Leccos lze automobilce Citroën vyčítat, ale odvaha vymýšlet a tvořit to v žádném případě není. Po osobitém modelu C4 Cactus, který se setkal na trhu s pozitivním ohlasem, přichází s konceptem Aircross.
Z vozu Citroën Aircross, jehož linie bočních oken je rovnoběžná s vozovkou, vyzařuje sebejistota bez jakýchkoliv známek agresivity. Hladké homogenní přední i zadní nárazníky jsou nositeli identity značky. Vpředu upoutá logo ve tvaru dvojitých šípů a dvoustupňový světelný podpis, který se poprvé objevil u vozu C4 Piccasso. Stejně tak vzadu jsou technická grafická světla s 3D efektem, obkroužená lištou přerušenou ve svém středu. Prvky charakterizující styl Citroënu doplňuje plovoucí střecha a nepřerušený pás spodních oken.
Citroën s konceptem Aircross přináší novou interpretaci prvků Airbump, které se poprvé objevily u modelu C4 Cactus a nyní jsou přizpůsobeny potřebám SUV. Úkolem prvků Airbump je chránit karoserii proti drobným nárazům a škrábancům, zatímco Alloy Bump chrání Citroën Aircross před bočními nárazy a představují viditelnou "vycpávku". Vytvářejí sklípkovou strukturu z velmi pohlcující hliníkové pěny. Materiál používaný ve světě motorsportů v sobě spojuje ochranu, lehkost a estetiku.
Z použitých grafických prvků čiší rovněž snaha o dosažení aerodynamiky. Jejich povrch byl propracován tak, aby bylo dosaženo co nejlepšího pronikání vzduchem. Nejprve je to Air Sign, chromovaný prvek na zadním okně, díky němuž protéká vzduch vytvořeným tunelem. Dále jsou to vstupy vzduchu Air Curtains vpředu, extraktory přidané do podběhů předních i zadních kol nebo velmi protáhlý tvar zpětných zrcátek přispívající k celkové aerodynamice a současně i vzhledu vozu.
Jedním z leitmotivů značky Citroën je snaha o nabízení pohodlných automobilů. Aircross je toho typickým příkladem, jeho interiéru dominují velké volné objemy pro vyvážený a pohodový prostor, který je současně díky důvtipným odkládacím přihrádkám velmi funkční. Plynulé tvary kontrastují s technickými prvky, příkladem je hladká a vzdušná palubní deska zdůrazněná pouze bočními větráky a displeji, což jsou jediné viditelné funkční prvky kabiny vozu.
Technologie u konceptu Citroën Aircross zvyšuje funkčnost, například jeden ze dvou displejů je mobilní a motorizovaný, je opatřen kolejničkou a díky čidlu na konzole se může jednoduchým pohybem ruky přetočit ke spolucestujícímu. Ten tak může sledovat informace o cestě, podívat se na film nebo vybrat hudbu či třeba zjistit, jakou výstavu bude zajímavé navštívit. Oba displeje se mohou také sloučit do jednoho, který bude k dispozici řidiči, jenž je může ovládat pomocí touchpadů na obou stranách volantu.
Každé ze čtyř sedadel je opatřeno reproduktory a mikrofonem pro snazší komunikaci mezi posádkou nebo naopak pro její izolaci. Díky těmto zvukovým bublinám si každý může zvolit, s kým chce komunikovat a ostatní cestující přitom mohou zůstat v klidu a odpočívat. Cesta tak může sloužit k odpočinku nebo ke komunikaci, podle libosti!
Citroën Aircross kombinuje benzínový motor s elektromotorem nad zadní nápravou o výkonu 95 k (70 kW) a s točivým momentem 200 Nm. Tento elektromotor pohánějí lithium-iontové baterie, které lze nabít za pouhé 3,5 hodiny přes běžnou zásuvku (16 A). Kombinuje se s benzínovým motorem 1.6 THP o výkonu 218 k (160 kW) s točivým momentem 275 Nm. Při čistě elektrickém pohonu má dojezd zhruba 50 km.
V případě silného sešlápnutí pedálu akcelerátoru, kdy je potřebný silný točivý moment, se díky funkci boost přidá k točivému momentu elektromotoru i točivý moment spalovacího motoru, a koncepční vůz Citroën Aircross tak dosáhne vynikajících výkonů (313 k), přičemž spotřeba paliva a emise přitom zůstávají stále velmi nízké (1,7 l/100 km a 39 g CO2/km). Zrychlení z 0 na 100 km/hod je dosaženo za 4,5 vteřiny.