Autosalon New York
Model Levante je nejrychlejší, dostal osmiválcový motor
30.03.2018 08:00 Původní zpráva
Maserati odhalilo na mezinárodním autosalonu v New Yorku model Levante poprvé nabízený s osmiválcovým motorem. Dostal označení Levante Trofeo a představuje to nejlepší v kategorii SUV, zejména v oblasti dynamiky: zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za pouhé 3,9 s a dosahuje nejvyšší rychlosti 300 km/h.
Model Levante Trofeo je vybaven jedním z nejvýkonnějších motorů, jaké kdy Maserati použilo. Vidlicový osmiválec 3.8 Twin Turbo byl navržen ve spojení s inteligentním pohonem všech kol Q4 a ohromuje svými parametry. Výkon vrcholí hodnotou 590 k při 6250/min, točivý moment s maximem 730 Nm je k dispozici již při 2250/min.
Tento motor se může pochlubit nejvyšším litrovým výkonem (156 k/l) ze všech jednotek, které kdy Maserati vyrobilo. Jeho ruční výroba probíhá u značky Ferrari v Maranellu, stejně jako u všech ostatních benzinových motorů Maserati.
Podvozek nejrychlejšího Levante se dočkal úprav, které odrážejí výkon provedení. Zavěšení kol a charakteristika pérování zajišťují, že Levante Trofeo plně odpovídá tradičnímu přístupu Maserati, které kombinuje luxus a pohodlí vozů třídy gran turismo s výkony supersportovních automobilů.
Tvary modelu Levante dostaly v provedení Trofeo další vylepšení směrem k vyjádření sportovních ambicí. Úpravy se zaměřily zejména na spodní část přídě a zadní nárazník, s nimiž ladí 22palcová kola Orione z kovaného hliníku. Jedná se o největší ráfky použité na Maserati a k dostání budou jak v leštěné, tak matné úpravě.
Výroba modelu Levante Trofeo začne v modernizované továrně Mirafiori v italském Turíně letos v létě. Nejrychlejší Levante v dějinách značky je v první řadě zaměřeno na zámořské exportní trhy v čele se Spojenými státy a Kanadou.
Síla pod kontrolou
Konstruktéři značky Maserati upravili motor V8 3.8 Twin Turbo tak, aby byl vhodně sladěný s inteligentním pohonem všech kol Q4. Špičková jednotka dostala odlišné uložení klikové hřídele a tvar klikové skříně, nové olejové čerpadlo, rozvodový řemen a odlišnou elektroinstalaci.
Nová jsou také turbodmychadla s vyšším plnicím tlakem, úpravami prošly hlavy válců s jinými vačkovými hřídelemi i ventily, odlišné jsou písty a ojnice. Všechny tyto modifikace mají spolu s pozměněnou charakteristikou řízení motoru hlavní podíl na zlepšených parametrech unikátního motoru.
Model Levante Trofeo je jednoznačně jedním z nejrychlejších SUV, jaká kdy vznikla. Nejvyšší rychlost činí 300 km/h. Díky vynikajícímu poměru hmotnosti a výkonu 3,6 kg/k je vůz schopen zrychlit z klidu na 60 mil za hodinu za 3,7 s (3,9 s na 100 km/h) a zpět zcela zastavit na pouhých 34,5 m.
Ke špičkové stabilitě a snadnému ovládání takto výkonného vozu přispívá ideální rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 51 : 49 a nízké těžiště, což ovšem platí pro všechny vozy modelové řady Levante. Top verze k tomu přidává vyladěné nezávislé zavěšení s přední dvojitou lichoběžníkovou nápravou a zadním víceprvkovým závěsem, důležitou roli hrají i větší pneumatiky na 22" kovaných hliníkových kolech.
Novinkou je jízdní režim Corsa s funkcí Launch Control, který doplňuje stávající módy Normal, I.C.E., Sport a Off Road. Režim Corsa zlepšuje sportovní charakter ultimativního SUV Maserati tím, že ještě dále zlepšuje reakce motoru, při akceleraci otvírá klapky ve výfukovém potrubí a zrychluje přeřazení. Po aktivaci se také sníží světlá výška vzduchového pérování, tlumiče Skyhook se přepnou do sportovního režimu tlumení a inteligentní pohon všech kol Q4 se spolu s protiprokluzovým a stabilizačním systémem sladí pro zajištění co nejlepšího jízdního zážitku.
Levante poprvé dostalo stabilizační systém Maserati Integrated Vehicle Control (IVC), který přispívá k špičkovým jízdním vlastnostem, lepší dynamice a jedinečnému zážitku z jízdy, jaký dokáže nabídnout pouze vůz značky Maserati. Hlavním smyslem tohoto systému je pomoci předcházet smyku namísto korekcí "řidičových chyb", jak činí běžný stabilizační systém ESP.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.