Prvním evropským výrobcem, který vyšle do provozu sériově vyráběné vozy s elektrickým pohonem nové generace bude francouzská skupina PSA Peugeot Citroën. Budou to vozy Peugeot iOn a Citroën C-Zéro. Bude o ně zájem? Tahle otázku už přestává výrobce trápit. Na C-Zéro už má Citroën víc než 800 objednávek.
Původní předpoklad, že o elektromobily budou mít zájem především firmy, se naplnil, ale ozvala se i řada soukromníků. Tak například rakouská společnost Raiffeisen Leasing si vozítek od Citroënu objednala 400 kusů, Choose EV v Dánsku 53 a řada dalších zákazníků v Německu, Švýcarsku, Belgii a Francii. V Norsku toto malé auto určené do měst a předměstí okouzlilo 63 soukromých zákazníků.
Vůz vznikl ve spolupráci s automobilkou Mitsubishi, využívá technologii, kterou japonský partner dosadil do svého elektrického projektu i-MiEV. Pohonnou jednotkou je synchronní elektromotor s permanentním magnetem, který dosahuje nejvyššího výkonu 64 koní (47 kW) v pásmu od 3000 do 6000 otáček za minutu a točivého momentu 180 Nm od 0 do 2000 otáček. Motor pohání kola zadní nápravy, redukční převodovka je jednostupňová.
Elektromotor je napájen z li-ionové baterie pracující s napětím 330V. Umístěna je v podlaze uprostřed vozu a zajišťuje dojezd až 130 km. Díky použité li-ion technologii netrpí tolik tzv. "paměťovým efektem", což by jí mělo zajistit delší životnost.
Vůz lze dobíjet z běžné domácí sítě 220 V za šest hodin. Při použití externí dobíjecí stanice 400 V/125 A pak postačí půlhodina k dosažení 80 % maximální kapacity.
C-Zéro je 3480 mm dlouhý, ale díky rozvoru 2550 mm nabízí plnohodnotný čtyřmístný interiér a zavazadlový prostor o objemu 166 litrů. Zástupci výrobce tvrdí, že malý elektromobil zrychlí z nuly na stovku za 15 s a dosáhne nejvyšší rychlosti 130 km/h.
Obvyklá je i výbava s řadou funkcí jako jsou posilovač řízení, ABS, ASR, ESP, elektrické ovládání oken, 6 airbagů nebo klimatizace.
S uvedením prvních elektromobilů na trh ale souvisí i další okolnosti. Uživatel se s takovým autem setkává poprvé, a tak ho určitě napadne řada otázek, na které bude chtít znát odpověď. Tak například: "Je zásuvka, kterou hodlám používat k dobíjení baterie, vhodná a je vybavena potřebným povinným zabezpečením?"
A tak poskytujeme první stručnou odpověď: technické předpisy a bezpečnostní normy platné pro nabíjení baterií vozu s elektrickým pohonem jsou srovnatelné s předpisy a normami platnými pro velké elektrospotřebiče, které vyžadují přepěťovou ochranu, kabel vhodného průřezu a správnou zásuvku. Zabezpečená domácí zásuvka, tzn. zásuvka, která splňuje tyto podmínky, proto může sloužit k nabíjení baterií elektrického vozu.