Malé auto s velkým kufrem, které by moc nestálo. Přesně takové chce nejvíce Čechů. Jím se snaží být i praktičtější verze fabie. S tím druhým požadavkem je to ale trochu složitější...
Minulá generace Škody Fabia ve verzi kombi byla ještě donedávna unikátem, který neměl žádného konkurenta. Dnes je však situace jiná, na výběr je hned ze dvou dalších malých kombi z Francie. Nová Fabia Combi je oba trumfne nejen nadprůměrně prostorným interiérem jako „krátká“ verze, ale také rekordně velkým kufrem. Ten pojme 480 litrů, o 235 litrů více než v minulé generaci.
Přitom není ani o centimetr delší než předchůdkyně. Na tom má zásluhu o necelých pět centimetrů větší výška vozu. Po sklopení zadních sedaček nabídne nákladový prostor 1460 litrů. Zadním sedačkám je však nutné před sklopením vyjmout hlavové opěrky a sklopené neutvoří rovnou plochu navazující na dno kufru. Od něj je dělí asi pět centimetrů vysoký schod. Ten nelze eliminovat dvojitým dnem, které Fabia Combi nenabízí ani za příplatek.
JAK JE NA TOM KONKURENCE? Renault Clio Grandtour
Tím však výhrady ke kufru končí. Z jeho praktičnosti by si mohla vzít příklad i mnohem dražší kombi. Tašky s nákupy lze zavěsit hned do několika háčků na bocích kufru i zadní straně sedadel, nechybí dvanáctivoltová zásuvka a krycí roleta se po stisknutí sama stáhne. Za příplatek se nabízí takzvaný „funkční paket“ obsahující vyjímatelnou plastovou ohrádku na drobnosti a objemné přihrádky za zadními podběhy.
Prodloužení kombi o pětadvacet centimetrů oproti „krátké“ fabii se téměř neprojevuje ani na jízdních vlastnostech. Kombi má větší chuť do zatáček, ale o přetáčivosti nemůže být řeč. Stále je bezpečně nedotáčivé a své řidiče žádnou zákeřností nepřekvapí. Je trochu tužší, ne však příliš. Mezi malými auty má pořád vynikající podvozek, precizní pětistupňovou převodovku, přesné a v této třídě komunikativní řízení.
Pod kapotou zkoušeného vozu drnčela silnější verze u nás nejprodávanějšího benzinového tříválce 1,2 HTP. Tento motor je díky krátkým převodům pětistupňové rychlostní skříně dobrý ve městě, kde překvapí silným zátahem od nízkých otáček. Jako by všechny ty vtipy na jeho schopnosti byly vymyšlené... Slabiny se ale projeví hned po vyjetí z města. Každý předjížděcí manévr nad rychlostí 80 km/h může být adrenalinovým zážitkem. Výkon 69 koní/51 kW je dnes skutečně málo. Tříválec navíc nelze označit za úsporný, jeho spotřeba totiž velmi kolísá podle zátěže. Při dodržování předpisů se lze mimo město dostat pod šest litrů, ale s rychlostí roste i jeho žízeň. Při dálničních 130 km/h překročí deset litrů na 100 km! Kdo se pohybuje mimo město, měl by zvážit příplatek za něco silnějšího.
Nabídka přitom začíná ještě slabší verzí tohoto motoru s výkonem 60 koní/44 kW za 285 900 korun, prodávanou jen v základní výbavě. Ta láká například lakovanými nárazníky, čtyřmi airbagy, protiblokovacím systémem brzd ABS, volantem nastavitelným ve čtyřech směrech a posilovačem řízení. Chybí jí však u konkurentů standardní položky, jako jsou dělená zadní sedadla, centrální zamykání nebo rádio. Ceny vypadají příznivě, ale za mnoho jinde standardních vymožeností je nutno připlácet. Velkoryse vybavený zkoušený vůz by vyšel na více než půl milionu korun, což už není žádná „lidovka“. Jinak je Škoda Fabia Combi vynikající auto. Jen je třeba dávat pozor při volbě motoru. Stejně jako u minulé generace.
Foto: archiv