Mini se vrací do mistrovství světa automobilových soutěží. V roce 2011 vstoupí do seriálu FIA WRC (World Rally Championship) a sezona 2012 bude jeho prvním plnohodnotným účinkováním v této nejvyšší disciplíně automobilových soutěží.
Značka Mini do světového šampionátu nasadí soutěžní vůz postavený na základě sériového modelu Mini Countryman v těsné spolupráci se společností Prodrive. Srdcem soutěžního Mini Countryman WRC je přeplňovaný čtyřválec 1,6 litru od BMW Motorsport. Automobil odpovídá regulím třídy Super2000, které umožňují startovat automobilům s přeplňovanými motory do objemu 1600 cm3 a s pohonem všech kol. První zkušební nasazení vozu Mini Countryman WRC se plánuje na podzim letošního roku.
ČTĚTE TAKÉ: Mini Countryman už netouží po utajení
Vstupem do světa automobilových soutěží hodlá Mini navázat na svoji bohatou tradici v této disciplíně motoristického sportu. V šedesátých letech například slavil Mini Cooper S mnoho triumfů v Rallye Monte Carlo. Za volanty těchto vozů v této náročné soutěži zvítězil v roce 1964 Paddy Hopkirk, o rok později Timo Mäkinen a v roce 1967 také Rauno Aaltonen.
Jako základ je pro soutěžní model použita vrcholná verze Mini Cooper S Countryman. Jeho zážehový čtyřválec s objemem 1,6 litru je přeplňovaný dvoukomorovým turbodmychadlem Twin-Scroll a vybavený přímým vstřikováním paliva, stejně tak jako plně variabilním ventilovým rozvodem.
Motor sériového provedení disponuje výkonem 135 kW/184 k, který je připraven Mini Cooper S Countryman z klidu na 100 km/h zrychlit během 7,6 s. Stranou samozřejmě nezůstává ani důraz na minimální spotřebu paliva, a tak je součástí standardní výbavy sériového vozu například systém regenerace kinetické energie, funkce Auto Start-Stop, ukazatel optimálního řazení, ale také parametricky řízené příslušenství motoru.
ČTĚTETAKÉ: Mini drží krok s dobou, omlazuje
Modely Mini Cooper S Countryman a Mini Cooper D Countryman mohou být na přání vybaveny stálým pohonem všech kol Mini All4. Akčním členem je elektromagneticky řízený mezinápravový diferenciál umístěný před zadní nápravou, který mění rozdělení točivého momentu motoru mezi přední a zadní nápravu. V běžných jízdních situacích může k zadním kolům putovat až 50 procent síly motoru, v extrémních podmínkách jsou zadní kola připravena přenést až 100 procent točivého momentu.
Foto: Mini