Pick-up určený primárně pro těžkou práci v terénu může být také pořádně ostrý a připravený pro dobrodružnou jízdu. Ford pro milovníky terénního sportu nabízí verzi svého Rangeru - Raptor. Ten se již brzy objeví i v Evropě.
Označení Raptor používá automobilku pro svou nejrobustnější verzi oblíbeného (a v Evropě nejprodávanějšího) pick-upu, která vznikla v dílně sportovní divize Ford Performance. Oproti běžnému Rangeru má o 51 milimetrů větší světlou výšku a díky rozchodu kol širšímu o 150 milimetrů je také více rozkročený. Navíc má žebřinový rám vyztužený díly z vysokopevnostní oceli, takže je připraven na drsnou jízdu v těžkém terénu. Lépe odolává překážkám i díky zpevněnému ochrannému ocelovému plátu, který má tloušťku 2,3 milimetru, a chrání spodní partie podvozku.
Působivý zvenku i uvnitř
Agresivní vzhled zaručí výrazná nová přední maska a mohutný nárazník s otvory pro obtékání vzduchu. Šedé detaily podtrhují neohroženou terénní povahu. Interiér ovšem nabídne pohodlí a skutečně exkluzivní sportovní sedadla se speciální pěnou, potažená neklouzavým semišem pro pevné sezení při sportovní jízdě v terénu. Volant je obšitý kůží, nechybí působivý červený proužek a kontrastní prošívání.
Sportovní a terénní výbava
Pro terénní závody dostal Ranger Raptor speciální tlumiče s vysokým účinkem pro extrémní zátěž, zadní náprava má specifickou konstrukci s vinutými pružinami, brzdy mají velké chlazené kotouče 332x32 milimetrů vpředu a 332x24 milimetrů vzadu. Kola jsou obuta do speciálních pneumatik průměru 838 milimetrů a šířky 285 milimetrů s tuhými bočnicemi a terénním dezénem, který zaručuje přilnavost na všech typech povrchu. Raptor se dokáže brodit do hloubky 850 milimetrů, terénní zdatnost podporují velké nájezdové úhly - vpředu 32,5 a vzadu 24 stupňů.
Do terénu je připraven také systém Terrain Management System, který má šest jízdních režimů. Kromě Normalu pro běžnou jízdu je to dynamický Sport, k dispozici je režim pro jízdu na trávě/štěrku/sněhu, další je určen pro bláto či písek. Pro pomalé překonávání těžkých překážek je nastaven režim Kamení a pro závodní jízdu v terénu je tu mód Baja.
Výkonný a odolný motor
Pro pohánění tohoto kolosu byl vybrán motor 2.0 EcoBlue bi-turbo, který poskytuje výkon 213 koní a točivý moment 500 Nm. Je přeplňován vysokotlakým i nízkotlakým turbodmychadlem, která se zapojují jednotlivě či obě současně podle otáček motoru. Není bez zajímavosti, že je Ford při zkouškách trvajících i 200 hodin podrobil takové zátěži, že byla obě rozžhavena do ruda.
Řazení zajišťuje desetistupňový automat z vysokopevnostní oceli, hliníkových slitin a kompozitů. Kromě automatického řazení je k dispozici také ruční volba rychlostních stupňů pomocí pádel pod volantem. V kombinovaném provozu deklaruje automobilka velmi zajímavou spotřebu 8,9 l/100 km.
Závodní pracant
Přestože svým původem odkazuje k vytrvalostní rallye v terénu a má za sebou náročné testování v kalifornské poušti, dokáže také pořádně zabrat při praktickém využití. Utáhne přívěs těžký až 2,5
tuny, vyprošťovací oka vpředu i vzadu mají nosnost 4,6 a 3,8 tuny, na ložnou plochu 1,5 x 1,5 metru lze naložit i motocykl nebo vodní skútr.
Cena pro český trh zatím nebyla zveřejněna, první vozy se ale mají k zákazníkům dostat už v polovině roku.