Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vyhrála i letošní ročník soutěže exportér roku. Škoda zvítězila v kategorii zaměřené na největší objem exportu v letech 1993 až 2006 a prvenství získala i z pohledu objemu vývoz v loňském roce. Nejvyšší průměrný nárůst exportu v letech 1993 až 2006 vykázala strojírenská společnost Siemens Group.
Škoda loni vyvezla vozy, originální díly a další komponenty za 164,2 miliardy korun, což představuje podíl na celkovém exportu Česka zhruba 7,7 procenta a činí to z firmy největšího exportéra. Tržby v západní Evropě se loni zvýšily o 5,4 procenta na 120,4 miliardy korun. Nejvíce firma rostla ve východoevropském regionu, kde tržby stouply o 46 procent na 19,9 miliardy Kč. V České republice společnost utržila 25,6 miliardy, což je o 2,6 procenta více než v roce 2005.
Podle měřítka loňského růstu vývozu si nejlépe vedla stavební společnost Tchas. Firma se v loňském roce zaměřila na expanzi na zahraničí trhy, zejména do Polska a na Slovensko. Podíl stavebních prací realizovaných v zahraničí díky tomu vzrostl oproti roku 2004 téměř čtyřnásobně. V kategorii středních exportérů měla loni nejvyšší nárůst společnost J4. Z pohledu počtu exportních zemí v letošním ročníku soutěže Exportér roku zvítězila společnost Andrew Telecommunications, která loni vyvážela do 128 států světa.
Zahraniční obchod je podle odborníků tahounem ekonomického růstu České republiky. Tuzemským exportérům se v posledních letech daří zejména na trzích Evropské unie. Obrat českého zahraničního obchodu vzrostl od vzniku České republiky v roce 1993 zhruba pětinásobně na loňských 4,25 bilionu korun. Přitom od roku 2005 jeho bilance díky vyššímu exportu po vstupu Česka do Evropské unie vykazuje rostoucí přebytky. Odborníci z Českého statistického úřadu očekávají, že letos zahraniční obchod skončí rekordním kladným saldem kolem 75 miliard korun. Loni obchodní bilance České republiky vykázala přebytek 40 miliard korun, což byl nejlepší výsledek v historii země.
Ilustrační foto: Karel Šanda