Nulla tenaci invia est via. Pro ty, co vytrvají, není žádná cesta neprostupná. Latinské motto nizozemské společnosti Spyker vystihuje nejen vyčerpávající jednání, která vedla k dohodě s koncernem General Motors. Zároveň předznamenává, co Saab v následujících měsících čeká. Nebude to selanka.
Zpráva o prodeji Saabu udělala radost bezmála čtyřem tisícovkám zaměstnanců Saabu, více než tisícovce prodejců a pár milionům fanoušků značky po celém světě. Pro novopečeného majitele, nizozemského výrobce supersportů Spyker, však představuje v následujících letech nesmírné množství práce.
Saab v poslední době prodával zhruba 90 tisíc aut a prodělával přes 300 milionů eur ročně. Nyní až tak nezáleží na tom, zda za to může liknavý přístup GM ke značce, anebo cokoliv jiného. Saab přecházející do rukou nového vlastníka je na tom totiž mizerně. A se stárnoucí modelovou řadou švédské automobilky se šedesátiletou tradicí si Spyker bude muset co nejdříve poradit.
Potenciál bezpochyby v centrále Saabu v Trollhättanu existuje. Vstoupit na trh jsou připraveny dva modely vyvinuté pod dohledem General Motors - nová generace modelu vyšší střední třídy 9-5 a sportovně užitkový Saab 9-4X. Byť nový Saab 9-5 vychází v mnoha ohledech z Opelu Insignia, produkt německé značky si vede na trhu dobře a jeho technické základy působí přesvědčivě. Enormně úspěšně se popasoval s nárazovými testy Euro NCAP a nabízí mnoho moderních prvků výbavy. Při správném nastavení cenovky by neměl mít problém najít si svůj kousek na trhu a generovat větší prodeje než minulá generace.
Saab 9-4X stojí na základech Cadillaku SRX. Koncept z počátku roku 2008 se momentálně nachází v předprodukčním stadiu a desítky vozů absolvují náročné testy v provozu. Tento model měl ovšem navázat na 9-7X prodávaný pouze na severoamerickém trhu. Je otázkou, zda nové vedení bude chtít z mexické továrny dovážet auta do Evropy. A zda by to vůbec mělo smysl.
Saabu tak jako tak především chybí tahoun prodejů, na něhož ani jeden z uvedených modelů nemůže kvůli velikosti jejich trhu aspirovat. Tuto funkci by měl zastávat model 9-3, který se ovšem nachází na sklonku výrobního cyklu. Prodeje aspoň zpočátku může trochu osvěžit zvýšená a oplastovaná verze 9-3X, nicméně zázraky od ní očekávat nelze. Klíčový tak bude nástup nové generace modelu 9-3, o níž však dosud není známo vůbec nic. Nezáleží přitom jenom na tom, aby byla vynikajícím autem. Zároveň se musí na trh dostat co nejdříve a zpřetrhat co nejvíce viditelných vazeb na koncern General Motors.
ČTĚTE TAKÉ: Nový Saab 9-5 se konkurence nebojí
Podle toho, co víme, může Saab sázet do budoucna také na koncepty. Lépe řečeno na jeden. Kupé Saab Aero-X, představení jako koncept v roce 2006, by se totiž patrně hodilo do nabídky Spykeru, těžko však bude nizozemská společnost zahajovat resuscitaci švédské značky produkcí nákladného modelu s omezenými výhledy na výrobu. Daleko pravděpodobnější je, že uvede na trh sériovou verzi hatchbacku 9-X. Studie z předminulého roku se původně chystala na trh jako Saab 9-1. Segment nižší střední třídy je navíc pro výrobce lukrativní, zvláště pokud jde o luxusnější značky. Také proto se do něj vydalo BMW s řadou 1, Volvo s modelem C30 a chystá se do něj vstoupit v brzké budoucnosti Lexus.
PROHLÉDNĚTE SI TAKÉ: Deset největších milníků v historii Saabu
Výhodou Spykeru při oživování Saabu je bohatá minulost švédské značky. Třebaže posledních jedenáct let „šedla" pod vedením General Motors, ta čtyři písmena si nadále uchovávají pel někdejší slávy.
Pravdou však je, že Spyker není zvláště silný investor, přičemž vydobýt Saabu dlouhodobou perspektivu bude stát hodně prostředků a sil. Vytrvalost v tomto případě představuje jen jednu z mnoha potřebných ingrediencí.
Foto: Saab, Karel Šanda