Mustang, Diablo, Passat, Octavia nebo také 310221 či 911. Někdy je jméno zajímavější než samotné auto, jindy je tomu přesně naopak.
U prvních automobilů byl název to poslední. Modely se označovaly písmeny nebo počtem koní pod kapotou. Šťastná to doba. Postupem času se z pojmenování vozů stala hotová věda. Názvy aut jsou dnes výsledkem práce výzkumných týmů a marketingových oddělení.
Jméno vozu má vyjádřit jeho přednosti nebo evokovat atraktivitu. Že je rychlé, silné, luxusní, prostorné nebo že má smysl pro dobrodružství. Největším oříškem je zajistit, aby bylo srozumitelné a vyslovitelné ve všech zemích, kde se bude prodávat. Proto jsou velmi oblíbené názvy, mající původ v přírodě. Zvířata ze špičky potravinového řetězce, mocné větry nebo vyhlášená exotická místa.
Z říše zvířat pochází zdařile pojmenované vozy Ford Mustang, Dodge Viper (zmije) nebo Plymouth Barracuda. Další trefou je "ďábelsky rychlé" Lamborghini Diablo.
Značka Maserati se v minulosti soustředila na názvy větrů. Maserati Mistral, Merak. Firma vyráběla i model Bora, stejně jako dnes Volkswagen, který pro větrnou inspiraci sáhl i u modelu Passat. Vůně exotiky a dobrodružství pomáhá i dalšímu modelu továrny z Wolfsburgu: Touareg nese jméno kmenu saharských nomádů.
Oblíbená prázdninová letoviska dala jména například vozům Kia Sorento, Chevrolet Malibu nebo Cadillac Eldorado Biarritz. Jižané rádi pojmenovávají své vozy podle svých slavných míst. To je případ španělských vozů Seat Ibiza, Toledo, Altea.
Vyloženě dobrodružná jména nosí terénní automobily: Ford Explorer (průzkumník), Land Rover Defender (obránce), nebo Discovery (objev). Malý Suzuki Samurai zase charakterizuje houževnatost.
Automobilky také rády zužitkují své závodní úspěchy. Pontiac Bonneville a LeMans, Chevrolet Monza či Lancia Monte Carlo jsou pokřtěna podle okruhů a velkých cen. Naopak jako paskvil působily honosné názvy na laciných amerických autech osmdesátých let. Žádná slavná osobnost jistě nejezdila plechovkou Chevrolet Celebrity, to samé lze říci i o vozech Dodge Diplomat nebo Chrysler LeBaron.
Aut je čím dál víc a vhodná jména docházejí. Proto se již dlouho používají uměle vytvořená jména, která se snaží znít exoticky nebo evokovat něco lákavého, co zní podobně. Dnes se vymýšlení nových jmen zhostily i počítače, které pracují se zadanými slabikami. Například značka Renault má oddělení, kde několik lidí stále pracuje na vymýšlení a ověřování jmen chystaných modelů. Jejich nejznámějšími výsledky jsou modely Twingo, složené z tanců twist a tango, Clio a Mégane. Složením slov roadster a boxer (typ motoru) vzniklo Porsche Boxster.
Dražší německé značky používají místo jmen čísla a zkratky, které alespoň trochu znalým vypoví, o jaký vůz se přesně jedná. BMW rozděluje své hlavní modely na takzvané řady, podle velikosti očíslované jako 1, 3, 5, 6 a 7. Číslice určující řadu je na prvním místě trojčíslí, další dvě místa vypovídají o objemu motoru. Jednoduché a jasné. Problémem je však určit, o kterou generaci vozu se jedná. Zde poslouží jejich interní číselné kódy, ve kterých se dobře orientují již jen znalci. V případě řady 3 se baví o E21, E30, E36, E46 nebo současné E90.
Obdobný systém, včetně interních kódů, má již dlouho značka Mercedes-Benz. Číselná označení, někdy kombinovaná s písmeny, používají i značky Alfa Romeo, Aston Martin, Audi, Citroen, Mazda, Peugeot, Saab, Volvo a ruská Volha. Jaguar používá písmena a italská značka Lancia písmena řecké abecedy. Nejhorší pojmenování vytvářejí přežívající ruské automobilky. Například Gaz 310221 Volha...
Když je auto úspěšné a utvoří si dobré jméno, byla by toho škoda nevyužít. Proto se dědí po generace. Dobrými příklady jsou Honda Civic (anglicky městská), Toyota Corolla, VW Golf, Mitsubishi Colt, Porsche 911 nebo Chevrolet Corvette. Některé automobilky se po určité době vrací ke jménům ze své historie. Třeba česká Škoda Octavia (octava je latinsky osm, předchůdce byl kdysi osmým modelem Škody) a Superb (anglicky skvělý, nadřazený).
Ani velcí výrobci nejsou neomylní. Někdy se stane, že do světa vypustí automobil, jehož jméno se v některých zemích nesmí říkat nahlas... Například Mitsubishi muselo pro španělský trh přejmenovat svůj terénní model Pajero na Montero, protože slovo pajero v latinskoamerické španělštině znamená "blbec" nebo "lhář", ve Španělsku v přeneseném smyslu je i výrazem pro onana. Proti tomu je japonské Daihatsu Naked (anglicky bezbranný, prostý nebo nahatý) jen úsměvným nedorozuměním. Italové museli mít legraci z vozu Vauxhall Nova (britské provedení Opelu Corsa). "Nova" zní v italštině jako fonetické "nechce jet". K možná největšímu omylu nemusíme chodit tak daleko. Bestseller značky Hyundai, model Getz se v Maďarsku prodává pod jménem Click. Slovo getz zní totiž jako jen trochu jinak psaný, velmi vulgární, maďarský výraz pro sperma.
Foto: archivy automobilek