Pohon předních kol
22.09.2008 00:00 Původní zpráva
V současné době nejrozšířenější způsob pohonu u osobních automobilů.
Osm z deseti aut na světě má poháněnou přední nápravu. V segmentech A, B a C se (až na naprosté výjimky, jako je Fiat Panda 4x4 nebo BMW řady 1) jiné řešení ani nepoužívá.
ČTĚTE TAKÉ: Pohon zadních kol
Výhodou předního pohonu je zejména vrozená stabilita jízdy, jelikož hnaná kola za sebou vůz „táhnou“, a v porovnání s takzvanou klasickou koncepcí rovněž silnější trakce („záběr“ pneumatik) na kluzkém povrchu. Zásadní nevýhodu naopak představuje fakt, že přenos výkonu na vozovku realizují tatáž kola, která mají současně za úkol směrové vedení auta. Proto je tuto koncepci možné používat jen pro automobily s relativně nízkým výkonem. V současné době je to asi 230 koní, ale s rozvojem pneumatik a podvozků se hranice neustále posouvá.
ČTĚTE TAKÉ: Pohon všech čtyř kol
K dalším nevýhodám předního pohonu patří přenos točivého momentu do řízení (projevuje se jako „tahání“ za volant při prudké akceleraci), nedotáčivé chování a s tím spojená menší ochota ke změnám směru.
Hlavní důvody celosvětové nadvlády předního pohonu (i v českých poměrech lze občas narazit na zkratku FWD z anglického front wheel drive) jsou ekonomicko-technické: v kombinaci s příčným uložením hnacího agregátu před přední nápravou vyžaduje tato koncepce méně prostoru a menší počet součástí. V praxi to znamená lepší vnitřní prostor a nižší cenu aut.
TESTOVÁNO REDAKTORY TÝDEN.CZ: Fiat 500, Dacia Sandero, Mazda 2, Opel Corsa,Renault Clio Grandtour, Subaru Justy, Suzuki Splash, Škoda Fabia, Fiat Bravo, Ford Focus, Hyundai i30, Kia Cee'd, Kia Procee'd, Nissan Tiida, Peugeot 308, Škoda Octavia, Toyota Auris,Volkswagen Golf, Citroen C5 Tourer, Mazda 6, Škoda Superb versus Ford Mondeo a mnoho dalších
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.