Audi TT 3,2 quattro S tronic: bez příchuti golfu
21.10.2007 12:00 Původní zpráva
Audi TT 3,2 quattro S tronic. Nové Audi TT již nemá být jen stylovým autem lákajícím designem a kvalitou. Jeho přednosti by se měly týkat také jízdy. Platí to i pro roadster.
Minulá generace Audi TT byla velmi atraktivním a úspěšným autem, které však nedokázalo uspokojit náročnější řidiče. V jeho chování bylo až moc znát, z čeho vychází. Čtvrtá generace Volkswagenu Golf nebyla pro sportovní vůz dobrým základem...
U Audi udělali vše pro to, aby jízdní vlastnosti nového TT již odpovídaly jeho tvarům. Novinka působí uhlazeněji, navíc je větší. Na délku dokonce skoro o čtrnáct centimetrů a na šířku o necelých osm, což má příznivý vliv také na stabilitu vozu. Do roadsteru se pohodlně vejde dvojice i opravdu vysokých lidí, ergonomie ani kvalita interiéru nemají chybu.
Výtečný dojem nekazí neduhy některých otevřených aut – plátěná střecha dokonale izoluje, a pokud má vůz elektricky ovládanou větrnou clonu, nevrací se do jeho interiéru turbulence ani v rychlostech kolem 160 km/h. Za deflektor se však musí připlatit více než čtrnáct tisíc korun. Elektrohydraulické ovládání střechy je již v ceně. Funguje do rychlosti 50 km/h a stažení či natažení střechy zabere jen dvanáct sekund.
Nejpodstatnější inovací je však hliníkový prostorový rám, tvořící základ konstrukce nového TT. Díky němu se roadster nekroutí, žádné vrznutí se neozve ani v rozbitých zatáčkách. Skelet je údajně více než dvakrát tužší než u předchůdce. A také lehčí. Z hliníku je vyrobeno 58 procent karoserie, zbytek připadá na ocel.
Nové TT jezdí mnohem lépe než to minulé. Působí mrštně, v zatáčkách i ve vysokých rychlostech je stabilnější. Kulatou záď kvůli tomu nehyzdí žádné „křídlo“. Po překonání 120 km/h se automaticky zvedne nenápadná přítlačná plocha, opět mizící po zpomalení pod 80 km/h. Pro „machrování“ na bulvárech ji však lze zvednout tlačítkem. Podvozek netrpí přehnanou tvrdostí. Komu by chyběla, může si připlatit za tvrdší odpružení nebo adaptivní tlumiče. Tragické řízení předchůdce nahradilo rychlejší a přesnější s proměnným účinkem elektromechanického posilovače, ve kterém se však stále ztrácí dost informací od předních kol. TT ale zatáčí rádo.
Pokud vůz pohání silnější šestiválec, většina hmotnosti zůstává vpředu. Nedotáčivost v limitních situacích však není nijak dramatická a lze ji eliminovat ubráním plynu. Příčně uložený motor s přímým vstřikováním produkuje z objemu 3,2 litru výkon 250 koní/184 kW a má příjemně dravý zvuk. Ve zkoušeném voze s ním skvěle spolupracovala unikátní příplatková dvouspojková převodovka S tronic, vynikající kombinací hladkosti a rychlosti. Řazení neprovází prodleva, je tedy rychlejší než s manuální skříní a údajně i šetří palivo. Pohon všech kol se spojkou Haldex zůstává výsadou silnějšího motoru.
Ceny roadsteru začínají na 1 053 600 Kč za dvoulitr s pohonem předních kol. Základní výbava není chudá, ale chybí jí větrná clona nebo xenonové světlomety. Většina zájemců o TT roadster si však za luxus ráda připlatí. Nejlepší vlastnost novinky dostanou standardně: fakt, že jízdní vlastnosti stylového vozu již nezaostávají za slibným zevnějškem.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.