Broušený diamant
Bez crossoverů to nejde, a tak Toyota uvádí nový model C-HR
24.11.2016 14:43 Původní zpráva
Kdo nemá ve své nabídce kompaktní crossover, ten jako kdyby neexistoval, zní současný trend výrobců osobních automobilů. A tak se svou troškou do mlýna přispěchala i japonská Toyota, která uvádí na trh model C-HR.
Kromě toho, že rozšiřuje nabídku, má za úkol model poněkud krkolomného názvu (údajně to znamená Compact Hybrid Revolution) také představit nový designový jazyk značky. Což se mu bezesporu daří, nicméně otázkou je, nakolik splní požadavky tvůrců. Ti například předpokládají, že se bude líbit ženám, neboť prý design vychází z tvarů broušeného diamantu. No, realita na to odpoví...
On-line deník TÝDEN.CZ měl možnost vyzkoušet novinku při dynamické prezentaci v okolí Madridu. Krátce otestoval oba motory, které jsou v současnosti v nabídce. Jedním z nich je samozřejmě - u Toyoty to ani nejde jinak - hybrid. Druhým pak zážehová dvanáctistovka s přeplňováním.
Hybrid od Priusu
Hybridní pohon tvoří atmosférická osmnáctistovka spolu se dvěma elektromotory. První má za úkol startovat a při jízdě pak doplňovat energii, druhý pomáhá poři jízdních manévrech. Tedy je to stejný princip jako u hybridní klasiky Priusu, ostatně proč vymýšlet něco nového, když mám k dispozici ověřený a dobře fungující systém.
Celkový výkon jednotky je 90 kW (122 k), co pro svižný pohyb postačuje, navíc k použití je i sportovní režim, který zrychluje odezvu plynu a odstraňuje pocit určité těžkopádnosti. Úkol hybridu je ovšem vyjádřen slovy úsporný provoz. A to modelu C-HR opravdu nelze upřít, především v městském provozu se dá pošetřit hodně paliva. Mimo město už to tak žhavé není, spalovací motor získává silnou převahu, a to se na "žiznivosti" samozřejmě projevuje. Silnice a dálnice kolem španělské metropole si vyžádaly průměr těsně pod šest litrů benzinu. Plusem také je bezchybná práce bezestupňové převodovky CVT. Ví si rady v každé situaci, což je pro jízdu podstatné.
Pohodová dvanáctistovka
Druhým zkoušeným motorem byla zážehová dvanáctistovka s výkonem 85 kW (116 k). Rozhodně si nevedla špatně - a navíc se na spotřebě projevila její konstrukce. Jedná se totiž o pohonnou jednotku s přímým vstřikováním a časováním ventilů přeplňovanou turbodmychadlem, která je schopna pracovat nejen v Ottově cyklu, ale při nižším zatížení i v Atkinsonově cyklu. Pohodová jízda tak stojí kolem šesti litrů benzinu na stovku kilometrů, razantnější přišlapování plynu pochopitelně údaj zdvihá.
Kladné body je třeba připočítat za nastavení manuální převodovky, ale to není nic nového, Toyota je proslulá svými přesnými a krátkými drahami při řazení, specialitou je pak funkce automatického meziplynu, které hladkou změnu rychlostního stupně dělá ještě hladší... Závodní parametry nelze od vozu čekat, poklidná jízda je ale vcelku slušnou odměnou.
Diamantový interiér
Ztvárnění interiéru, naznačující nový designový směr automobilky, poněkud překvapí svou nápaditostí. Dominantou přístrojového panelu je vzhůru vysunutý středový displej, který doprovází barevná linka ozvláštňující celý vnitřek. Řada ovládacích prvků svým tvarem poukazuje na podobnost ztvárnění interiéru a exteriéru, kdy připomíná motiv diamantu použitý zvenčí karoserie. Tentýž motiv tvaru diamantu lze pozorovat i na vzoru výplní dveří, na čalounění stropu kabiny, mřížkách reproduktorů a tvarování výškových reproduktorů, nebo dokonce i u ručiček analogových ukazatelů před řidičem.
Co se týče prostoru, pak 4360 mm dlouhý model s rozvorem 2640 mm nikterak výrazně neútočí na podásku stísněností, pět dospělých chlapíků by sice mělo problém natěsnat se na zadní sedadla, ale kratší putování by jistojistě vydrželo. Ani zavazadlový prostor nepatří ke slabinám C-HR, v základní verzi má 377 objemových litrů. Rozepisovat se o tom, že nabízí nejmodernější asistenční systémy, nemá smysl, protože bez nich už v současnosti nemá auto u zákazníků šanci. C-HR v tomto směru nic nechybí...
Celkově vzato se Toyota C-HR nemusí bát toho, že by byla na trhu outsiderem. Kromě kvalitního provedení a neobvyklého vzhledu jistě zaujme i svou standardní výbavou a cenou, s motorem 1.2 stojí v základu 489 900 korun, s hybridním pohonem začíná na 629 900 korunách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.