Ceny nových aut na českém trhu vzrostly v červenci meziročně o 8,7 procenta

24. 8. 2022 11:08
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ceny nových osobních aut na českém trhu vzrostly v červenci meziročně o 8,7 procenta. Za poslední půlrok se zvýšily o 3,3 procenta, což proti předchozímu pololetí znamená zpomalení o 1,7 procentního bodu. Ceny tak rostly pomaleji než inflace. Po jejím započtení auta za pololetí zlevnila o 4,7 procenta. Důvodem zvyšování cen jsou problémy v dodavatelských řetězcích, vliv konfliktu na Ukrajině i růst úrokových sazeb. Vyplývá to z pravidelného cenového indexu poradenské společnosti EY.

Od letošního února do července se ceny zvýšily v průměru o 23 117 Kč. Vozy v nejvyšších výbavách zdražily průměrně o 28 518 Kč. V případě základních výbav poskočily ceny směrem vzhůru o 17 716 Kč, ukázala data.

V případě základních výbav nastaly největší cenové nárůsty u čistě elektrických vozů, a to téměř o desetinu, tedy 88 399 Kč. Důvodem byl fakt, že z ceníků vymizely akční cenové nabídky. Druhou nejvíce zdraženým pohonem byla vozidla na LPG s průměrným růstem 8,2 procenta, následovala je vozidla s hybridními pohony (4,7 procenta). Naftové motorizace zdražily nejméně, jen o 2,1 procenta, auta na benzin pak o 3,2 procenta.

"Trend zdražování zaostal za našimi očekáváními. Při pohledu do ceníků jednotlivých výrobců jsme zjistili, že oproti předchozímu období došlo ke zpomalení zvyšování cen, konkrétně o 1,7 procentního bodu. To si mimo jiné vysvětlujeme tím, že automobilky v předchozím období uváděly nové generace modelů na trh, které rapidně zvyšovaly průměrné ceny," uvedl partner EY pro automobilový průmysl Petr Knap.

"Naopak v aktuálně sledovaném období se mnoho ze sledovaných modelů v nové generaci nepředstavilo, což mohlo zdánlivě zpomalit obecné zdražování. Zatím také cenám v Česku napomáhá stabilní kurz české koruny," dodal.

Z hlediska kategorií se zdražování nejvíce dotklo vozů střední třídy, kde průměrné ceny nejnižších výbav vzrostly o 7,5 procenta. Největší podíl na tom měly benzinové motorizace, u kterých ceny narostly o 54 660 Kč. Růst v této třídě mimo jiné ovlivnilo navýšení základní ceny Opelu Insignia o 90 tisíc korun a Škody Superb o 65 tisíc korun.

Druhá kategorie, za kterou si zákazníci nejvíce připlatí, je MPV s růstem 5,1 procenta. Velký podíl na tom měl 12,7procentní nárůst u čistě elektrických pohonů, kde například Citroën Berlingo zdražil o 125 tisíc korun. Kategorie mini vozů s benzinovými agregáty podražila v základních variantách v průměru o čtyři procenta. Za nejvíce oblíbenou kategorii posledních let SUV si zákazníci připlatí 3,2 procenta.

"Při porovnání cen se základním obdobím, které datujeme k dubnu roku 2018, získáme celkovou hodnotu navýšení o 23,9 procenta bez započtení inflace. Předpokládáme, že prakticky jistě nás překročení hodnoty 25 procent čeká již v dalším vydání cenového indexu v lednu 2023. Původně předpokládané zlevňování elektrických vozů se bohužel nekoná, ba naopak, jedná se o segment, který prošel aktuálně největším zdražováním," uvedl Knap.

V dalším období bude podle Knapa zdražování pokračovat. Důvodem budou nadále trvající problémy v dodavatelských řetězcích a pokračující válečný konflikt na Ukrajině. Významný vliv by na celou situaci mohl mít také negativní vývoj geopolitické situace na Tchaj-wanu, dodal.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/ geniuslady

Další čtení

V Olomouci dnes začíná jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora

Domácí
24. 4. 2025

Při vzdušných úderech na Kyjev zahynulo devět lidí, uvedli záchranáři

Zahraničí
24. 4. 2025

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ