V automobilové síni slávy mu patří nejčestnější místo: Volkswagen Brouk, druhý nejprodávanější vůz světa, se zařadil mezi skutečné automobilové legendy. A i když výroba slavného modelu skončila před sedmi lety, jeho odkaz bude žít určitě ještě dlouhé roky.
Brouk má totiž statisíce věrných vyznavačů ve stovkách fan-klubů po celém světě. A ti všichni letos slaví kulaté jubileum. Před pětasedmdesáti lety fenomenální konstruktér Ferdinand Porsche, mimochodem rodák ze severočeských Vratislavic u Jablonce nad Nisou, představil první prototyp vozu se vzduchem chlazeným motorem typu boxer o objemu 700 cm3 a výkonu 22,5 k.
Všechno začalo tím, že vůdce Třetí říše Adolf Hitler chtěl dát národu levné auto. Stanovil hranici 990 marek, kterou by cena nového automobilu neměla překročit. Prostě lidový vůz, volkswagen. Ferdinand Porsche se pustil do práce s vizí, že by to mělo být auto, které dovede vyvinout rychlost až 100 km/h a překoná i třicetiprocentní stoupání. První prototyp představoval v tehdejším automobilovém průmyslu velmi výrazný posun. Vůz měl například nezávislé zavěšení kol s torzními tyčemi, brzdy sice byly ještě mechanické, ale měly zvláštní pákový posilovač účinku, pružně uložený motor znatelně snižoval vibrace, tvary karoserie se ladily podle výsledků měření prováděných ve větrném tunelu na zmenšeném modelu...
ČTĚTE TAKÉ: Souboj za oceánem: Jetta versus Civic a Corolla
V roce 1938 vývoj vozu finišuje a směřuje k sériové výrobě - vzadu je vzduchem chlazený boxer o objemu 986 cm3 a výkonu 24 k. Veřejnosti jsou představeny tři karosářské verze - uzavřený sedan, sedan se shrnovací textilní střechou a kabriolet. Jenomže zasáhne vyšší moc v podobě světové války.
Hned po jejím skončení ale dostal oprášený projekt lidového vozu zelenou.Už před koncem roku 1945 se rozjela sériová výroba a definitivně se zastavila teprve po dlouhých osmapadesáti letech, kdy z mexického závodu vyjel úplně poslední Brouk. Putoval přímo do firemního muzea v německém Wolfsburgu.
Miliony motoristů na něj dodnes přísahají, nespočet lidí s ním doslova spojilo své životní osudy... Geniálně jednoduchý, spolehlivý a především dostupný vůz, který motorizoval poválečné Německo a do značné míry i celou Evropu, se za fenoménem. Za jeho volantem se vedle běžných motoristů objevovaly nejpřednější celebrity, bojoval na tratích automobilových soutěží, stal se hvězdou stříbrného plátna. Třeba v USA byl Brouk v šedesátých letech jedním ze symbolů hnutí hippies.
ČTĚTE TAKÉ: Nový VW Touran - pohoda na cestách
Že Brouk stále žije? Stačilo zajet poslední červnový víkend do autokempu v Jedovnici. Pavel Procházka, který sraz Brouků organizuje, odhadoval účast na dvě stovky vozů. "Záleží na počasí," tvrdí. V "civilním" životě má autodílnu, v níž se na Brouky specializuje. Na jejich základě dovede udělat krásnou hračku v podobě buggy. "Když někdo přiveze starého Brouka, tak ho přestavba vyjde na 250 tisíc korun, jestliže Brouka nemá, tak mu ho dodáme a připlácí tak padesát tisíc," říká milovník Brouků a prohlašuje, že mít tohle auto, není pouhé vlastnictví. "Je to životní styl," směje se.
Životopis Brouka
1934 1935 1945 1949 1950 1955
1959
1961
1966
1967
1972
1978 2003 |
Foto: archiv Volkswagenu a autodilnaProchazka.bk.cz