<span>Audi TT 3,2 quattro S tronic:</span> bez příchuti golfu

21. 10. 2007 12:00
auto2
auto2

auto1Audi TT 3,2 quattro S tronic. Nové Audi TT již nemá být jen stylovým autem lákajícím designem a kvalitou. Jeho přednosti by se měly týkat také jízdy. Platí to i pro roadster.

Minulá generace Audi TT byla velmi atraktivním a úspěšným autem, které však nedokázalo uspokojit náročnější řidiče. V jeho chování bylo až moc znát, z čeho vychází. Čtvrtá generace Volkswagenu Golf nebyla pro sportovní vůz dobrým základem...

U Audi udělali vše pro to, aby jízdní vlastnosti nového TT již odpovídaly jeho tvarům. Novinka působí uhlazeněji, navíc je větší. Na délku dokonce skoro o čtrnáct centimetrů a na šířku o necelých osm, což má příznivý vliv také na stabilitu vozu. Do roadsteru se pohodlně vejde dvojice i opravdu vysokých lidí, ergonomie ani kvalita interiéru nemají chybu.

Výtečný dojem nekazí neduhy některých otevřených aut – plátěná střecha dokonale izoluje, a pokud má vůz elektricky ovládanou větrnou clonu, nevrací se do jeho interiéru turbulence ani v rychlostech kolem 160 km/h. Za deflektor se však musí připlatit více než čtrnáct tisíc korun. Elektrohydraulické ovládání střechy je již v ceně. Funguje do rychlosti 50 km/h a stažení či natažení střechy zabere jen dvanáct sekund.

Nejpodstatnější inovací je však hliníkový prostorový rám, tvořící základ konstrukce nového TT. Díky němu se roadster nekroutí, žádné vrznutí se neozve ani v rozbitých zatáčkách. Skelet je údajně více než dvakrát tužší než u předchůdce. A také lehčí. Z hliníku je vyrobeno 58 procent karoserie, zbytek připadá na ocel.

Nové TT jezdí mnohem lépe než to minulé. Působí mrštně, v zatáčkách i ve vysokých rychlostech je stabilnější. Kulatou záď kvůli tomu nehyzdí žádné „křídlo“. Po překonání 120 km/h se automaticky zvedne nenápadná přítlačná plocha, opět mizící po zpomalení pod 80 km/h. Pro „machrování“ na bulvárech ji však lze zvednout tlačítkem. Podvozek netrpí přehnanou tvrdostí. Komu by chyběla, může si připlatit za tvrdší odpružení nebo adaptivní tlumiče. Tragické řízení předchůdce nahradilo rychlejší a přesnější s proměnným účinkem elektromechanického posilovače, ve kterém se však stále ztrácí dost informací od předních kol. TT ale zatáčí rádo.

auto2Pokud vůz pohání silnější šestiválec, většina hmotnosti zůstává vpředu. Nedotáčivost v limitních situacích však není nijak dramatická a lze ji eliminovat ubráním plynu. Příčně uložený motor s přímým vstřikováním produkuje z objemu 3,2 litru výkon 250 koní/184 kW a má příjemně dravý zvuk. Ve zkoušeném voze s ním skvěle spolupracovala unikátní příplatková dvouspojková převodovka S tronic, vynikající kombinací hladkosti a rychlosti. Řazení neprovází prodleva, je tedy rychlejší než s manuální skříní a údajně i šetří palivo. Pohon všech kol se spojkou Haldex zůstává výsadou silnějšího motoru.

Ceny roadsteru začínají na 1 053 600 Kč za dvoulitr s pohonem předních kol. Základní výbava není chudá, ale chybí jí větrná clona nebo xenonové světlomety. Většina zájemců o TT roadster si však za luxus ráda připlatí. Nejlepší vlastnost novinky dostanou standardně: fakt, že jízdní vlastnosti stylového vozu již nezaostávají za slibným zevnějškem.

Foto: archiv

Autor: Jan Stacha

Další čtení

Sněmovna schválila pravidla pro lobbování

Domácí
16. 4. 2025

Požár a ztroskotání lodi v Kongu si vyžádal 50 mrtvých, stovky se pohřešují

Zahraničí
16. 4. 2025

Slovenskou národní filmovou cenu za nejlepší snímek loňska dostalo drama Vlny

Zahraničí
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ