Martin Peleška: Emisní revoluce Toyotu ani Lexus nepostihne

24. 1. 2020 14:09
Toyota Camry.
Toyota Camry.

Navýšení emisních limitů CO2 pro automobilky neovlivní prodeje vozů Toyota a Lexus na českém trhu. Zpřísněné normy obě značky plní díky hybridním technologiím, říká generální ředitel zastoupení značky Toyota a Lexus v ČR Martin Peleška. Česko zaostává v přípravě na elektromobilitu.

Ani jedna z japonských značek nebude mít kvůli přísnějším limitům pro emise skleníkových plynů omezenou nabídku modelů. Toyota jde cestou ekologických aut už od 70. let, ať už jde o hybridní technologie nebo vodík.

Některé modely jiných automobilek se letos kvůli vysokým emisím, a tedy hrozícím pokutám, přestanou prodávat. Přesto se většina výrobců pokutám nevyhne, což se jednoznačně projeví zvýšením cen pro zákazníky.

Toyota očekává letos zvýšení objednávek zhruba o pětinu na 14,5 tisíce vozů, z nichž budou čtyři tisíce užitkových. Více než 40 procent budou hybridy. Letos automobilka nabídne modernizovaný crossover C-HR, Corollu GR Sport, RAV4 plug-in hybrid nebo nový Yaris, který se bude vyrábět v Kolíně spolu s modelem Aygo. Firma také pracuje na uvedení nové generace vodíkového modelu Mirai na český trh.

Velké změny na trhu

"Automobilový trh čekají velké změny v souvislosti s novými emisními limity. Situace pro většinu automobilek není jednoduchá, protože některá auta nebudou moci vůbec prodávat. Za překročení emisních limitů budou platit penále. Kvůli tomu také vyskočí ceny některých aut nahoru. Importéři nebudou mít co prodávat, protože nebudou mít pro zákazníky auta, které jsou sice poptávané, ale zároveň nesplňují emisní limity," říká Martin Peleška.

Řešením jsou podle něj hybridy. Hybridní technologie kombinující spalovací motor a elektromotor je mnohem praktičtější než čistý elektromobil, protože nepotřebuje nabíjení ze sítě. Hybridy se nabíjejí samy rekuperací energie nebo při brzdění.

"Vozy Toyota a Lexus jsou na nové podmínky připraveny už teď, protože cestou ekologických aut jdeme už od 70. let. Ať jsou to hybridní technologie nebo vodík. Toyota připravuje například prototyp "města" budoucnosti na úpatí japonské hory Fuji na území o ploše sedmdesáti hektarů. Woven City, v překladu propletené město, bude tvořit plně propojený ekosystém, poháněný pomocí vodíkových palivových článků," dodává Martin Peleška.

Studie: Průměrné emise jsou 121 gramů na kilometr

Podle studie mezinárodního výboru pro čistou dopravu ICCT z loňského srpna byly v roce 2018 průměrné emise prodaných aut celosvětově 121 gramů CO2 na kilometr. Limit pro letošní rok je přitom 95 gramů.

Nejnižší průměrné emise v přepočtu na jedno vozidlo má Toyota. Podle analytické společnosti JATO měla to bylo necelých sto gramů CO2 na kilometr. Druhý Peugeot měl 107,7 gramu a Citroën 107,9 gramu, domácí Škoda Auto byla se s 116,7 gramu CO2 na km umístila na sedmé příčce.

Česko v Evropě v přípravě na elektromobilitu zaostává

Česká republika patří mezi evropské státy, které jsou nejméně připravené na nástup elektromobility. Naopak nejdále jsou v tomto ohledu v Nizozemsku, Norsku a ve Velké Británii. To je závěr letošního vydání průzkumu EV Readiness Index, který pravidelně zveřejňuje společnost LeasePlan u příležitosti výročního zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Index sleduje podíl elektromobilů (včetně plug-in hybridů) na trhu, vyspělost infrastruktury nabíjecích stanic, úroveň podpory elektromobility ze strany státu a zastoupení elektromobilů ve flotilách klientů.

Všech 22 sledovaných zemí dosáhlo v letošním žebříčku lepšího skóre než před rokem. ČR si polepšila o dvě příčky, přesto skončila pátá od konce, tedy na 18. místě. V evropském srovnání země zaostává v počtu nabíjecích stanic i v úrovni souvisejících daňových úlev.
V České republice bylo na konci loňského třetího čtvrtletí k dispozici 621 veřejných nabíječek, méně už jich bylo jenom v Rumunsku, na Slovensku a v Řecku. Naproti tomu v Nizozemsku měli na konci loňského září 43.730 veřejných nabíjecích míst, v Norsku 12.337 a v sousedním Rakousku, které je s Českou republikou srovnatelné co do rozlohy země i počtu obyvatel, jich bylo 4172, tedy bezmála sedmkrát více než v ČR.

Zdanění elektromobilů

Zdanění elektrických vozidel je v Evropě v průměru zhruba na 60 procentech v porovnání s uživateli konvenčních vozidel, v Česku je daňové zvýhodnění jen 20 procent. V Rakousku, Řecku, Irsku a ve Velké Británii jsou řidiči elektrických vozů dokonce od daní úplně osvobozeni. Naopak v Rumunsku a na Slovensku platí řidiči elektrických vozidel vyšší daně než ti, kdo jezdí konvenčními auty.

V roce 2019 mělo v celé Evropě 5,7 procenta všech nově registrovaných vozidel elektrický pohon. Počet registrací elektrických vozidel (včetně plug-in hybridů) se loni meziročně zvýšil v průměru o 60 procent. V České republice mělo podle Centra dopravního výzkumu elektrický pohon 1229 loni registrovaných osobních elektromobilů a plug-in hybridů, jedná se o meziroční nárůst o 25 procent. Podíl těchto vozidel na všech registracích činil v uplynulém roce 0,5 procenta. Registrace hybridních vozů se oproti tomu zvýšily o 73 procent na 8346 vozů.

Autor: Petr MusilFoto: archiv

Další čtení

Za zřícení budovy v centru Prahy uložil soud podmínku a zákaz činnosti

Domácí
28. 4. 2025

MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce

Domácí
28. 4. 2025

Litvínovská rafinérie Orlen Unipetrol začala zpracovávat ropu ze západu

Ekonomika
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ