Akademie rychlosti v rytmu Lamborghini
06.05.2008 10:00 Původní zpráva
Kousek za zády zuřící desetiválec, na sedadle spolujezdce strážný anděl v podobě bývalého závodníka a před očima jedna z nejzáludnějších zatáček německého okruhu Sachsenring, do které není vidět.
Přidej plyn! Víc doleva, ostřeji, ne tolik! Plynuleji... plyn, přeřadit, brzdy, napoprvé a silněji, ne tak zhurta!" Tak nějak vypadá škola řízení v podání Lamborghini. Může být dobrou terapií pro příliš sebevědomé zákazníky této slavné italské značky, ale kvůli jejich léčení nevznikla. Účelem Lamborghini Academy je zlepšit řidičské schopnosti všech, kdo mají zájem.
Škola má tři základní úrovně zahrnující teorii i praxi. Nejvyšší úrovní je víkendový kurz závodní jízdy, kde se jezdí i v dvanáctiválcových Lamborghini Murciélago LP640 s výkonem odpovídajícím jejich jménu.
My ale začínáme „obyčejným" gallardem. Nasoukám své skoro dva metry do krásného, i když pro moji hlavu těsného interiéru a pozdravím se s instruktorem. Slovo „instruktor" je však zavádějící. U Lamborghini vyučují bývalí úspěšní závodní jezdci.
Spolujezdec něco zamrmlá do vysílačky a vydá pokyn vyrazit. Otočím klíčkem v zapalování a těsně za zády mi vyštěkne pětilitrový desetiválec, který se ustálí na nerovnoměrném burácivém volnoběhu. Je to jak klackem probudit spícího rotvajlera. Tohle umí už jen málo aut.
První kolo je zahřívací, jde o první seznámení s okruhem. Jedeme takzvanou čistou stopu, tedy tu nejefektivnější. K orientaci na komplikovaném kopcovitém okruhu Sachsenring pomáhají kužely vyznačující body ideálních nájezdů i výjezdů ze zatáček a také místa, kde je potřeba brzdit. Ještě že tu jsou... Některé horizonty následují zatáčky, do kterých není vidět. Další kolo už je rychlejší a spolujezdec začíná mít pedantské připomínky. Ke všemu. Skoro jako by mi chtěl zkazit zážitek z unikátního svezení v takovém voze.
Jenže stačí dvě kola a je mi to jasné: tady by chválení lecjakého nemehla bylo k ničemu, zvládnutí tohohle vozu potřebuje přísnost. Kdo se poučí a získá po několika jízdách důvěru zkušeného spolujezdce, tomu je pak dovoleno hodně. Nejen v gallardu, ale i superleggeře, o metrák odlehčené verzi s o deset koní vyšším výkonem. Na okruhu však působí, že jich má přinejmenším o padesát víc. Rychleji reaguje na řízení i všechny ostatní podněty a její motor s ostřejším zvukem působí mnohem divočeji. Sekvenční převodovka, kterou jsou všechna auta vybavena, řadí rychleji než sebelepší řidič s manuálem a při podřazování dává krásně přesné meziplyny, doprovázené zvukovou erupcí motoru.
Obavy z agresivity karbonkeramických brzd mizí po pár stech metrech, pracují stejně progresivně jako celý stroj. Po razantnějším sešlápnutí pedálu dokáží pěkně zavěsit do čtyřbodových závodních pásů, které tu rozhodně nejsou pro parádu. Už kvůli ohromujícímu bočnímu přetížení, které superleggera zvládne v zatáčkách. Zrodila se pro okruhy a tady je to znát.
Na rozdíl od podobných kurzů pořádaných jinými exkluzivními automobilkami není Lamborghini Academy podmíněna vlastnictvím vozu této značky. Přihlásit se může každý, je to však pro opravdu movité fandy. Ceny za základní jednodenní kurz začínají na částkách kolem tří tisíc eur. Pro mnoho obdivovatelů Lamborghini je nicméně „akademie" jedinečnou možností, jak se dostat za volant svého vysněného supersportu, navíc pod dohledem zkušených profesionálů. Splnit si sen. A odnést si pořádnou dávku pokory.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.