Ojetá auta zlevnila o třetinu
11.02.2009 08:00 Původní zpráva
Pokles cen nových aut dopadl i na ceny těch ojetých. Podle zástupců autobazarů dokonce ojetiny spadly na cenové dno, pod něž už nelze jít. Jenže ani to dnes není jisté...
Použitá auta zlevňují mnohem strmějším tempem než ta nová. Podle analýzy největšího tuzemského autobazaru AAA, vycházející z vývoje cen stovky nejprodávanějších modelů, klesly za rok ceny ojetin o 10 až 30 procent. Pro většinu automobilů platí druhé číslo, což potvrdil také majitel autobazaru ŠtěpánekAuto Petr Štěpánek. Většina ojetých vozů je o třetinu levnější.
Tlak váhavých střelců
"Průměrné čtyři roky staré auto stálo loni o zhruba šedesát tisíc korun více než letos," říká Tomáš Svoboda, obchodní ředitel druhého českého největšího autobazaru Auto ESA. „Pokles cen ovlivnila nejprve silná koruna v loňském roce a s tím snížení cen nových vozidel. Tento aspekt měl vliv na následné snížení cen ojetin v průběhu podzimu. Druhý pokles cen nastal díky ekonomické krizi, kdy zákazníci z obavy o budoucnost odkládali nákup vozidel a bylo nutno tyto ceny snižovat.", dodává. Na problém s váhavostí nejistých zákazníků si stěžují všichni oslovení zástupci autobazarů.
V některých bazarech se letos v lednu prodávalo již stejné množství aut jako vloni, leckdy za cenu razantního zlevňování skladových vozů. Větším problémem je přesun zákazníků do levnějších kategorií. Ředitel výkupu autobazaru AAA Petr Vaněček dodává: „Loni stálo proměrné námi prodané auto asi 160 000 korun, letos se průměr pohybuje kolem sto dvaceti tisíc.".
Padají i škodovky
Těžké časy smazaly dokonce i typický český bazarový fenomén, ve srovnání s konkurencí předražené škodovky. Nejprodávanější česká ojetina Škoda Fabia z roku 2000 se již dá pořídit pod sedmdesát tisíc korun, nejstarší a nejstrhanější Octavia i za padesát. Loni se jejich ceny pohybovaly nad sto, respektive sedmdesáti tisíci. Extrémně pomalý pokles hodnoty Octavie v Česku je již minulostí. Ještě donedávna velmi oblíbené Felicie již zajímají málokoho, když lze za jen o trochu vyšší cenu pořídit modernější Fabie, jejichž ceny padly po uvedení druhé generace tohoto modelu. Před dvěma lety ceny nejzachovalejších Felicií překonávaly stotisícovou hranici, letos mají téměř poloviční cenu. Mnoho autobazarů dnes již Felicie ani nevykupuje, protože se jim to nevyplatí. Stále však platí, že nejvíce lidí zavítá do bazarů právě pro produkty mladoboleslavské automobilky. „Nejprodávanějšími vozy zůstávají Škodovky, ať už Fabia či Octavia I,II, tam se toho v porovnání s rokem 2008 příliš nemění", potvrzuje Štěpánek.
Poplatky dražší než auta
Všem starším ojetinám od ledna ještě zkomplikovaly situaci nově zavedené poplatky za převod automobilů nesplňujících emisní limity Euro 3 a nižší, zavedené v rámci novely zákona o odpadech. Při převodu zaplatí nový majitel ojetiny bez katalyzátoru poplatek deset tisíc korun, za automobil splňující normu Euro 1 pak 5000 Kč a pokud vyhovuje normě Euro 2, pak 3000 Kč. Tyto dvě normy splňuje například zmíněná Škoda Felicia. Z nejstarších aut udělala ekologická daň neprodejné vraky, mnohé z nich nemají cenu ani oněch deseti tisíc, které by měl nový zájemce zaplatit za poplatek. „Ekologické poplatky ovlivnily ceny vozidel nad 15 let stáří. U ostatních vozidel zákazníci vyčkávali, kam ještě budou ceny vozidel klesat. Nyní již zase nakupují, protože se ceny ustálily.", tvrdí Svoboda z Auto ESA.
Nevídaně levný luxus
Některá auta jsou levnější až o třetinu, ještě hlouběji spadly ceny sportovních a luxusních automobilů, které dnes ztrácejí hodnotu extrémně rychle. Skoro nikdo je totiž nechce a jejich prodej stagnuje. „Nejvíce ztratily na ceně drahá sportovní auta nebo luxusní limuzíny, z běžnějších vozidel pak modely střední třídy s dieselovými motory" uvedl ředitel výkupu skupiny AAA Petr Vaněček. Nejlépe si obecně drží cenu menší vozy s maloobjemovými benzínovými motory, které zlevnily „jen" okolo 10 % až 15 %. Po těch je nyní poptávka největší. Není se čemu divit, benzín je nejlevnější za posledních pět let. Auta s velkými žíznivými motory už chce málokdo, po zdražení nafty již není takový zájem o diesely. Roli hraje také výbava. Auta bez airbagů, klimatizace či ABS jsou jen těžko prodejná.
Lovit za hranicemi se nevyplatí
Díky velkému pádu cen ojetin se ve většině případů nevyplatí dovážet je ze západní Evropy, kde již nejsou levnější. Leda že by kvalitnější servis a menší opotřebení těchto vozů jezdících na lepších silnicích vyrovnalo jejich ceny navýšené o náklady na dopravu do Česka a převedení. A to je případ spíše dražších automobilů, nebo velmi zachovalých kusů za mimořádně výhodnou cenu. Z těch se však stal téměř nesehnatelný artikl. Dobře organizované skupiny obchodníků z východních zemí je skoupí hned, jak se objeví.
Autobazaristé tvrdí, že auta již levnější nebudou. Jenže to nedokáží zcela ovlivnit. Pokud dále poklesnou ceny nových automobilů (sice nepravděpodobné, ale možné), budou se muset přizpůsobit. Stejně jako nezájmu zákazníků. Auta stojící v bazarech každým dnem ztrácejí hodnotu. Na což doplatí hlavně malé autobazary. Několikeré přepisování cenovky nebývá výjimkou, ceny vozů autobazary upravují průběžně a u některých hůře prodejných vozů či méně masových modelů se stane, že je nakonec prodají se ztrátou. V největším českém autobazaru AAA se to týká asi 3% aut. Přestože ceny ojetin padly na své historické dno, autobazary se nebrání smlouvání, jiné lákají akčními slevami nebo něčím navíc zdarma. Jinou možnost nemají. „Řekl bych, že prostor v maržích opravdu téměř není, ale každý zákazník v převážné míře slevu požaduje a v rámci možností ji i dostane. V tomto období je to mnohdy i za cenu minusového prodeje.", potvrzuje Štěpánek.
Na sekeru už sotva
Autobazary se musejí vyrovnat s dalším problémem. Odpadli jim méně solventní zákazníci, kteří by si rádi koupili ojeté auto na splátky. Pořídit ojetinu „na dluh" již není tak snadné. Banky nejsou ochotny půjčovat tak jako dříve. Některé potichu přestaly financovat bazary nebo se přeorientovaly na bonitnější klienty a vyšší akontace.
ČTĚTE TAKÉ: Jak nenaletět v autobazaru
Trh ojetin ovlivní také dříve pořízená auta na leasing. Leasingové společnosti v případě dlouhodobého nesplácení úvěrů nebo leasingů svým klientům auta zabavují a takových aut stále přibývá. Společnosti se je snaží znovu prodat, čímž se zvyšuje nabídka vozů na trhu ojetin a jejich cena klesá. I proto se tvrzení zástupců autobazarů, že ojeté vozy už levnější nebudou, nedá tak úplně věřit. To ukáže až nabídka a poptávka.
Více o zlevňování aut v aktuálním čísle časopisu TÝDEN
Foto: Karel Šanda, Petra Mášová, Škoda Auto, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.