I pneumatiky budou "chytré"

27. 3. 2019 17:00
Autonomní autobus.
Autonomní autobus.

Autonomní jízda se zdá být neodvratitelnou realitou, jedna věc ale výrobcům dělá vrásky. Jak se auto vyrovná s nepřízní počasí? Mluví se o tom, že systémy potřebují dokonalé informace od kamer a senzorů, ale co pneumatiky? Pozná auto, že to klouže, třeba za deště nebo náledí? Mohou to vyřešit chytré pneumatiky, a to dokonce u autobusu!

Autonomní autobus, který dokáže jezdit v každém počasí, pochází z vývojové dílny finské společnosti Sensible 4 a japonské společnosti MUJI. Dostal jméno Gacha a jeho technologie autonomního řízení prošla extrémními testy v arktických podmínkách mrazivého Laponska. Tady neplatí žádné omluvenky - prostředí je drsné, teploty hluboko pod nulou a o nadílku sněhu tu nemají nouzi po větší část roku.

Komunikaci zprostředkuje pneumatika

Autonomní autobus.Jediným styčným bodem celého vozidla se silnicí je pneumatika. Ta musí být u autonomního vozu schopná zajistit bezpečnou jízdu za každých podmínek a poskytnout řídicím systémům odpovídající odezvu. Pro samořiditelný autobus Gacha si konstruktéři vybrali zimní pneumatiku Nokian Hakkapeliitta, která dokáže reagovat na nečekané změny počasí a poskytuje přilnavost za mokra, náledí i na sněhu. Navíc má za sebou náročné testování na největším testovacím polygonu, který leží za polárním kruhem a ne nadarmo dostalo název White Hell, neboli Bílé peklo. Víc než 200 dnů v roce tu mrzne a dá se tu testovat nejen jízda na sněhu, ale také na ledové ploše, která je hladká jako zrcadlo.

Budoucnost chytrých pneumatik

Pozornost se soustředí především na sofistikované systémy, které budou u autonomních vozů komunikovat mezi sebou, sdílet informace s dopravními systémy, vyhodnocovat miliony údajů v reálném čase. Pneumatiky ovšem nezůstávají pozadu - i ony budou díky novým technologiím analyzovat povrch vozovky a dokonce předvídat změnu jízdního charakteru povrchu, a to prý až dvacet kilometrů napřed na nastavené trase.

Autonomní autobus.Odborníci a vývojáři očekávají v této sféře velkou revoluci: "V budoucnosti můžeme mít pneumatiky šetrné k životnímu prostředí kompletně vyrobené z biomateriálů a vybavené senzorickými technologiemi. Budou schopné shromažďovat data, která pak budou moci využít další síťově připojená, samořídící či roboticky asistovaná vozidla. Do roku 2036 přinese nepřetržitý vývoj pneumatik rovněž výrazné inovace v oblasti valivého odporu," říká Juha Pirhonen, viceprezident pro výzkum a vývoj v Nokian Tyres.

Autobus vyjede už letos na jaře

Autobus Gacha se představil teprve letos v březnu, už brzy by ale měl vyjet hned do tří finských měst, kde má začít s přepravou cestujících. Sériový autonomně řízený minibus by se pak měl stát součástí veřejné dopravy v roce 2021.

Autor: Josef ŽídekFoto: archiv

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06
ilustrační foto

Budete pálit čarodějnice? Nahlaste se hasičům, ušetříte problémy všem

30. 4. 2025

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ