Saab 9-3 SportCombi 1,9 TIDS. Naftové kombi může mít mnoho podob. Spojitost s letadly by v něm však hledal málokdo.
Vypadá to, že švédská značka Saab se probouzí z několikaletého kómatu zaviněného špatnou péčí svého vlastníka, amerického koncernu GM. Ten má svých problémů dost, takže originální automobilku zanedbával. Její stěžejní typ střední třídy 9-3 se tak dočkal výraznějšího omlazení až pět let po představení původního provedení.
Model 2008 má údajně přes dva tisíce inovací, z nich tou nejpatrnější je nová, futuristická příď. Přední světla jsou nyní opatřena světelnými pásy ve své horní části, jakýmsi „svítícím obočím“, které by se brzy mělo stát typickým znakem nových saabů. Světelné kruhy BMW zřejmě nedají konkurentům spát...
Z nového modelu zmizely boční lišty a další rušivé detaily, naopak přibyly nové kliky převzaté z koncernových opelů. Uvnitř se mnoho nezměnilo. Původ značky, která před sedmdesáti lety začala výrobou letadel, stále připomíná typický mohutný přístrojový panel natočený směrem k řidiči. Zůstala i tradiční spínací skříňka mezi sedadly.
Při nočních jízdách lze stiskem tlačítka vypnout osvětlení všeho rušivého, svítit zůstane jen tachometr. Jde přece o bezpečnost. Proto se také při prudkém brzdění nerozsvítí žádné varovné ohlášení ani nezazvoní zabudovaný telefon, což by řidiče při řešení případné krizové situace mohlo vyrušit. Úzkostlivá péče o bezpečí cestujících je pro švédské značky typická. Stejně jako perfektní sedačky, které nyní mají mimořádně měkké i voňavé kožené čalounění. Velmi příjemnou atmosféru však ve zkoušeném voze kazilo povrzávání palubní desky a jen průměrná prostornost. Také kufr patří ve své třídě mezi ty menší. Ale je do něj skvělý přístup a sklopená zadní sedadla plynule navážou na jeho dvoupolohové dno téměř rovnou plochou. K jeho odjištění slouží roztomilá kovová klička ve tvaru letadla.
Saab 9-3 se tváří sportovně, což podtrhuje i slovo Sport v pojmenování sedanu i kombi. Ve skutečnosti je stále „Švédem“, tedy schopným a rychlým, ale také pohodlným autem. Jeho vyspělý podvozek dokáže skvěle tlumit nerovnosti silnic, i pokud má vůz nízkoprofilové pneumatiky, aniž se pohupuje v každé zatáčce. Trošku se nakloní, ale rozhodně nepůsobí nejistě. Dokonce ani v „kriminálních“ rychlostech. Rád zatáčí, při sportovnější jízdě se chová živě. Jeho řízení je sice trochu nekomunikativní, avšak přesné a dobře vyvážené; převodovka precizní, brzdy výkonné. Vůz má blíže k BMW než volvu. Velmi dobře maskuje, že stojí na společné platformě jako příbuzný Opel Vectra.
Zkoušený vůz poháněl dobře známý produkt kooperace koncernů GM a Fiat, čtyřválcový turbodiesel 1,9 litru o výkonu 150 koní/110 kW. Pro značku Saab spojenou s benzinovými turbomotory motor neobvyklý. Nicméně dobře odhlučněný, relativně kultivovaný i točivý a hlavně úsporný. Jeho alternativou nyní může být aktuální novinka, silnější verze TTIDS s dvoustupňovým přeplňováním. Mezi dražšími vozy jsou unikátem i modely schopné spalovat bioetanol E85. Jediným motorem bez turba v nabídce je nejlevnější osmnáctistovka, která se i s dobrou základní výbavou prodává za necelých sedm set tisíc korun. S vyššími nároky ale cena vozu rychle stoupá. Podobně jako u konkurentů, jejichž méně okázalou alternativou se tento saab může stát. Plnohodnotnou, netrpící žádnou zásadní slabinou. A hlavně originální.
Foto: archiv