<span>Mitsubishi Lancer Evolution IX:</span> závodní geny

30. 10. 2006 00:00
Mitsubishi Lancer Evolution IX
Mitsubishi Lancer Evolution IX

titulJiž devátá evoluce nejrychlejšího mitsubishi je opět o trochu rychlejší než předchůdce. Schopnost neskutečným způsobem zkracovat si cestu po českých okreskách s pěti lidmi na palubě zůstává.

První generace Lanceru Evolution (častěji zkráceně zvaného „evo“) se objevila již v roce 1992. Tehdy šlo o silniční speciál, nutný k homologaci závodního vozu skupiny A. Slovo „evoluce“ vystihuje podstatu nejrychlejšího mitsubishi. Základy má pořád podobné, ale díky neustálému vylepšování se drží ve špičkové kondici. Na horších silnicích je rychlejší než několikanásobně dražší sportovní auta slavných značek. A takových silnic je u nás většina...

Z tohoto pohledu uvidí ostatní Lancer Evolution IX nejčastěji. Zadní difuzor vypadá „závoďácky“, jde však jen o imitaci.Devátou generaci Lanceru Evolution rozeznají od předchozí jen znalci. Nejnápadnějším rozdílem jsou oválné sací otvory v pozměněném předním nárazníku, záď zdobí napodobenina difuzoru a velký dutý zadní spoiler, nyní z uhlíkových vláken. Žádná revoluce neproběhla ani uvnitř. Zasvěcenci zaregistrují níže přesunuté ovládače klimatizace, jinak se zde zastavil čas. I vnitřek nejnovějšího „eva“ vypadá jako z devadesátých let. Ale kvalita plastů je tím posledním, co jeho obdivovatele zajímá. Interiér je možná úsporný, avšak vejde se do něj pět lidí a nic důležitého mu nechybí.

Volant a řazení snad ani nemohou být lepší, zato hlavní přístroje jsou trochu nepřehledné. Na sledování tachometru ale rozvášnění řidiči „eva“ stejně nebudou mít čas.Lepší je investovat do komponentů souvisejících se zarážející schopností zkracovat čas potřebný k přesunu z jednoho místa na jiné. Evolution IX znovu pohání přeplňovaný čtyřválcový dvoulitr, ale s vyšším výkonem 280 koní. Díky nové generaci proměnného časování a zdvihu ventilů je pružnější v nižších otáčkách. Turbodmychadlo má lepší chlazení a převodovka je šestistupňová. Čas potřebný pro sprint z nuly na 100 km/h se dostal pod šest sekund.

Motor má poměrně nenápadný zvuk, jen trochu dunivější. S narůstajícími otáčkami se přidává svistot turba, plný výkon přichází, až když ručička otáčkoměru mine čtyřku. Lancer vystřelí vpřed. Jízdu nekazí žádný slabý článek. Krátká řadicí páka je přesná, optimální chod mají i pedály. Brzdy značky Brembo jsou účinné a progresivní. Velmi „akční“ je i přímé řízení. Stačí jen trochu pootočit volantem a vůz hned mění směr. Kromě citlivosti se při ostřejší jízdě ve volantu projeví jeho schopnost přenést řidiči detailní popis situace předních kol a stav povrchu silnice. Je to potřeba, „evo“ se totiž snadno dostává do absurdních rychlostí. Nejen na rovině. Jeho hlavní přednost vynikne až v ostřejších zatáčkách, ve kterých snese mnohem rychlejší tempo, než na jaké jsou zvyklí i majitelé sportovních aut. Může za to skvělý podvozek, tuhá karoserie, rozumná váha 1465 kilogramů a hlavně „high-tech“ pohon všech kol se třemi diferenciály. Přední je samosvorný a dva další „aktivní“.

Vizáží nemá sériový Lancer Evolution IX ke svému rallyeovému vzoru daleko.Mezinápravový diferenciál umí přenést až sto procent síly na jednu nápravu. Má tři režimy, měnící jeho svornost: asfalt, štěrk a sníh. Ve všech se snaží udržet poměr padesát ku padesáti. Třetí diferenciál na zadní nápravě přidává v zatáčkách více výkonu na vnější kolo, čímž posunuje rychlost průjezdů o další kus dále. Jinými slovy: mrštné „evo“ je na okreskách druhé a třetí třídy rychlejší než supersportovní vozy. Na sebemenší pokyn vděčně reaguje a vyloženě nutí k opojně rychlé jízdě. Ta může být v extrémních situacích zaplacena spotřebou blížící se až ke třiceti litrům benzinu s oktanovým číslem 98. Jinak je minimem asi dvanáct litrů, oficiální údaje spotřeby jsou optimistické. Je třeba počítat také s výměnami syntetického oleje vždy po ujetí sedmi a půl tisíce kilometrů. Něco budou stát i pokuty...

Provozní náklady budou děsivé, ale nabízená zábava za ně stojí.Cena vozu se téměř nezměnila. Stejně rychlá auta jsou většinou mnohem dražší a na horších silnicích se s „evem“ může srovnávat jediný vůz (viz Konkurence). Nezměněná výbava má komfortní prvky, například čalounění kombinací kůže s umělým semišem Alcantara či automatickou klimatizaci, ale také jen dva airbagy. Za padesát tisíc se nabízejí tlumiče Bilstein a kovaná kola BBS snižující neodpruženou hmotnost vozu o 4,4 kilogramu. Tady je každé kilo důležité. Lancery Evolution totiž často slouží i jako stroje, na kterých se učí závodníci.

 Mitsubishi Lancer Evolution IX versus konkurence

 Mitsubishi Lancer
Evolution IX

 Subaru Impreza
 WRX STI 
 Mazda 6 MPS
 
 délka (mm)   4490  4465  4765
 šířka (mm)  1770  1740  1780
 výška (mm)  1450  1440  1435
 rozvor (mm)   2625  2540  1430
 zavazadelník (l)  430  395  500
 max. výkon (kW)   206  206  191
 max. točivý moment (Nm)  355  392  380
 max. rychlost (km/h)  250  255  240
 0-100 km/h (s)  5,7  5,4  6,6
 prům. spotřeba (l/100 km)  10,6  10,9  10,2
 základní cena (Kč)  1199900  1228000  1099900

Foto: Karel Šanda

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ