Automobilem značky Cadillac jezdil chicagský ganster Al Capone, rokenrolový mág Elvis Presley si jich pořídil desítky, obrněnou verzi používají američtí prezidenti včetně Donalda Trumpa. A za 115 let existence se může Cadillac pochlubit také řadou prvenství.
Henry Martyn Leland založil v roce 1902 továrnu na výrobu automobilů a pojmenoval ji po francouzském šlechtici Antoine de la Mothe Cadillac, který na místě dnešního Detroitu založil v roce 1701 osadu Fort Pontchartrain. V roce 1909 se firma stala součástí koncernu General Motors (GM) a přes různé peripetie, kdy se jí příliš nedařilo, si udržela postavení jeho vrcholné značky. Jestli se o některém voze hovoří jako o "křižníku silnic", pak je to cadillac.
Dobrou pověst "šlechtická" značka získala brzy po svém vzniku, protože se nebála využívat moderních technologií. Tak třeba v době, kdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století dávaly ostatní automobilky do svých vozů jednoválcové či dvouválcové motory, Cadillac představil čtyřválec. Už v roce 1912 měly jeho vozy elektrické světlomety a jako jediné začaly používat elektrický startér místo kliky. V roce 1922 si připsala značka další prvenství, když se ve standardní výbavě objevily stěrače. V padesátých letech minulého století přišla automobilka s posilovačem řízení, klimatizací či unikátním vzduchovým odpružením. O pár let později pak s bezpečnostními pásy nebo airbagy.
Není divu, že se v průběhu času stala oblíbeným vozem celebrit, dokonce i těch záporných. V roce 1928 si pořídil Cadillac V-8 Town Sedan chicagský gangster Al Capone a nechal karosérii vyztužit ocelovými pláty, aby se stala neprůstřelnou, skla měla tloušťku 2,54 cm.
S pancéřovanými vozy má značka zkušenosti, ostatně vyrábí je i pro americké prezidenty. V automobilu Cadillac One jezdili Bill Clinton či Barack Obama a speciální limuzína slouží i současné hlavě USA Donaldu Trumpovi. Samozřejmě patřičně bezpečnostně upravená, takže jako cadillac sice vypadá, ale s běžnou produkcí má pramálo společného. Ostatně i cenou, prezidentský vůz údajně vyjde na 1,5 milionu dolarů, tedy zhruba na 33 milionů korun...
Vozy značky Cadillac padly do oka i rokenrolovému králi, jímž je navěky Elvis Presley. Začátky svojí hudební kariéry spojil se žlutým kabrioletem Eldorado (1954) a postupně cadillaky vášnivě nakupoval a sbíral. K jeho nejoblíbenějším patřil Cadillac Fleetwood 60 Special (1955), který koupil pro svou matku, ta s ním ovšem nikdy nejezdila. V roce 1960 si zpěvák pořídil Cadillac Series 75 Fleetwood za 100 tisíc dolarů a do zvláštní výbavy patřil telefon, čistič bot, lednička, gramofon, magnetofon a televize. Kryty kol, rámečky světlometů a přední masky byly pozlacené. Koncem roku 1966 prodal tento skvost gramofonové firmě RCA.
O rok později viděl Cadillac Eldorado modelového roku 1968 a ihned ho chtěl vlastnit. Stalo se, vůz mu sloužil třináct měsíců, jednoho dne však odmítl nastartovat. To Elvise tak naštvalo, že si došel pro zbraň a prostřelil pravý přední blatník. Ostatně historek Presley-Cadillac je více. Tak například v červenci roku 1975 koupil v Memphisu najednou čtrnáct cadillaků pro své přátele a rodinné příslušníky. A jeden pro Minnie Personovou, která si s obdivem prohlížela zpěvákův vůz, jímž k prodejci aut dorazil. "Tenhle je můj, ale koupím vám jiný," řekl neznámé ženě. Vzal ji do showroomu, kde si vybrala model Eldorado za 11,5 tisíce dolarů. Platil Elvis...
Ostatně i poslední Elvisova cesta 18. srpna 1977 patřila jeho oblíbené značce. Na memphiský hřbitov ho vezl pohřební Miller-Meteor Landau Cadillac a průvod tvořilo dalších šestnáct cadillaků se smutečními hosty.
Cadillac je po značce Buick druhou nejstarší z amerických automobilek a ne vždycky se jí dařilo. Musela čelit stále se zvyšující konkurenci evropských a asijských automobilů, nicméně svoje místo na slunci si udržela. Vloni se prodalo přes 308 tisíc cadillaků, což bylo nejvíce za posledních třicet let. Stejně jako její největší obdivovatel Elvis, i značka Cadillac stále žije...