Poklid i vášeň
Kia Stinger: když volí rozum a když volí srdce
15.04.2018 08:35 Původní zpráva
Nebývá zvykem, aby v průběhu testovacího týdne byl k dispozici stejný model s odlišnými pohonnými jednotkami. V případě Kia Stinger ale taková příležitost nastala, vedle dieselového čtyřválce mohl on-line deník TÝDEN.CZ vyzkoušet i zážehový šestiválec s objemem 3,3 litru.
Předně je třeba pochválit šéfy korejské automobilky Kia Motors za to, že dali požehnání vozu, který rozhodně nepatří mezi lidové. A nechali designéry, aby dotáhli úmysl postavit dynamicky vyhlížející auto až do konce. Výsledek je opravdu atraktivní, i když automobilka stále zdůrazňuje, že se nejedná o vyloženě sportovní model, ale o GT, tedy vozidlo, které sice přináší jízdní zážitky, ale zároveň je pohodlné a praktické i v případě delšího cestování.
Zdařilým dílkem je také interiér, působí sympaticky a přátelsky, dojem zvyšují i kvalitní materiály a dobře zvládnutá ergonometrie. Vpřed je místa dostatek, vzadu už je to trochu horší vinou nižší stavby karosérie, která se podepisuje i na výhledu vzad. Sklon zadního okna ho zmenšuje, naštěstí řidič má při parkování možnost sledovat obraz ze zadní kamery.
Dieselový poklid
První testovanou pohonnou jednotkou byl vznětový čtyřválec s objemem 2.2 litru a výkonem 147 kW (200 k). Dravost diktovanou vzhledem sice úplně nepotvrdil, i tak však parametry nejsou špatné, z nuly na 100 km/h to zvládne za 7,6 sekundy, což je na takřka dvoutunový vůz slušný údaj. Ale jde o pocit, i když víte, že maximální rychlost se dostane až na 230 km/h, přece jen pořád čekáte, kdy Stinger probudí svoje vášně a prudkou akcelerací zatlačí záda do opěradla.
Nic takového, auto jezdí rychle, ale poklidně, žádná zběsilost, jeho tvář jako kdyby říkala - užij si pohodlí a suverenitu čtyřkolky a výtečné odhlučnění kabiny, vychutnej přesné řízení, naladění podvozku i kvalitu automatické převodovky. A taky moc nekoukej na průměrnou spotřebu! Častější šlapání na plynový pedál ji totiž vyžene k devíti litrům nafty. Ovšem náklady na žíznivost v případě vozu 2.2 CRDi s pohonem všech kol, jehož cena začíná na 1 199 980 korunách, je asi zbytečné řešit. Kdo chce šetřit návštěvami u čerpaček, ten nejspíš Stingera obloukem obejde...
Nečekaná mrštnost
Stačí přidat dvě stovky tisíc korun a pod kapotu vklouzne šestiválec řady Lambda II o objemu 3,3 litru s výkonem 272 kW (370 k), který je na českém trhu novinkou a využívá přímý vstřik paliva, variabilní časování ventilů a dvě turbodmychadla. Výsledkem je opravdu rychlá reakce motoru. Na rozdíl od dieselu tentokrát prudší sešlápnutí plynu znamená citelný zásah do jízdy, vůz vystřelí jako z praku. Oficiálně nejsilnější Stinger GT akceleruje z klidu na stovku za 4,9 sekundy, testovací kilometry ukázaly, že bezpečné předjíždění pomalejších vozidel je hračkou a stačí k němu jen krátký volný úsek...
Na množství koní je nachystaný i podvozek, který umožňuje jak komfortní, tak i razantní jízdu. Vpředu jsou vzpěry McPherson se zdvojeným spodním ramenem, vzadu pak víceprvkové zavěšení s plynokapalinovými tlumiči. Hřebenové řízení s elektrickým posilovačem dostalo nestejné ozubení, a tak čím více je v pohybu volant, tím rychleji se natáčejí přední kola. Řízení je tak naprosto jisté a je až s podivem, jak auto poslouchá. Takovou mrštnost by člověk od skoro pětimetrového auta (délka 4830 mm, rozvor 2905 mm) ani nečekal! Navíc je samozřejmé, že ve voze této cenové kategorie jsou všechny moderní technologie, které zvyšují bezpečnost jízdy.
Z hlediska designu je patrná odlišnost obou variant především při pohledu na záď. Dvousetkoňový diesel má jednu dvojitou koncovku výfuku, zatímco šestiválec disponuje dvěma. Aby bylo každému jasné, jakou má sílu, která se ovšem projevuje ve spotřebě. Při pojíždění po městě palubní počítač nespadl pod čtrnáct litrů benzinu na sto kilometrů, v kombinaci s jízdou po dálnici i na okreskách pak údaj pod dvanáct litrů signalizoval ekonomický úspěch. I tady nicméně platí, že jízdní zážitky všechno vynahrazují.
A tak tedy na závěr jen stručně - z testované dvojice je diesel volbou rozumu, ale šestiválec ryze srdeční záležitostí...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.