Jak nenaletět v autobazaru
24.07.2007 14:14 Původní zpráva
Lidé, kteří se chystají zakoupit vůz z druhé ruky, by měli mít na paměti deset pravidel formulovaných Sdružením obrany spotřebitelů (SOS). Sdružení zjistilo, že některé autobazary mají ve svých smlouvách protiprávní ujednání.
„Od roku 2003 evidujeme už stovky stížností na postup autobazarů,“ vysvětluje mluvčí SOS Ivana Picková, proč se sdružení rozhodlo zaměřit právě na tuto problematiku. Právníci vybrali náhodně na internetu dvanáct bazarů a zkoumali smlouvy, které nabízejí svým klientům. Opakovaly se v nich čtyři jevy, které mohou spotřebiteli způsobit potíže.
1. Pět z dvanácti smluv bylo uzavíráno podle obchodního, a nikoli občanského zákoníku, což kupujícímu poskytuje menší ochranu.
2. V devíti případech byl autobazar jen zprostředkovatelem obchodu mezi původním majitelem a kupujícím. V případě problému může být komplikované dohledat původního majitele.
3. V několika případech smlouvy obsahovaly ustanovení, která omezila právo kupujícího na reklamaci vad vozu nebo mu uložila další podmínky (například nutnost zaplatit nájem za provoz vozidla do doby reklamace apod.). Tato ustanovení jsou v rozporu se zákonem, ale spotřebitel se musí dovolat jejich neplatnosti.
4. Jeden z autobazarů zřejmě klamal spotřebitele, protože uváděl, že slevy z promoakcí se poskytují jen na žádost zákazníka a do vyčerpání zásob.
Spotřebitel má právo od smlouvy odstoupit v případech, kdy zjistí, že mu bazar například místo nehavarovaného vozu se 70 tisíci najetými kilometry prodal bouraný vůz, který už ujel 170 tisíc kilometrů. Může také reklamovat vady, které vzniknou do dvou let (lhůtu je možné smluvně zkrátit až na rok) od koupě. V praxi je však mnohdy těžké se těchto práv dovolat.
„Pokud spotřebitel ve smlouvě objeví některé z rizikových ujednání, měl by si dobře rozmyslet, zda v takovém autobazaru vůz koupí. Může to být totiž příznak toho, že bude velmi těžké s autobazarem řešit případné problémy či reklamace,“ upozorňuje Picková.
Desatero nákupu v autobazaru |
1. Dejte při nákupu použitých automobilů přednost autobazaru, který uzavírá smlouvy v režimu občanského zákoníku. 2. Je-li vaše smlouva uzavřena podle obchodního zákoníku, trvejte na svých právech vyplývajících z ustanovení o spotřebitelských smlouvách v občanském zákoníku, zákoně o ochraně spotřebitele a dalších předpisech, je-li to pro vás výhodnější. 3. Upřednostňujte autobazary, které při uzavírání smlouvy vstupují do vztahu jako prodávající. 4. Je-li autobazar zprostředkovatelem na základě smlouvy o obstarání prodeje věci, trvejte na případném uplatnění reklamace přímo v autobazaru. 5. Dbejte na to, aby smlouva obsahovala pro obě strany přiměřené smluvní podmínky. Nejste-li si jisti, nechte smlouvu před podpisem posoudit právníkem. 6. Neuzavírejte smlouvu, která omezuje či vylučuje vaše zákonná práva, a to zejména práva vyplývající z odpovědnosti za vady. Nenechte si zkrátit zákonné lhůty k reklamaci ani svá práva omezit jinou podmínkou nad rámec zákona. 7. Pokud uzavřete smlouvu obsahující nepřiměřenou smluvní podmínku, co nejdříve uplatněte neplatnost dotčených ustanovení. 8. Neuzavírejte smlouvu s autobazarem, který se svým jednáním dopouští klamání spotřebitele. 9. Jestliže se domníváte, že autobazar klame spotřebitele, obraťte se na příslušné dozorové orgány (Česká obchodní inspekce). Pokud se zdá, že se autobazar dopouští podvodného jednání, kontaktujte Policii ČR. 10. Nemůžete znát všechno. Proto k nákupu použitého automobilu přizvěte odborníky, kteří vám pomohou posoudit technický stav automobilu a soulad tohoto stavu s popisem uvedeným ve smlouvě. Poradou s právníkem zase předejdete podpisu nevýhodné či dokonce nezákonné smlouvy. |
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.