<span>Fiat Panda 100 HP:</span> hrdý drsňák

17. 6. 2007 12:00
auto
auto

autoFiat Panda 100 HP. Jméno nejrychlejší pandy do světa hrdě hlásí, že má sílu sta koní. Není to moc, ale radost z jízdy nespočívá jen v rychlosti. Tento fiat budiž důkazem...

Čím dál větší oblíbenost sportovních verzí masově vyráběných hatchbacků dokazuje, že se lidé chtějí za volanty svých vozů i bavit. Zábavný může být i miniaturní Fiat Panda s přídomkem 100 HP, prozrazujícím výkon jeho motoru v koňských silách.

Sto koní dnes již nikoho neohromí, stejný výkon mají slabší verze vozů nižší střední třídy. Jenže malá panda je o dvě kategorie menší a váží jen 975 kilo. Takže jí i čtrnáctistovka stačí ke sprintu na sto kilometrů v hodině za devět a půl sekundy a maximální rychlosti 185 km/h. Radost z jízdy zde však spíše než výkony dělá hravá povaha tohoto „autíčka“. Charakterem se blíží předchůdcům dnešních sportovních verzí o jednu či dvě třídy větších aut, jejichž dnešní velcí a těžcí nástupci obětovali lehkost a mrštnost honbě za co nejvyššími výkony a prostorností.

interiérŠestnáctiventilový motor má příjemně nabručený zvuk, nadšeně reaguje na pokyny plynového pedálu a to nejlepší ze sebe vydá ve vysokých otáčkách. Při rychlejší jízdě je třeba často řadit, ale přesná šestistupňová převodovka s krátkou řadicí pákou blízko volantu dělá tuto činnost potěšením. Dalšími odlišnostmi oproti standardní pandě jsou o dva centimetry nižší a o čtvrtinu tužší podvozek, silnější brzdy a upravené řízení. Tlačítko „City“, v běžných pandách zvyšující účinek jeho horlivého elektromechanického posilovače, v Pandě 100 HP nahradil spínač „sport“ s opačnou funkcí. Po jeho stisknutí volant ztuhne a navíc se zostří reakce motoru na plynový pedál. Přesto je řízení stále nejslabším článkem jinak vydařeného celku. Do volantu se nedostávají takřka žádné informace od předních kol. Škoda, jinak je s Pandou 100 HP překvapivě mnoho zábavy, navíc v bezpečných rychlostech. Moc se nenaklání, a když už se její přilnavý a současně poddajný podvozek v zatáčce „utrhne“, do smyku přechází plynule a dá se v něm řídit plynem. Tedy pokud není vůz vybaven stabilizačním systémem ESP za dvacetitisícový příplatek, který nejde vypnout. S ním panda ztrácí podstatnou část své hravosti. Dojem rychlé jízdy ještě umocňuje vyšší posez, díky kterému je tak prostorná. To platí hlavně na výšku, na šířku již bude jinak docela pohodlně sedícím čtyřem pasažérům docela těsno.

Nectnosti rychlé pandy však budou zapomenuty při pohledu do ceníku. Z již tak rozumné původní ceny 363 900 Kč se podle oficiálních ceníků dává čtyřiadvacetitisícová sleva. „V ceně“ jsou nejen jiné nárazníky, „hladovější“ přední maska, větší lemy blatníků, chromovaná koncovka výfuku a patnáctipalcová kola, ale i bohatá základní výbava. Standardem je například klimatizace, elektrické ovládání oken i zrcátek, palubní počítač, rádio s CD přehrávačem, metalíza nebo mlhovky. To vše za cenu průměrné fabie. I díky tomu nejrychlejší panda vlastně nemá žádného přímého soupeře. 

Foto: archiv

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ