Každý řidič má svůj vlastní styl jízdy a při řízení auta používá zažité stereotypy. Většinou je to výhoda, protože ovládání automobilu by mělo být automatické a neodvádět pozornost od dění na silnici a okolního provozu. Některé postupy jsou ale špatné a při rutinním používání mohou vést k poškození auta. O radu jsme požádali odborníky ze sítě autocenter AAA Auto.
Nestůjte na spojce!
Pokud máte automatickou převodovku, tento problém se vás netýká. Manuál ale u nás stále převažuje, a tak řada řidičů pracuje se spojkou víc, než by bylo záhodno. Když nepotřebujete řadit, měla by být "spojková" noha opřena na ploše, která je určena přímo k tomuto účelu. Jenže mnozí z nás mají stále nohu lehce opřenou o pedál pro případ "co kdyby". Jenže nadbytečné sešlapování spojky opotřebovává její ložisko. Takže když na křižovatce nebo v koloně místo vyřazení na neutrál stojíte na spojce, spolehlivě jí zkracujete životnost. Další chybou je zařazovat jedničku, když chcete při stání v kopci zabránit, aby se vůz rozjel. Spojka se přehřívá a extrémně se opotřebovává.
Brzděte motorem!
Jízda z kopce na neutrál a k tomu sešlapování brzdy neohrožuje jen brzdové destičky, které se tím rychle opotřebovávají. Nešvar, který mnozí používají kvůli úspoře paliva, může mít mnohem tragičtější následky. Pokud je kopec příliš dlouhý, brzdy se přehřívají a hrozí i riziko zkroucení jejich kotoučů. A pozor - benzín tím stejně neušetříte!
Ruční brzdu při parkování zatáhněte!
Řada nových modelů aut už ruční brzdu nemá - bezpečné parkování pak zaručuje brzda elektronická, která se nezřídka aktivuje sama, jakmile vypnete zapalování. Většina aut má ale klasickou ruční brzdu, jejíž páku je vhodné zatáhnout, zejména pokud stojíte v kopci. Podle odborníků je rizikem parkování ve svahu bez zatažení ruční brzdy možnost předčasného opotřebení řetězu rozvodů v motoru. Měli byste také dát pozor na násilné zatahování i uvolňování "ručky" tzv. přes zuby, bez stisknutí uvolňovacího tlačítka, které brzdě rovněž neprospívá. Odborníci také vysvětlují, že dřívější obava, aby parkovací brzda v zimě nezatuhla, je už u dnešních vozů zbytečná.
Rychlost rozjezdu podle počasí
Před rozjetím auta by měl být motor zahřátý, aby se předčasně neznehodnocovala maziva. To platí především v mrazivém počasí, kdy je potřeba chvíli počkat, než se vůbec rozjedete. I za běžné teploty je ale lepší odložit razantní akceleraci a dynamickou jízdu na později, aby se všechny součásti pohonného ústrojí rovnoměrně zahřály.
Pokud svoje auto zbytečně trápíte svými zlozvyky, může se vám to vymstít hned několikrát - nejen, že budete brzy muset vyměňovat opotřebené součástky, ale také tím můžete snižovat hodnotu vozu při prodeji.