Slavné automobilky let minulých se opět probouzejí k životu. Vrátila se slavná jména Bugatti, Maybach, Spyker. Mnoho dalších však na oživení teprve čeká. A ne ledasjakých.
Nedávno se v médiích objevila zpráva, že skupina investorů plánuje oživit značku De Tomaso, kdysi proslavenou sportovními automobily kombinujícími krásné italské karoserie se spolehlivými motory Ford. V šedesátých a sedmdesátých letech byly zdatnými soupeři elitních značek Ferrari, Lamborghini nebo Maserati.
ČTĚTE TAKÉ: Znovuzrození ďábla jménem Veritas
A také několika dalších, které se dneška nedožily. Oživování starých značek je důsledkem stále více globalizovaného automobilového průmyslu. Na unifikovaném trhu začíná být o individuality opět zájem.
Právě se pracuje na nových vozech znovuvzkříšených značek Connaught a Russo-Balt. Fiat znovu vrátil k životu značku Abarth, kterou ponesou nejsportovnější verze jeho modelů a podle zákulisních informací Fiat uvažuje i o vzkříšení firmy Innocenti, pod níž by se mělo v budoucnu prodávat jeho globální levné auto. Obě značky mu patří, tak proč jich nevyužít. Podobnou situaci řeší i francouzský Renault. Ten připravuje výrobu dražšího kupé, se kterým by se mohla vrátit slavná značka Alpine, historicky spjatá s rychlými renaulty. V automobilových koncernech „spí“ mnoho dalších značek čekajících na princův polibek.
Opravdové skvosty na své probuzení však teprve čekají. Před třemi lety se objevila zpráva o znovuvzkříšení slavné americké značky Duesenberg. Ručně stavěnými Duesenbergy jezdili ti nejbohatší Američané. Extrémně kvalitními, luxusními a rychlými. Raritní modely SSJ, poháněné přeplňovanými osmiválci s ve třicátých letech neslýchaným výkonem čtyř set koní, se proslavily nejen do tmy žhnoucími výfukovými trubkami, ale hlavně rychlostí. Tehdejší výkonná auta se zmohla tak na 160 km/h, SSJ na 160 mil – asi 257 km/h! Hrstku vzácných vozů, tehdy nejrychlejších na světě, řídili také slavní herci Gary Cooper a Clark Gable.
ČTĚTE TAKÉ: Legendární značka Packard je na prodej
Před druhou světovou válkou se luxusní auta dělala jinak. Byly to unikátní, výjimečně kvalitní a také drahé stroje, které mnohdy stály podobné peníze jako slušně vybavená vila. Ručně postavené podle individuálních přání zákazníka, mnohdy s pozlacenými díly karoserie, interiérem obloženým exotickým dřevem, čalouněným nejkvalitnější kůží. Právě jejich výjimečnost je ale i zahubila. Některé značky nepřežily hospodářské krize dvacátých a třicátých let, jiné válku. V padesátých a šedesátých letech začal automobilový průmysl opět vzkvétat. Vrátily se některé slavné značky a zrodily se nové. Většinu z nich pak počátkem sedmdesátých let zahubila ropná krize.
Před druhou světovou válkou vyráběly auta stovky firem. Jen těch slavných či něčím výjimečných bylo třikrát více než dnes. Vytratila se spousta jmen, které měly dříve stejné postavení jako dnes Rolls-Royce, Aston Martin a Bentley – jediné opravdu exkluzivní značky, které se dožily dneška. Většina z ostatních čeká na probuzení.
Znovuvzkříšení starých značek je totiž nejjednodušší cestou, jak proniknout na specifický trh. Jejich vlastníci s nimi mohou vstoupit do automobilových tříd, kam by se normálně nemohli odvážit. Nákup slavné „spící princezny“ je příležitostí pro mladé firmy, které chtějí postavit svůj první automobil. Se značkou dostanou nejen slavné jméno a publicitu, ale i cennou historii. Je to také mnohem jednodušší než zavádět zcela novou. Dnes už se ale vyplatí křísit pouze opravdu slavné. Spoustu starých firem totiž znají už jen opravdoví nadšenci. Ještě však zbývá mnoho jmen, která by za to stála. Jakpak asi dopadne plánovaná nová Tatra?
Znovuzrození. Někomu se povedlo, jiným nepovedlo. Nafouklý Mercedes třídy S prodávaný pod slavným jménem Maybach velkou díru do světa neudělal. Zato koncernu Volkswagen se podařilo to, čemu nikdo ještě před dvěma lety nikdo nevěřil. Dostál šokujícímu prohlášení svého tehdejšího šéfa Ferdinanda Piëcha z roku 2001. Bugatti Veyron má opravdu výkon 1001 koní a maximální rychlost přes 400 km/h. Kvůli technickým problémům se jeho vývoj prodloužil o dva roky a na každém kusu koncern prodělá několikanásobek jeho prodejní ceny, přesto se mu podařilo postavit auto, kterému se žádný automobil jezdící po této planetě nevyrovná. Stejně jako dřívějším Bugatti...
Foto: Profimedia, Karel Šanda, Newspress