Jak ošetřit automobil po zimě

15. 2. 2023 09:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Automobily v zimním období dostávají dost zabrat, což s sebou přináší zvýšené nároky na jejich následné ošetření a péči. S příchodem jara, pakliže to se svým vozem myslíme skutečně vážně, bychom tak měli věnovat pozornost nejen exteriéru, ale také interiéru. Na rovinu - projet na konci zimy automatickou myčkou rozhodně stačit nebude!

Ilustrační foto.

Vlastní versus profesionální péče

Minimálně na jaře by měl každý majitel vozu věnovat zvýšenou pozornost, energii i čas svému automobilu a důkladně jej umýt, vyčistit i ošetřit. Oproti jiným měsícům je v těch zimních vůz více zatěžován, a to například posypovou solí, sněhem, bahnem, jinými nečistotami či zvýšenou vlhkostí (ať už chceme, nebo ne). Veškeré nánosy mají vliv na vzhled, životnost i funkčnost celého vozidla. Nečistoty, které se na automobilu usazují, mohou poškozovat zejména kovové materiály, což můžeme nepříjemně pocítit při další návštěvě STK aneb "Karoserie a podvozek bez údržby jsou ideálními kandidáty na prorezavění".

Ilustrační foto.

Pokud jste v souladu s tím, že si váš automobil zaslouží tu nejlepší péči, můžete jít cestou svépomocí nebo využít služeb profesionálů. Rozhodnutí je jen na vás.

Mytí svépomocí aneb Jak na to?

Pakliže se rozhodnete pro ošetření a údržbu svépomocí, budete potřebovat speciální přípravky, vybavení i prostor a také dostatek času.

1) Předmytí

Špínu na autě je vhodné před čištěním rozmočit, aby celý proces šel snadněji. Ideálním pomocníkem je v tomto případě rozprašovač, díky kterému se dostanete i do záhybů karoserie a na další hůře dostupná místa. Roztok je žádoucí nechat chvíli působit a teprve potom přistoupit k druhému kroku.

2) Oplach

Když špína povolí, je potřeba ji dostat z vozu pryč, k čemuž skvěle poslouží tlaková voda. Postupujeme od střechy postupně směrem dolů. Důkladnou pozornost je potřeba věnovat podběhům, kde se velmi často hromadí nečistoty a bláto, které pomáhají nejen rozvoji koroze, ale také mají tendenci (pakliže je neodstraníme) vytékat hned při prvním dešti.

Ilustrační foto.

3) Mytí

Důležité je mytí houbou a šamponem, které by mělo být jemné a šetrné, a to s ohledem na karoserii. V rámci mytí je nutné vybrat vhodnou mycí houbu i funkční saponát. Celý proces této fáze je ideální podpořit dostatkem vody a provést opakovaný oplach.

4) Sušení
5) Leštění
6) Na závěr je vhodné lak zakonzervovat leštěnkou s voskem - ať už z široké nabídky na trhu vyberete jakoukoliv, vždy je nutné ji aplikovat mimo sluneční paprsky a jen postupně a na malé části. Využít můžete například ubrousky či leštičku.
Pokud chcete svému parťákovi na čtyřech kolech dopřát hloubkové vyčištění bez vaší aktivní účasti, využijte služeb odborníků. Autorizované servisy mají skvělé podmínky a vyškolený personál, takže se detailingu (důkladné vyčištění vozu od střechy až po kola, zvenčí i zevnitř za použití specializovaných nástrojů a přípravků) nemusíte obávat!

Autor: PR ČLÁNEK

Další čtení

V Olomouci dnes začíná jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora

Domácí
24. 4. 2025

Při vzdušných úderech na Kyjev zahynulo devět lidí, uvedli záchranáři

Zahraničí
24. 4. 2025

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ