Frankfurtský autosalon: pomíjivá vůně benzinu
04.09.2009 08:00 Původní zpráva
Policisté na koních se brodí davem návštěvníků. V pavilonech plných nejzářivějších skvostů moderní techniky je hlava na hlavě. Automobil slaví 65 let existence. V obležení jsou zejména stánky německých výrobců - to by ovšem překvapilo jen naprosto nezasvěceného pozorovatele. Tak nějak to totiž vypadalo na frankfurtském výstavišti v dubnu roku 1951, kdy se tam konal mezinárodní autosalon poprvé.
Internationale Automobil-Ausstellung pořádaná sdružením německých výrobců automobilů v témže roce zavítala tradičně také do Berlína. V září se tam však sešla pouze zhruba polovina z 570 tisíc návštěvníků, kteří si našli cestu pár měsíců předtím do Frankfurtu. Bylo rozhodnuto. Frankfurt nad Mohanem se stal hlavním městem pro německé fanoušky automobilismu. A nejen pro ně.
Nejvýznamnější světová přehlídka aut. Natolik odvážně hovoří o autosalonu ve Frankfurtu sami pořadatelé. Do své minulosti zahrnují i přes pět desítek let strávených ve „vyhnanství". Už v roce 1897 se totiž v berlínském hotelu Bristol sešlo pár nadšenců, kteří se chtěli potěšit ve společnosti ostatních příznivců nejnovějšího vynálezu lidstva: vozu poháněného spalovacím motorem. A od té doby se v Berlíně scházeli pravidelně za čím dál většího zájmu veřejnosti.
Vrcholem berlínských autosalonů se stal devětadvacátý ročník v roce 1939. Stačilo by snad podotknout, že se na něm poprvé představil legendární Volkswagen Brouk. Více než 800 tisíc návštěvníků tehdejšímu autosalonu dnes může závidět i leckterý současný, honosící se přízviskem mezinárodní.
Jenže teprve s přesunem do Frankfurtu se přehlídce automobilismu na německé půdě dostalo důstojného prostředí. Na ploše dvaatřiceti fotbalových hřišť se do více než desítky hal soustřeďuje to nejzajímavější z automobilového průmyslu. Prim pochopitelně hrají němečtí výrobci. I letos mají koncerny Volkswagen, Mercedes a BMW rezervovány každý samostatnou halu. Pro ostatní se ale rovněž najde místa dost.
Významnou proměnou prošel frankfurtský autosalon v roce 1991. Tehdy se poprvé oddělila přehlídka osobních aut od nákladních. Osobním zůstal pro roky zakončené lichou číslovkou Frankfurt, nákladní se představují každý sudý rok v Hannoveru. Správnost volby potvrdil už první ročník: na frankfurtské výstaviště se během autosalonu protlačilo 935 tisíc návštěvníků. O deset let později se Frankfurt musel vypořádat s jinou nečekanou situací. Po útoku z 11. září 2001 na newyorské Světové obchodní centrum sice autosalon proběhl, automobilky se však vzdaly velkolepých prezentací, večírků a všeobecné okázalosti, která k autosalonům patří.
Frankfurtskému autosalonu přitom okázalost většinou nechybí. Tedy v tom dobrém slova smyslu - dostatek výstavního prostoru dovoluje automobilkám pojímat své expozice velkoryse. Zvláště německé automobilky se snaží na domácí půdě trumfnout konkurenci. Stačí si připomenout, s jakým nadšením okupovali návštěvníci nový Mercedes třídy E s továrním označením W 124 při jeho premiéře v roce 1985.
K autosalonu ve Frankfurtu patří stejně jako legendy ze světa automobilismu i hvězdy showbyznysu a vrcholní politici. Zatímco na stánku Audi při představené nového modelu A4 v roce 2007 hrál a zpíval Bryan Adams, kancléřka Angela Merkelová se postupně posadila do volkswagwenu, mercedesu i bavoráku. A podpořila tak všechny domácí výrobce.
ČTĚTE TAKÉ: Frankfurt 2009: kdy, jak a za kolik?
Jestli je něco jisté, o krizi toho ve Frankfurtu mnoho neuslyšíte. Letošní ročník má být věnován jednak elektromobilům a jednak vývoji tradičních spalovacích motorů. Nejvíc pozornosti budou přitahovat jako vždy německé značky. A je vcelku jedno, zda se do hledáčku největšího množství fotoaparátů dostane exkluzivní supersport SLS od Mercedesu, nejnovější elektromobil od Audi anebo pojízdná prezentace značky BMW na okruhu uvnitř jednoho z pavilonů.
Foto: IAA, archivy automobilek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.