Nový Saab 9-5 je na padrť. Švédský model ukončil první rok nárazových testů, v němž organizace Euro NCAP přitvrdila hodnotící kritéria. Co ze zkoušek během uplynulých dvanácti měsíců vyplynulo?
Během crashtestů prováděných nezávislou organizací Euro NCAP bylo v uplynulém roce zlikvidováno 48 modelů. Na rozdíl od dřívějšího známkování se loni každému z aut dostalo ohodnocení na jediné pětihvězdičkové škále. K dosažení maximálního počtu hvězd je potřeba co nejlépe bodovat v každé ze čtyř podkategorií, k nimž patří ochrana dospělých, ochrana dětských pasažérů, míra bezpečnosti při střetu s chodci a úroveň vybavenosti bezpečnostními systémy.
Přestože se lidé z Euro NCAP před zavedením nového hodnocení holedbali, že testy zpřísní, na první pohled to tak nevypadá. Drtivě totiž převládalo maximální pětihvězdičkové hodnocení - čtyřhvězdičkové vozy se objevily čtyři, a tři hvězdy získaly dokonce jen dva modely. Výsledkem je devalvace maximálního ocenění.
Nepovedla se ani nová podkategorie, zabývající se vybaveností bezpečnostními systémy. Komisaři z Euro NCAP si pouze odškrtávají, zda vůz nabízí elektronickou kontrolu stability, nastavitelný omezovač rychlosti a kontrolku připomínající nezapnuté bezpečnostní pásy. Nezohledňují přitom další systémy aktivní a pasivní bezpečnosti, takže je jejich hodnocení k ničemu.
Jak si v novém hodnocení vedly konkrétní modely v podkategoriích? Pokud jde o ochranu dospělých, nejlepší výsledek vykázal Volkswagen Golf, když dosáhl 97 procent. Na druhém místě překvapil Chevrolet Cruze a třetí příčku obsadil nový Opel Astra.
Dětem se shodně nejbezpečněji jezdí ve čtyřech autech. BMW X1, Kia Soul, Toyota Avensis a Volkswagen Polo obrdžely shodně 86 procent. Chodci by si měli přát, aby je srazila Honda Insight (76 %), Toyota Prius (68 %), anebo Honda Civic (67 %). A nejlépe je vybavený bezpečnostními systémy Renault Grand Scénic, jemuž údajně k dokonalosti chybí jediné procento. Následuje trojice peugeotů - 3008, 308 CC a 5008 - s 97 procenty.
Největším průšvihem roku z testovaných vozů bylo Suzuki Alto, které se v tuzemsku neprodává. Ostudu si tak utrhla především Toyota Urban Cruiser, jelikož nabízí ochranu dospělých pouze na úrovni 58 procent.
Foto: Euro NCAP