Automobily poháněné elektrickou energií z akumulátorů
Auta budoucnosti budou jezdit na elektřinu, to se zdá být stále zřejmější. Otázkou je, z čeho bude elektřina získávána. Ve střednědobém horizontu se jeví velice slibně takzvané plug-in hybridy, tedy doslova hybridy „do zásuvky“. Jejich baterie se nabíjejí z běžné rozvodné sítě, například přes noc. Jakmile jsou baterie vybité (a nablízku není žádná zásuvka), naskočí běžný spalovací motor – ten ovšem nepohání kola, slouží pouze jako generátor elektrické energie.
ČTĚTE TAKÉ: Převratný Chevrolet Volt poodhaluje tajemství
Ze zatím oznámených projektů má k sériové výrobě nejblíže Chevrolet Volt. Kromě neexistence dobíjecí infrastruktury se konstruktéři musejí vypořádat s cenou baterií a dojezdem na jedno nabití. Volt má být uveden na trh již v roce 2010 a podle výrobce ujede nejméně 64 km jen na elektřinu, bez aktivace spalovacího agregátu.
Ačkoliv elektrická auta nečoudí, i ona vytvářejí emise – byť nepřímo. Ty totiž vznikají při výrobě elektřiny, která je použita k dobíjení baterií, v uhelných elektrárnách. (Uhlí je fosilní palivo, zrovna tak jako ropa.)
Foto: Chrysler