<span>Praotec Diesel</span> a kouzlo samovznícení

5. 5. 2008 16:40
Audi R10 vitezove
Audi R10 vitezove

Letos tomu je 150 let od narození Rudolfa Diesela.Před sto padesáti lety se narodil Rudolf Diesel, vynálezce vznětového motoru. Jak jeho dítko dopadne, by ho asi nenapadlo ani v nejdivočejším snu. Dieselové motory se dnes derou i na závodní dráhy.

Trvalo to dlouho. Většímu rozšíření vznětových motorů v osobních autech musely pomoci další vynálezy. Především turbodmychadla, vstřikování a lehké slitiny. Předtím byly diesely použitelné hlavně pro lodě, lokomotivy nebo obrovské náklaďáky. Úsporné, ovšem líné, těžké a hlučné.

Vznětový motor vznikl tak trochu náhodou při studiích Rudolfa Diesela na mnichovské polytechnice. Tamní studenti používali jako pneumatický zapalovač hustilku. Vzduch v ní se po stlačení zahřál, což vnuklo mladému Dieselovi jednoduchý nápad. Představil si, co by se stalo, kdyby byla v hustilce místo vzduchu zápalná směs. Ta by se vznítila a píst pumpičky vytlačila ven. Jednoduchý a účinný princip. Rudolf Diesel se rozhodl zkonstruovat motor, který měl být účinnější než ostatní tehdy používané pohonné jednotky.

Mercedes 260 D se v roce 1936 stal prvním osobním autem na naftu.První patent získal v roce 1892. O rok později měl první prototyp poháněný uhelným prachem, pak zkoušel petrolej a v roce 1897 představil první motor spalující naftu nebo olej z ořechů. Dokázal využít skvělých 26 procent tepelné energie k pohybu, dvakrát tolik než tehdejší nejlepší parní motory.

Rok poté se Diesel pustil do výroby svého vynálezu, který se už na přelomu století začal s úspěchem produkovat ve velkém. S automobily to však bylo obtížnější. Rané vznětové motory byly velké a těžké, vždyť první Dieselův prototyp vážil čtyři a půl tuny. Auta poháněného svým motorem se Rudolf Diesel nedožil. V roce 1913 za záhadných okolností zmizel.

Subaru se chlubí jako jediné na světě naftovým motorem s protiběžnými písty.Užitkové automobily s naftovými motory se začaly prodávat až počátkem dvacátých let, první sériově vyráběný vznětový osobní automobil představila značka Mercedes-Benz teprve v roce 1936. Šlo o model 260 D. Válka poté výrobu přerušila až do roku 1949. V padesátých letech začaly naftová auta prodávat i jiné značky, jako Borgward, Fiat či Peugeot.

V roce 1978 měl na americkém trhu premiéru první vůz s dieselem přeplňovaným turbodmychadlem, luxusní sedan Mercedes 300 SD. V tom roce se ještě zdálo, že by i Američané mohli kouzlu dieselu propadnout. Jenže to se nestalo a dnes tam na naftu kromě náklaďáků jezdí jen pár pickupů.

BMW na podzim 2007 představilo první naftový motor, který má více než sto koní z litru objemu. Celých 204 z dvoulitru. Vděčí za to sekvenčnímu přeplňování dvěma různě velkými turbodmychadly.Nicméně v Evropě se turbodiesel setkal s velkým úspěchem. Turbodmychadla dala vznětovým motorům to, co potřebovaly. Vyšší výkony při zachování nízké spotřeby, byť někdy za cenu menší spolehlivosti než u předchůdců.

Najednou byla naftová auta silná jako benzinová a přitom úspornější. Ještě větší účinnost přineslo přímé vstřikování, na němž stojí sláva turbodieselů s označením TDI. Prvním autem s touto novinkou byl italský Fiat Croma v roce 1986. Přímé vstřikování dnes používá většina naftových motorů. I když se diesely kvůli větší pořizovací ceně vyplatí jen těm, kdo najedou několik desítek tisíc kilometrů ročně, jsou dnes ve více než polovině osobáků prodaných v Evropě.

Audi R10 s naftovým motorem vybojovalo již druhé vítězství na čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.A derou se i na závodní okruhy. Tam slouží jako marketingový tahák pro Audi a Peugeot, které se úspěšně účastní vytrvalostních závodů. Turbodiesel nedávno představila i dosud benzinové Subaru, Audi chystá naftový supersport a špioni z médií už zachytili při testování první naftové porsche. Rudolf Diesel by byl spokojen.

 

RUDOLF DIESEL:

SKVĚLÝ START A SMUTNÝ KONEC

 

Každý, kdo letos 18. března otočil klíčkem ve svém naftou poháněném autě, nevědomky uctil památku vynálezce Rudolfa Diesela, který se toho dne před 150 lety narodil v Paříži v rodině německých imigrantů. Už o čtrnáct let později věděl, že chce být inženýrem.

Rodina žila tou dobou v Londýně, on se ale vydal za strýcem do Německa. Mnichovskou technickou školu ukončil v roce 1880 s nejlepším výsledkem v tehdy mladé historii školy. Právě odsud pochází nápad s hustilkou, ze kterého se zrodil princip vznětového motoru. Diesel na přelomu století, kdy se začal jeho motor montovat do lodí, velmi rychle zbohatnul. O svůj majetek ale kvůli špatným investicím během několika let přišel.

Nakonec se dostal na pokraj krachu, sužován také chronickými bolestmi hlavy. V září roku 1913 přes noc zmizel z lodi plující z Holandska do Anglie. Našli jej po deseti dnech mrtvého u holandského pobřeží.

Svým dětem zanechal kufřík, v němž bylo dvacet tisíc marek a výpisy z prázdných bankovních účtů. Zřejmě spáchal sebevraždu, budoucnost svého vynálezu ale předpověděl dobře. V roce své smrti napsal: „Jsem pevně přesvědčen, že automobilový motor přijde. Pak bude moje životní dílo kompletní."

 Foto: Audi, BMW, Daimler, archiv 

Autor: Jan Stacha

Další čtení

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
Vlajky členských států NATO

Trump opakuje další ruskou tezi: Válka je proto, že Ukrajina chtěla do NATO

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ