Nová Kia Magentis: pozdrav z minulosti
07.11.2008 11:30 Původní zpráva
Jihokorejská značka osvěžuje svou nabídku ve střední třídě modernizovaným modelem Magentis. Odrazí se ode dna střední třídy aspoň trochu výš?
Nic naplat, Peter Schreyer je pro automobilku Kia spásou. Od té doby, co tento Němec pro značku začal pracovat coby šéfdesignér, získala modernější a pro Evropany přitažlivější linie. Stejné je to s faceliftovaným Magentisem.
ČTĚTE TAKÉ: Kia Cee'd 1,4 CVVT v redakčním testu
Spolu s pozměněným vzhledem se karoserie prodloužila, ostatní rozměry auta zůstaly beze změny. Nový design postihl rovněž kabinu, nicméně k té do standardů současné střední třídy nadále pár let vývoje chybí. Nikoli snad kvůli výbavě, která je tradičně vcelku slušná a nově zahrnuje třeba rozhraní USB, ale zejména kvůli použitým materiálům.
Pod kapotou se opět objevují tři motory. Výkon dvoulitrového turbodieselu poskočil o deset koní na nynějších sto padesát, točivý moment 305 newtonmetrů je totožný. Zbylé dvě pohonné jednotky spalují benzin, a to buď ve čtyřech, nebo šesti válcích. Dvoulitr nyní dosahuje výkonu 164 koní, z vidlicového šestiválce o objemu 2,7 litru konstruktéři automobilky dokázali vydolovat skromných 193 koní.
První testovací jízdu jsme mohli podniknout pouze s benzinovým dvoulitrem, jehož výkon narostl o devatenáct koní. Auto s ním je až převapivě líné a udávaná akcelerace na stovku za 9,9 sekundy působí příliš optimisticky. Mnohem nepříjemnější je však hučivý zvuk čtyřválce, který opanuje kabinu, jakmile ručička tachometru překročí tři tisíce otáček. Což překročí, pokud chcete předjet alespoň cyklisty.
S předními koly motor spojuje pětistupňová manuální převodovka, jejíž pákou jsme se snažili řadit v testovaném voze. Možností je rovněž čtyřstupňový automat, který prodlužuje zrychlení na 100 km//h o 1,2 desetiny a zvyšuje spotřebu o přijatelné tři deci na údajných 7,8 litru benzinu. Řazení manuálu je nepřesné a působí velmi hrubým dojmem, přesto se při pohledu na nízkou cenovku dá přežít.
JAK JE NA TOM KONKURENCE? Nová Škoda Superb versus Ford Mondeo
Totéž nelze ovšem prohlásit o podvozku. U Kii na něm nezměnili ani šroubek a to nebylo úplně šťastnou volbou. Jediná disciplína, s níž se potýká alespoň jakž takž, je tlumení nerovností. Přejezdy běžných hrbolů nicméně provází duté klapnutí a za vyšších rychlostí (míněno od osmdesáti kilometrů v hodině) se do interiéru od podvozku šíří na poměry v této třídě citelný hluk.
To nejhorší vyplave na povrch při snaze o rychlejší jízdu. Pozoruhodné je, jakým způsobem Magentis dokáže ovlivňovat vnímání rychlosti. Při šedesátce na tachometru se zdá, že jedete osmdesátkou, a překračovat 150 km/h se vám ani trochu nechce. Při jakékoli změně směru nejistý podvozek plave, přičemž situaci umocňuje lehké a extrémně nepřesné řízení, které patří mezi ta vůbec nejhorší na trhu bez ohledu na třídy. A v okamžiku, kdy dupnete na brzdy, pedál změkne jako rozvařená nudle.
JAK JE NA TOM KONKURENCE? Dodge Avenger 2,0 CRD
Faceliftovaná Kia Magentis se bezpečně řadí k tomu nejhoršímu, co lze v současnosti ve střední třídě pořídit. Přesněji řečeno k modelům jako Hyundai Sonata, Dodge Avenger a Chrysler Sebring. Cenovka začínající na půl milionu korun za benzinový dvoulitr přitom neposkytuje dostatečně přesvědčivý argument, proč o tomto autě byť jen uvažovat.
Jestliže chcete sedan střední třídy s dobrým poměrem ceny k užitné hodnotě, Chevrolet Epica odvádí svoji práci přijatelně. A pokud snad máte slabost pro značku Kia, mnohem lepším řešením je koupit si za stejné peníze plně vybavený Cee’d. Ten je totiž na rozdíl od Magentisu moderním autem plně schopným konkurovat zavedeným evropským značkám. Na kvalitní příspěvek značky Kia pro střední třídu si tak musíme počkat.
Foto: Kia Motors
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.