na úlevy, pokud bude jeho závod produkovat přes 100 tisíc vozů ročně a zahájí produkci do roku 2019.
Za oceánem si vedení automobilek mne ruce, neboť prodeje stoupají a dosáhl nejvyšší úrovně za 11 let. Dobře jsou na tom Ford, Chrysler a Nissan. Zajímavá je ovšem struktura prodejů. Růst prodeje táhly u mnoha výrobců užitkové vozy a auta segmentu SUV, což potvrzuje odklon zákazníků od osobních vozů. Ceny osobních aut stagnovaly, kdežto ceny SUV a dodávek rostly. K tomuto posunu přispívá levný benzin, jehož ceny jsou nyní v USA nejnižší za čtyři roky. Automobilky minulý měsíc proti loňsku dál posilovaly slevy a další nákupní pobídky. Průměrná hodnota pobídky dosáhla 2772 dolarů (přes 58 tisíc Kč) na vůz, bylo to ale pod červencovou úrovní nad 3000 dolary, která byla maximem od roku 2010.
Čína zase poskytne daňové úlevy na nákupy elektrických vozů vyrobených převážně čínskými automobilkami. Je to další z opatření na podporu prodeje ekologických aut v zemi v době, kdy roste znepokojení kvůli znečišťování životního prostředí. Oficiální tisková agentura Nová Čína nedávno oznámila, že vláda od září přestane vybírat prodejní daň u schválených modelů ekologických aut. Ministerstvo průmyslu a informačních technologií v pátek na svých internetových stránkách zveřejnilo seznam 17 automobilů od 11 automobilek, včetně jednoho modelu od každého z čínských společných podniků automobilek Nissan Motor, General Motors a Daimler, jejichž prodej podpoří.
Čína loni obnovila podpory pro soukromý prodej hybridních elektrických vozů nebo elektromobilů na další tři roky. V rámci programu Peking poskytuje slevu při koupi těchto aut ve výši až 60 tisíc jüanů (přes 206 tisíc Kč). To už není malá podpora...